Маріупольський колекціонер мап і аерознімків міста Леонід Горохов відшукав шпигунські знімки 1941 року. Він хоче знайти відповідь на загадки військової історії, передає PR.UA.
Вивченням теми оборони Маріуполя Леонід Горохов займається давно. Кожен знайдений ним в архівах США шпигунський аерознімок розкриває події минулого і часом дає приводи для нових питань. Він розповів PR.UA, яким сфотографували Маріуполь німці восени 1941 року і які загадки історії ще належить розгадати.
Маріуполь 6 вересня 1941 року.
«У роки другої світової війни німецька авіація проводила аерофотознімання різних міст, у тому числі Маріуполя та його околиць. І зараз в національному архіві США знаходяться 19 серій знімків нашого міста, з яких три 1941 року, чотири 1944 року та інші за 1943 рік. Є також Волноваха, Донецьк тощо. Зараз мені прийшли два знімки за 6 вересня 1941 року, на яких Маріуполь і Мангуш, знімки цієї серії я буду замовляти далі. В цьому випадку знята частина колишнього Іллічівського району. Я вивчив знімки Мангуша у зв'язку з ситуацією 8 жовтня 1941 року, коли німці взяли місто. Відомо, що там були невеликі бої та, не дивлячись на опубліковані в книгах відомості про це, картина залишається неясною. Отриманий шпигунський знімок, що був зроблений за місяць до захоплення. На ньому видно, що ніяких оборонних споруд в цьому випадку не видно. А на супутниковому знімку Мангуша в районі виїзду з селища є протитанкові рови. Знімки Маріуполя також можуть показати, як все було насправді. Місто захопили буквально за кілька годин, хоча підрозділи в ньому були, як і дуже серйозні сили, щоб його не здавати. Мені цікаво, чому все сталося за якихось дві-три години? При тому, що у мене є радянські документи та журнали підрозділів, зрозуміло, що офіційна картина не відповідала реальності. Хочу розібратися в темі, і в цьому мені також допомагає німецьке аерофотознімання», - поділився Леонід Горохов.
Селище Мангуш на німецькому аерознімку 6 вересня 1941 року.
За словами любителя історії, його колекція налічує знімки інших міст, але зараз його найбільше цікавлять Маріуполь, Старий Крим, Мангуш і частина Донецька, а саме Рутченково з розташуванням ділянки НКВС.
Леонід Горохов має намір передати видруковані знімки 1941 року в краєзнавчий музей, також якісь з наявних шпигунських кадрів надати проєкту OldMaps для прив'язки до сучасних мап Google. Крім того, колекціонер не виключає й організацію виставки свого зібрання в міських масштабах.
Раніше повідомлялося, що в Маріуполі презентували мапу унікальної історичної спадщини.
Світлини надані Леонідом Гороховим