Українцям почали приходити гроші за програмою "єПідтримка", а деякі маріупольці вже встигли їх витратити.
Як це працює і на що можна витратити грошовий бонус до набутого імунітету?
Тільки через мобільні програми
Україна тримає курс на цифровізацію. Оскільки це наймобільніший спосіб взаємодії громадян з державою, першими тисячу гривень отримають саме користувачі електронних сервісів. Інші зможуть отримати виплату пізніше – як саме, механізм ще не затверджений.
Що ж потрібно для того, щоб на ваш рахунок прийшла "прищеплювальна" тисяча? Перша умова – повний курс вакцинації, тобто дві дози вакцини. Отримати тисячу можуть лише повнолітні.
Друга умова: у смартфоні мають бути встановлені додаток "Дія" та додаток інтернет-банкінгу одного з банків-партнерів цієї державної програми (А-Банк, Альфа-Банк, ПриватБанк, Укргазбанк та Монобанк), детальніше про це на сайті e-aid.diia.gov.ua). Принципово, що обидві програми потрібні саме у смартфоні та обов'язково в останніх версіях. Якщо ви встановлювали програми давно, їх потрібно оновити.
Третя умова: у мобільному додатку "Дія" має бути згенерований COVID-сертифікат. Згенерований на порталі сервісу за допомогою персонального комп'ютера або паперовий сертифікат не підходить.
І, нарешті, четверте та ключове: для зарахування коштів потрібна цифрова карта "єПідтримка". Це карта віртуальна, не на фізичному носії, але з тими самими властивостями, як і звичайна пластикова картка. Як повідомляється на порталі "Дія", оформити картку "єПідтримка" можна не лише самостійно, а й у відділенні банку. Можна навіть замовити картку на фізичному носії. Якщо оформити картку не виходить, слід звернутися до служби підтримки банку.
Оскільки тисяча гривень – цільові кошти, вони можуть бути зараховані лише на картку "єПідтримка". Створити її можна через програму банків-партнерів. Коли карта "єПідтримка" вже відкрита та відображається в програмі, потрібно перейти в "Дію" та в меню "Послуги" вибрати "єПідтримка".
Після натискання кнопки "Отримати допомогу" автоматично підтягнеться карта "єПідтримка". Після підтвердження її номера заявку на отримання коштів буде надіслано. Тепер залишається лише чекати повідомлення від банку про зарахування тисячі.
Одним вдається всю процедуру пройти швидко, інші стикаються зі збоями, і їм доводиться виконувати дії знову, щоб згенерувати сертифікат або запросити картку. Найскладніше, якщо дані не збігаються: наприклад, коли в медичній базі припущено помилку в прізвищі. У такому разі доведеться звертатися до медичного закладу для коригування даних.
Ті, хто не подав заявку на отримання виплати до 29 грудня, зможуть отримати кошти вже у 2022 році.
На що можна витрачати
Офіційно державна кампанія із зарахування тисячі гривень за вакцинацію стартувала 19 грудня. І одразу ж сайти українських інтернет-магазинів "зависнули" від різкого напливу покупців. Адже витрачати бюджетні кошти можна лише на оплату певних товарів та послуг – бізнесу, який найбільше постраждав від карантинних обмежень. Зняти готівку або переказати кошти на іншу картку не можна. Витрачати їх можна на покупку книг (тільки у спеціалізованих магазинах), абонементів у спортзали, квитків у музеї, виставкові зали, кінотеатри, театри, на концерти, а також на залізничні та авіаквитки в межах України.
Маріупольці карткою "єПідтримка" вже платять – як за інтернет-замовлення книг та квитків, так і в фітнес-залах міста. Так, директор Донецького академічного обласного драматичного театру (м. Маріуполь) Володимир Кожевніков зазначив, що квитки на спектаклі можна сплатити як через касу, так і замовляючи їх через популярний сайт оператора з продажу квитків. Адміністратори маріупольської камерної філармонії також підтвердили, що деякі глядачі вже платили за квитки на концерти за такою схемою. А ось у краєзнавчому музеї, за словами його директора Наталії Капустнікової, скористатися подарунком із бюджету поки що не можна – це пов'язано із законодавчими колізіями, з якими зіткнулися усі бюджетні установи музейного профілю.
Журналіст "Приазовського робочого" зв'язався з кількома фітнес-залами – виявилося, що в них оплату карткою "єПідтримка" приймають, але виключно на придбання абонементу. А в одному залі адміністратор попередив: якщо розплачуватиметеся, повідомте про свій прихід заздалегідь, оскільки платіжний термінал один на два спортзали. Також він зазначив, що поки що із "прищеплювальної" тисячі платять рідко.
Найчастіше цільову виплату українці витрачають на книги – 44,5%, за даними порталу "Дія". Вибір книг – великий, видавництва пропонують літературу на будь-який вік та смак. У Маріуполі популярна мережа магазинів книг та канцтоварів теж приймає оплату "прищеплювальною" тисячею, але не на всі товари, а лише на книги. Деякі маріупольці вже похвалилися в соцмережах придбаннями для книжкових полиць. А в інтернеті з цього приводу вже жартують: мовляв, чекайте на книжки як подарунок на Новий рік.
З січня 2022 року вакциновані старше 60 років також зможуть купити за ці гроші ліки, заявив раніше Президент України. Витратити кошти потрібно протягом чотирьох місяців – інакше вони повернуться до держбюджету.
Як розраховуватися цифровою карткою
Як випливає з офіційної інструкції до карти, платити нею можна лише у спеціалізованих магазинах із відповідним mss-кодом. Це спеціальний код, який надається кожному платіжному терміналу, залежно від сфери діяльності бізнесу – книги, спорт, продовольчі товари тощо. І якщо код вказує на категорію, що не входить до переліку, таке нецільове списання коштів з картки не буде виконано. Наприклад, не вдасться купити книгу у супермаркеті. Або сплатити абонемент у «підпільному» спортзалі, де термінал зареєстровано на інший вид діяльності. Таким чином держава підтримує лише тих, хто працює відкрито, згідно із законом.
Як же платити цифровою карткою? Як у карток на фізичному носії, вона має номер і CVV-код (код перевірки справжності карти). Їх можна переписати на папір – у цьому випадку дані вводяться вручну касиром. Але набагато зручніше додати карту в електронний гаманець, наприклад, Google Pay або Apple Wallet для iPhone - для розрахунку як в онлайн-, так і в офлайн-магазинах і касах. Для такої оплати достатньо піднести смартфон до термінала.
Гроші можна витрачати як одразу, так і частинами. Якщо сума покупки більша за 1000 гривень, можна доплатити різницю з будь-якої іншої картки. Деякі сервіси вже пропонують спеціальні сертифікати – рівно на тисячу гривень, якими можна скористатися як подарунковий.
У другому-третьому кварталі 2022 року Мінекономіки обіцяє запустити й інші шляхи отримання коштів, окрім "Дії", - доступніші для людей похилого віку і для тих, хто ще не освоїв цифрові сервіси.