Від хвороби ніхто не застрахований, тому кожному корисно знати оптимальні маршрути отримання медичної допомоги, щоб не стояти годинами у черзі: наприклад, куди йти з температурою та як записатися до лікаря через інтернет.
Ранок понеділка: час черг
Зростання респіраторних інфекцій у Маріуполі, у тому числі збільшення випадків захворюваності на COVID-19 спровокувало масовий наплив пацієнтів у центри первинної медико-санітарної допомоги. Традиційно найбільша кількість відвідувачів у медиків "первинки" спостерігається у першій половині робочого дня, а найскладніше потрапити на прийом у понеділок. У всіх центрах це найважчий день. Пацієнти не можуть додзвонитися до реєстратури, під кабінетами – довгі черги. Втомлені від очікування та нездужання відвідувачі обурюються, вимагають, щоб їх швидше прийняли.
Так, у телеграм-каналі Контакт-центру міськради маріупольчанка писала, що кілька годин провела у черзі в одній з амбулаторій Центру первинної медико-санітарної допомоги №3. Жінці потрібно було відкрити лікарняний.
"Переді мною півсотні людей і два лікарі приймають сьогодні до 17:45. На одного пацієнта йде 40 хвилин. Люди у черзі стоять і хворі, з позитивним ПЛР, і здорові – закривають лікарняні. Чому не можна зробити електронний запис до лікаря та на ПЛР?" - обурювалася маріупольчанка.
Тим часом і дистанційний запис до лікаря, і спеціальний кабінет для температурних та потенційно небезпечних для оточуючих пацієнтів є.
"Проблема в тому, що багато жителів міста не знають про ці можливості або ігнорують їх, воліючи займати з самого ранку чергу і сидіти під кабінетом свого лікаря, - прокоментував pr.ua директор Центру первинної медико-санітарної допомоги №3 Олександр Лазаренко. – У нашому центрі, як і у всіх інших, передбачено окремий вхід для пацієнтів, які температурять, через який вони потрапляють до чергових лікарів. Там береться мазок на ПЛР при підозрі на коронавірус. Тому не треба із симптомами респіраторної інфекції йти загалом саме до свого терапевта. Якщо є необхідність у консультації саме свого лікаря – наприклад, виписати електронний рецепт на ліки, для цього потрібно записуватися на прийом. Зробити це сьогодні можна без дзвінків до реєстратури – через "особистий кабінет", це швидко та зручно".
Також директор звернув увагу на те, що не всі знають, що чергові лікарі приймають і у вихідні дні та відкладають похід до амбулаторії на понеділок, через що і виникають такі черги. Також більшість пацієнтів прагнуть потрапити на прийом у ранковий час, тоді як у другій половині дня наплив відвідувачів різко спадає. Тому треба враховувати це і, якщо дозволяє ситуація, обирати час, коли лікарі завантажені менше.
Запис до лікаря онлайн: покрокова інструкція
Додаток "Медкарта маріупольця", за допомогою якого можна записатися до лікаря в Маріуполі, працює вже кілька років. Багато хто не тільки знає про таку можливість, але й активно користується цим електронним сервісом. У тому числі автор цих рядків на власному досвіді неодноразово перевіряв – електронний особистий кабінет пацієнта працює.
А нещодавно можливості програми розширилися.
"Раніше можна було записатися онлайн лише до свого персонального лікаря – сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. А з 1 лютого цього року через "особистий кабінет" можна записатися на прийом і до вузьких спеціалістів, – повідомила старший адміністратор Центру первинної медико-санітарної допомоги №2 Наталія Галкіна. – Серед наших пацієнтів "Медкартою маріупольця" постійно користується близько 40%, зазвичай це люди до 55 років. Ті, хто старшого віку, зазвичай записуються через медреєстратора або приходять особисто. Але зараз звернень на телефонні номери амбулаторій стільки, що дуже важко додзвонитися. Дзвінки йдуть шквалом, один за одним, без перерви".
Нагадаємо, користуватися "Медкартою маріупольця" можуть ті, хто має декларацію з лікарем та відповідно, чиї дані є в єдиній базі. Пропонуємо докладну покрокову інструкцію щодо встановлення, реєстрації та використання програмою.
Крок 1. Отримання ключів доступу
Щоб увійти до свого віртуального кабінету, потрібно ввести логін та пароль, які при підписанні договору з лікарем вам дають разом із декларацією. Якщо ви з якихось причин не отримали ключі доступу, потрібно звертатися до реєстратури своєї амбулаторії. Медреєстратор по пред'явленню паспорта роздрукує логін та пароль.
Щоб активувати обліковий запис, потрібно буде перейти за посиланням, яке прийде на електронну пошту. Тепер "особистим кабінетом" можна скористатися.
Крок 2. Вхід
Є два способи увійти до "особистого кабінету" - через комп'ютер або через програму для смартфона. На комп'ютері потрібно перейти за посиланням.
Відкриється вікно, у якому потрібно ввести логін та пароль. Готовий виданий пароль можна потім замінити.
Для смартфона необхідно завантажити та встановити програму "Медкарта маріупольця". Подальші дії – аналогічні.
Крок 3. Запис на прийом
На сторінці, що відкрилася, ви побачите свої персональні дані, прізвище лікаря, з яким підписано декларацію. Розглянемо, як записатися до свого лікаря – найпопулярніший запит.
У вкладі "Візити" обираємо "Запис на прийом", потім - "Запис до персонального лікаря".
Ви побачите, коли лікар прийматиме в найближчі три дні, робочий день вже розбитий на прийоми – кожен по 15 хвилин. Той час, який ще вільний, виділений зеленим кольором. Обираємо необхідне "віконце", на підтвердження дій з'явиться повідомлення про те, що запис сформовано. А у вкладці "Майбутні візити" з'являться дані – який лікар, який день і час і в якому кабінеті вас прийме.
Що ще потрібно знати про запис онлайн
"Медкарта маріупольця" - це сервіс для зручності пацієнтів, але офіційно він не є електронною медкартою у тому вигляді, в якому він задуманий у рамках реформи. Додаток не замінює традиційну паперову карту амбулаторного хворого, хоча і дозволяє переглядати, наприклад, дані про прийоми, висновки лікарів. У майбутньому в Україні збираються повністю відмовитися від паперових медкарт та перейти на електронні медкарти.
Наразі лікарям доводиться нелегко: вести прийоми, обслуговувати дзвінки вдома, займатися документацією. На прийом одного пацієнта приділяється лише 15 хвилин, тоді як у багатьох випадках консультація триває довше. А коли в кабінет ще й "прориваються" без черги, записані на прийом часом змушені чекати під кабінетом. Але це прояви більше людського чинника, аніж збій системи. Сама система електронної черги формується в єдиній базі - до неї вносять дані і самі користувачі "особистих кабінетів", і медичні реєстратори - якщо записуються телефоном.
Незамінний помічник у пошуку контактів амбулаторій, поліклінік, лікарень та окремих лікарів – сайт Medkontrol.