На тлі пандемії коронавірусу в Україні загалом, зокрема і в Маріуполі, все більше людей залишаються без роботи.
У пошуках працевлаштування маріупольці звертаються до різних джерел інформації – від інтернет-сайтів та друкованих видань із розміщеними на них вакансіями до розклеєних на стовпах та біля під'їздів оголошень. Однак замість реального працевлаштування люди все частіше стикаються з напівлегальними офісами, які нібито пропонують «роботу», а насправді є по суті фінансовими пірамідами.
Журналіст pr.ua провів невелике розслідування, яке допоможе розвіяти ілюзії маріупольців, що перебувають у пошуках роботи та застерегти претендентів на так зване працевлаштування. Отже, якщо ви побачили на сайті з пошуку роботи оголошення типу «Потрібен помічник керівника», «Потрібен адміністратор-консультант», «Потрібен помічник адміністратора», «Адміністративний помічник в офіс» або щось подібне, то знайте – це фінансова піраміда. Іноді в таких оголошеннях використовуються й зовсім абсурдні назви нереальних професій типу «Потрібен вахтер-адміністратор». Буває, що такі оголошення можуть мати цільову аудиторію, наприклад, «Робота для військових пенсіонерів».
![]()
Однак у всіх перерахованих вище випадках вам повідомляють, що про сутність запропонованої роботи ви дізнаєтеся тільки прийшовши на співбесіду. Крім того, як правило, вам обіцяють комфортні умови праці в офісі у центрі міста та гнучкий графік роботи з 10:00 до 16:00. Інтригує, чи не так? А що далі? А далі ви приходите на співбесіду до офісу, але потрапити туди не так просто. Спочатку ви повинні зателефонувати своєму майбутньому «керівнику», який запросив вас на співбесіду.
Під час співбесіди, як на всіх солідних підприємствах, вам запропонують заповнити анкету зі своїми особистими та контактними даними. Але всі ваші питання про сутність роботи, яку вам потрібно виконувати, залишаться без відповіді. Цього разу вам скажуть, що подробиці дізнаєтесь під час так званого стажування. Тут же вам вручать перепустку та розклад «занять», які, як правило, тривають протягом п'яти робочих днів – з понеділка по п'ятницю.
На першому занятті вам розкажуть, що ваше майбутнє місце роботи – не що інше, як «Міжнародна транснаціональна науково-виробнича корпорація», заснована 1995 року в Китайському місті Тяньцзі, або щось таке. А для більшої значущості «викладач» повідомить, що корпорація має виробничі потужності у 26 країнах світу, зокрема США та Китаї. Далі вам трохи відкриють таємницю вашої подальшої діяльності – у разі, якщо ви погодитеся на пропозицію «роботодавця», то станете «дистриб'юторами», а ваші доходи залежатимуть від суми у доларах США, яку вам доведеться вкласти у цей сумнівний бізнес.
Наприклад, якщо вкладете 120 доларів, то отримуватимете 5% від зазначеної суми, а за умови інвестиції в 5 тисяч доларів щомісячні виплати становитимуть 25% від цієї суми. Але поки ви не пройдете стажування до кінця, ви так і не дізнаєтеся всієї правди. Про це вам повідомлять лише в останній день «занять». І це буде банальна пропозиція купити товари фірми Тяньши на певну суму, знову ж таки в доларовому еквіваленті. Як правило, це «товари для здоров'я», мийні засоби та засоби з догляду за тілом. Далі ви можете робити з ними все що завгодно – якщо бажаєте, то продавайте, а бажаєте – самі користуйтеся. Але перед цим вам запропонують підписати з корпорацією договір. На жаль, до цієї стадії ми не дійшли, тож можемо лише здогадуватися про зміст цього «документу».
І якщо ви думаєте, що ваша робота полягатиме у розповсюдженні товарів, у які ви вклали свої кошти, ви помиляєтеся. До того ж ваші куратори чудово розуміють, що продати зубну пасту за 20 доларів за наших умов просто нереально, але вони вам цього й не пропонують. Ваша робота полягатиме зовсім в іншому – тепер ви самі станете «керівником» і підбиратимете собі «помічників». Відтепер вам належить розміщувати на сайтах та на стовпах оголошення з пропозиціями про працевлаштування, а у відповідь на дзвінки претендентів морочити їм голову байками про комфортний офіс у центрі міста та гнучкий графік роботи.
За словами адвоката адвокатського бюро «Мироненко та Ко» Микити Мироненка, на жаль, подібні дії не можуть вважатися шахрайськими, оскільки в цьому випадку вони не передбачають заволодіння чужим майном обманним шляхом. А ось до фінансових пірамід це має пряме відношення.
«Ще минулого року у Верховній Раді розглядався законопроєкт №3479 від 14.05.2020 «Про заборону фінансових пірамід в Україні». Однак цей документ так і не було затверджено. Таким чином, чіткого визначення такого поняття в українському законодавстві немає, тому немає можливості притягти такі «корпорації» до відповідальності. Якоюсь мірою люди самі винні в тому, що останнім часом фінансові піраміди набули широкого поширення. Адже по суті вони самі вкладають туди свої гроші», - зазначив Микита Мироненко.
«Фінансова піраміда — система забезпечення доходу членам структури шляхом постійного залучення коштів нових учасників: дохід першим учасникам піраміди виплачується за вдяки коштам наступних. Найчастіше справжнє джерело отримання доходу приховується, замість нього декларується вигадане чи малозначне. Саме підміна чи приховування інформації є шахрайством».
Хоч би що там було, але факт залишається фактом – сподіваючись знайти хорошу роботу з гідною заробітною платою та комфортними умовами праці, багато маріупольців звертаються до таких «роботодавців». А далі, потрапивши на гачок напівлегальних структур, вони втрачають свій дорогоцінний час, а можливо, й більш реальні шанси знайти роботу своєї мрії.
Ще раз застерігаємо наших читачів: не шукайте роботу з оголошень на стовпах та стендах біля зупинок. Серйозні роботодавці не займатимуться такими дурницями – цю інформацію можуть розповсюджувати лише псевдокерівники, які заробляють на тому, що залучають до фінансової піраміди нових і нових вкладників.
І ще: пам'ятайте про хитромудрі вакансії, які пропонують на сайтах пошуку роботи. Якщо вам відразу не говорять, чим належить займатися, можете не сумніватися – це фінансова піраміда. А чи варто туди звертатись, вирішувати вам.