«Азовгаз» з 1 липня припинив постачання блакитного палива споживачам. Маріупольців автоматично перевели на постачання газу від АТ НАК «Нафтогаз України» і тепер всі повинні оформити нові договори з наявними в місті постачальниками блакитного палива.
Що зараз коїться
Компанія «Азовгаз» поставляла газ 154 тисячам побутових клієнтів в Маріуполі та Маріупольському районі. Зараз газом цих клієнтів тимчасово забезпечує постачальник «останньої надії». Це тимчасове рішення для уникнення перебоїв з газопостачанням. За результатами урядового конкурсу роль постачальника «останньої надії» тимчасово виконує газопостачальна компанія «Нафтогаз України». Однак споживачі не стають автоматично комерційними клієнтами «Нафтогазу». Надалі маріупольці повинні обрати та приєднатися до ринкової газової компанії.
На сьогодні в Україні газ побутовим клієнтам постачають понад 50 компаній. Порівняти їх ціни та тарифні пропозиції можна на онлайн-ресурсах «ГазПравда», «Газотека» або зателефонувавши до обраної газової компанії.
Візьмуть чи не візьмуть з боргами
У контакт-центрі «Нафтогаз України» всім споживачам пропонується тариф «Надійний». Фіксована ціна газу по даному тарифу в червні становила 11,59 грн за кубометр. У вигляді більш дешевої альтернативи «Нафтогаз України» пропонує споживачам тарифний план «Фіксований» - він дешевший - 7,96 грн за кубометр і буде діяти весь наступний опалювальний сезон. Однак головна умова укладення договору для переходу на більш дешевий тарифний план - це відсутність заборгованості перед «Азовгазом».
Заступник директора «Азовгаза» Світлана Заєць розповіла журналісту PR.UA: «Нам важливо, щоб споживачі погасили борги, крім того, заборгованість може створити проблеми абоненту. Тобто постачальник, до якого вони будуть переходити, маючи інформацію, що у них залишилися борги перед нами, просто може не взяти їх. Навіщо йому неплатоспроможний споживач?»
За її словами, загальна заборгованість маріупольців за послугу складає понад 300 мільйонів гривень. А серед городян є ті, хто заборгував 80 тисяч гривень.
Однак директор департаменту з питань розвитку житлового фонду та ремонтів комунальної власності Маріупольської міськради Сергій Марчук спростував слова заступника директора «Азовгаза».
«Для маріупольців нічого не змінюється, - розповів він. - Постачальники не дивляться на дебіторську заборгованість інших підприємств. Тобто до них звернулася людина - вони укладають договір. І потім постачальник вже дивиться на платіжну дисципліну клієнтів».
Що стосується самого «Азовгаза», то питання, пов'язані з боргами населення, він повинен вирішувати сам за встановленим законодавством порядком, в тому числі за допомогою позовів до суду.
В очікуванні укладення договору - будете 80-м
Сьогодні журналіст PR.UA побував в офісах газових постачальників, які починають працювати з 8:00 і 8:30 години. Як виявилося, маріупольці у них займають черги до 6 години ранку!
Так, на проспекті Миру о 8 годині ранку чекали відкриття приймальні «Нафтогазу» 79 осіб.
«Будете 80-м», - сказав журналісту крайній в черзі чоловік.
«У PR.UA написали, що всіх перевели до постачальника «останньої надії». І я вирішила укласти договір, - розповіла Валентина Гордієнко. - Ось я сюди й прийшла. Та й ціни у цього постачальника нижче, ніж були в «Азовгазі», а це важливо, коли живеш у своєму домі. Я прийшла сюди о 6:15 і була вже не перша».
Один з маріупольців жартома зауважив: «Все буде добре, будемо жити краще, поки гроші не закінчаться».
«Ну, йде «Азовгаз» і йде - перейдемо до іншого постачальника, аби ціну не підвищували, - додала Наталія Чупрінюк. - Я вже оформила договори для себе і свекрухи, а зараз оформляю для дочки».
У «Маріупольгазі» черга була не менша. У цього постачальника на оголошенні було написано, що ціна газу за кубометр в червні-серпні становить 9 гривень. Схема укладення договору наступна: в цьому ж приміщенні маріупольці проходять звірку в «Азовгазі», пишуть заяву на укладення договору з «Маріупольгазом», на якій їм роблять запис під час звірки. І цю заяву потім опускають в спеціально встановлений бокс.
«Знаю, що в інших постачальників ціна газу може бути нижчою, - зауважила Ніна Метелькова, яка стояла в черзі. - Однак ми платимо «Маріупольгазу» за доставлення газу, так тепер хочу платити й за сам газ. Нехай все буде в одному місці».
Що цікаво, боржників в черзі на звірку знайти серед опитаних журналістом PR.UA не вдалося.
Офіційно - як і де оформити договір
На офіційному сайті Маріупольської міськради інформують про те, що подати заявку на зміну постачальника можна будь-яким зручним способом: онлайн – на сайті обраної газової компанії; в центрах обслуговування постачальника; у відділеннях партнерів (деталі можна дізнатися на сайті або в контакт-центрі обраної газової компанії).
За сприяння Маріупольської міської ради клієнти також мають можливість змінити постачальника в Центрі надання адміністративних послуг (пр. Миру, 107).
Для оформлення заявки необхідно заповнити коротку форму і надати кілька документів: паспорт, ІПН, документ про право власності на житло та згоду співвласника, якщо право власності оформлено на кількох співвласників житла, а також вказати свій EIC-код (16-значний персональний газовий номер об'єкта).
Якщо заявка була оформлена правильно, то після її обробки протягом тижня клієнт отримає інформацію від нового постачальника про успішний перехід і подальші інструкції. Тільки коли перехід буде завершено, клієнт буде отримувати платіжки за спожитий газ вже від нової газової компанії. Замінювати труби в разі зміни постачальника не потрібно: газ буде доставлятися тієї ж трубою і з використанням того ж обладнання. Газопостачання під час або після зміни компанії у клієнта не припиняється.
Раніше PR.UA розповідав про те, чому «Азовгаз» йде з ринку і що буде з його колективом.