Цього місяця маріупольські школярі почали реєструватися на зовнішнє незалежне оцінювання.
Які нововведення чекають на цьогорічних абітурієнтів, як зареєструватися, а також які спеціальності відкриваються в маріупольських вишах?
Час робити вибір
Директор Донецького регіонального центру оцінювання якості освіти Володимир Власов розповів для pr.ua:
"Передусім абітурієнтам потрібно ознайомитися з правилами прийому до вишів, визначитися зі спеціальністю, дізнатися перелік предметів, необхідний для вступу. Основна сесія ЗНО цього року триватиме з 23 травня до 17 червня. А до 9 березня потрібно встигнути зареєструватися".
Він радить абітурієнтам не зволікати, оскільки в документах можуть виявитися помилки або школяр може змінити свою думку та вибрати інші предмети для проходження оцінювання. У такому разі є можливість перереєструватися. Але після 9 березня документи не прийматимуть.
Обов'язкових предметів цього року декілька: українська мова та література, математика, історія України чи іноземна мова та четвертий предмет на вибір. Отримані бали зараховуються для школярів як результати державної підсумкової атестації. Тому вони вираховуються і за шкалою від 1 до 12 балів, і за шкалою від 100 до 200 балів (для тих, хто вирішує вступати до вишів).
За додаткові предмети доведеться платити
За кошти державного бюджету випускники складають п'ять предметів, але якщо є бажання вибрати шостий, сьомий чи восьмий, то ця послуга буде платною.
"Вартість проходження додаткового оцінювання з іноземної мови – 789 грн. З історії України, хімії, фізики, географії, біології – 354 грн. Різниця пояснюється тим, що у тестуванні з мови є завдання, що вимагає розгорнутої відповіді. Для його перевірки потрібно залучати екзаменаторів", – розповідає директор регіонального центру оцінювання.
Щоб зареєструватися на ЗНО, спочатку потрібно зайти на сайт Українського центру оцінювання якості освіти та обрати функцію реєстрації. Кожен абітурієнт створює свою реєстраційну картку, роздруковує та заповнює її.
"Після цього потрібно підготувати пакет документів: фотографію, копію паспорта, копію документа про повну середню освіту (для випускників минулих років) та реєстраційну картку. Також це можуть бути інші документи: медична довідка (якщо на ЗНО вам потрібно створити особливі умови, пов'язані зі станом здоров'я), документ про зміну прізвища, ім'я, свідоцтво про шлюб або про розлучення (для осіб, у документах яких є розбіжності в персональних даних), копія нотаріально засвідченого перекладу українською мовою документів (якщо їхній оригінал оформлений іноземною мовою)", - перераховує Володимир Власов.
Учні шкіл, училищ, технікумів передають пакет документів відповідальному за реєстрацію у своєму навчальному закладі – він сам формує список та надсилає його до регіонального центру.
"Протягом десяти днів ми обробляємо документи. Якщо вони відповідають вимогам, надсилаємо конверти для учасників ЗНО – передаємо сертифікати та реєстраційне повідомлення. Якщо в оцінюванні бере участь випускник минулих років, він сам формує пакет та надсилає його на нашу адресу", - розповідає директор регіонального центру оцінювання.
Учасники з тимчасово непідконтрольних територій або ті, хто навчається за кордоном, можуть відсканувати документи та надіслати їх на електронну пошту центру. Якщо в учасників немає можливості отримати відповідь у поштову скриньку, документи фахівці центру не надсилатимуть. У такому разі вони зберігаються у регіональному центрі, де абітурієнти можуть забрати їх самі. Ще один варіант – надсилання їх на пункт тестування.
Станом на 3 лютого до Донецького регіонального центру оцінювання якості освіти надійшло всього п'ять пакетів документів – два по Донецькій та три по Луганській області. Але первинну вебформу на сайті Українського центру оцінювання заповнили вже 4254 учасники з Донецької області. А це означає, що школярі зробили перший крок та збирають необхідні документи.
"Цього року ми очікуємо приблизно на 20 000 учасників ЗНО, на Донеччині це буде близько 14 135 випускників навчальних закладів, а на Луганщині – 5 001. Також приєднаються випускники минулих років та школярі з окупованих територій, кількість яких точно спрогнозувати ми не можемо" , – говорить Володимир Власов.
Загалом ця цифра рік у рік змінюється несуттєво – останнім часом ЗНО у нашому регіоні здає 20 000 – 21 000 осіб.
Зараз для вступу до вишів дійсні сертифікати за останні чотири роки: якщо ви вже проходили оцінювання у 2019, 2020 або 2021 роках, ви можете не перездавати його заново.
Допоможуть та підкажуть
У міських університетах працюють пункти реєстрації на ЗНО. Так, у Маріупольському державному університеті до 9 березня діє пункт реєстрації для випускників минулих років. Туди абітурієнти, які вже закінчили школу, можуть звернутися за допомогою та консультацією. Графік роботи: понеділок-п'ятниця з 10:00 до 15:00.
Схожий пункт відкрився у Приазовському державному технічному університеті. Там усім без винятку абітурієнтам розповідають, як підготувати пакет документів, уникнути помилок у створенні особистого кабінету та не пропустити термінів реєстрації. Приходити можна за адресою вул. Університетська, 7, навчальний корпус №5, 11-й поверх, кабінети 5.118 та 5.119. Телефони для довідок: (0629) 34-30-97, (0629) 44-65-60, (068)-740-39-17.
Нові спеціальності для маріупольських абітурієнтів
Також треба звернути увагу, що з кожним роком у Маріуполі відкривається дедалі більше різноманітних напрямків. Наприклад, у Маріупольському державному університеті розпочинається підготовка бакалаврів за спеціальністю "Середня освіта (Біологія та здоров'я людини)" та магістрів за спеціальністю "Початкова освіта".
У ПДТУ цього року почнуть готувати професіоналів у сфері сільського господарства. У виші пропонують пройти навчання за спеціальністю "Агрономія".
Підготовка триває повним ходом
У школах попри дистанційний режим навчання до ЗНО готуватися почали ще з 1 вересня. Педагоги проводять з дітьми онлайн-консультації, повторюють пройдений матеріал та тренуються виконувати завдання.
Директор ліцею-школи №48 Лілія Борисенко каже:
"Ми додаємо до навчального плану години з тих предметів, з яких учні здають ЗНО. Крім того, у кожного вчителя є графік додаткових занять, за яким діти можуть прийти та поставити свої запитання. Зараз вони проходять онлайн. За два роки ми налагодили систему дистанційної роботи, і проблем, особливо у старшокласників, немає, вони нормально засвоюють матеріал".
Крім того, більшість дітей записалося на проходження пробного ЗНО. Це дасть їм можливість дізнатися, як відбувається оцінювання, скільки часу їм знадобиться для виконання завдань.
Одинадцятикласниця ліцею-школи №48, шістнадцятирічна Марія Солоп розповідає, що готуватися почала ще влітку. Зі спеціальності ще точно не визначилася, розглядає і "Філологію", і "Логістику". Тому й предметів треба здавати п'ять: географію, англійську мову, історію України, українську мову та математику.
"Подаватиму документи до університетів Маріуполя, Львова, Харкова, – говорить дівчина. – Готуватися дистанційно мені навіть легше, залишається більше часу та сил для підготовки до ЗНО. Якщо учень має мету, то неважливо - онлайн це або офлайн-навчання".
Марія витрачає на вивчення кожного обраного предмета по годині кожен день. Вона розраховує на результат не нижче 190 балів, тому підготовка має бути ґрунтовною. У цьому їй допомагають шкільні підручники, збірники завдань з ЗНО та тести минулих років, які можна знайти на інтернет-сайтах.