Набрав чинності закон, який забороняє знущання з тварин, у тому числі бездомних, і запроваджує європейські стандарти поводження з ними.
Від адміністративної до кримінальної відповідальності
Законом вносяться зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення. Жорстоке поводження з тваринами, у тому числі безпритульними, знущання, що завдало їм мук, фізичного болю, страждань, але не призвело до тілесних ушкоджень, каліцтва чи загибелі, залишення тварин напризволяще, а також інші порушення правил утримання, поводження та транспортування – тягнуть за собою накладення штрафу від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (НМДГ), тобто від 3400 грн до 5100 грн, з конфіскацією тварини, якщо її перебування у власника несе загрозу життю та здоров'ю тварини.
За ці ж дії, вчинені щодо двох і більше тварин або групою осіб, або за повторне порушення – штраф становитиме від 300 до 500 НМДГ, тобто від 5100 до 8500 грн, з конфіскацією тварини.
Погіршення, знищення середовища перебування тварин і рослин, занесених до Червоної книги України або до переліку рідкісних, незаконне вилучення з природного середовища, порушення утримання у ботанічних садах та зоопарках, що призвело до їх загибелі – тягнуть за собою штраф на громадян від 20 до 30 НМДГ або від 340 до 510 грн. А на посадових осіб – від 30 до 50 НМДГ або від 510 грн до 850 грн.
Зміни в Кримінальному кодексі України передбачають обмеження волі на строк від 1 до 3 років за жорстоке поводження з тваринами, що призвело до їх тілесного ушкодження, каліцтва, загибелі, а також за нацькування тварин за хуліганськими та корисливими мотивами, за пропаганду із закликом здійснювати такі дії.
Від 3 до 5 років можна отримати за ті самі дії у присутності неповнолітнього.
Від 5 до 8 років - покарання за ті ж дії, вчинені з особливою жорстокістю або щодо двох і більше тварин, або повторно, або групою осіб. Таке ж покарання покладається за створення, розповсюдження та збут зображень, творів, кіно-, відео- та аудіопродукції, де пропагується жорстоке поводження з тваринами.
Не прибрав за собачкою – заплати 340 гривень
Окрема стаття закону присвячується порушенню правил утримання собак та котів.
Забороняється:
- утримання собак та котів у місцях, де це заборонено відповідними правилами;
- утримання незареєстрованих собак та приведення їх у громадські місця;
- вигул собак без повідців та намордників (крім порід, не внесених до переліку небезпечних), вигул у невідведених для цього місцях;
- неприбирання власником тварини екскрементів під час вигулу.
Усі ці порушення тягнуть за собою попередження чи накладення штрафу на громадян у розмірі від 10 до 20 НМДГ, тобто від 170 грн до 340 грн. На посадових осіб – від 20 до 50 НМДГ, тобто від 340 до 850 грн.
За повторні порушення протягом року штраф збільшується та становить від 20 до 30 НМДГ на громадян та від 30 до 60 НМДГ на посадових осіб.
За ті ж дії, що завдали шкоди здоров'ю людини або її майну, покладається штраф на громадян – від 100 до 200 НМДГ, тобто від 1700 до 3400 грн. Штраф на посадових осіб – від 200 до 300 НМДГ, тобто від 3400 до 5100 грн.
Повноваження місцевого самоврядування
У тримісячний термін з дня набрання чинності законом, тобто до 8 лютого 2022 року, органам місцевого самоврядування в Україні рекомендується ухвалити рішення, необхідні для реалізації цього закону.
У тому числі ухвалити рішення про заборону діяльності пересувних цирків із тваринами, пересувних звіринців, пересувних зоопарків, пересувних виставок диких тварин, що містять ознаки жорстокого поводження з тваринами.
Крім цього, органи місцевого самоврядування можуть приймати рішення щодо організації територій природно-заповідного фонду місцевого значення тощо.
Що ще забороняється?
Відповідно до закону забороняється:
- проведення робіт та заходів, які є джерелом підвищеного шуму та занепокоєння в період розмноження диких тварин, з 1 квітня до 15 червня (у тому числі стрільби, феєрверки, концерти, фестивалі тощо);
- розведення та вирощування гусей та качок для отримання фуа-гра;
- дарувати домашніх тварин як призи, нагороди чи премії;
- жебракування з тваринами;
- залишати тварину без людини в закритому салоні автомобіля при температурі повітря вище +20 °С та нижче +5 °С;
- залишати домашню тварину на прив'язі, якщо її довжина менше ніж 20 метрів, крім сторожових собак, для яких довжина прив'язі повинна становити не менше 10 метрів;
- залишати тварину на прив'язі без можливості сховатися в приміщенні або споруді при температурі повітря вище +20 °С або нижче 0 °С;
- залишати домашню тварину прив'язаною без нагляду в громадських місцях (поблизу зупинок, магазинів тощо), а також прив'язувати до транспортних засобів та змушувати до бігу;
- утримувати великих хижих тварин, отруйних змій, хижих птахів та тварин з Червоної книги України у закладах громадського харчування, нічних клубах, готелях, базах відпочинку та оздоровчих закладах, а також у квартирах, приватних будинках, на присадибних, дачних чи садових ділянках;
- надавати фотопослуги з дикими тваринами, крім зоопарків, цирків та дельфінаріїв.
Нагляд за дотриманням вимог закону у сфері захисту тварин здійснюють органи Національної поліції України та вживають відповідних заходів у разі порушень.
Починаючи з елементарного – прибрати за своїм собакою під час вигулу – на вулицях Маріуполя можна зустріти тисячі потенційних штрафників. Але дієвість закону залежатиме від невідворотності покарання за його порушення.
Світлина з відкритих джерел