В Україні з 1 лютого 2022 року підскочать ціни на пластикові пакети — супермаркети Маріуполя не стануть винятком.
Вартість в межах 2-3 грн за кульок залежно від формату не посміхається звичайному споживачеві. Експерти відзначають, що з обігу поліетиленова тара не піде остаточно, але все ж таки нововведення Кабміну змусять перейти на старі добрі ганчірні сумки.
Про те, як маріупольцям попрощатися з горезвісним пакетом з пакетами, pr.ua зібрав рекомендації досвідчених учасників екологічного руху. І таких у нашому місті чимало, тож жарт про заощаджені на пакетах мільйони незабаром може втратити гостроту.
Екосумки, авоськи, мішечки, папір
Як розповідає голова Зеленої ради при виконавчому комітеті Маріупольської міської ради Валентина Абалмасова, насправді ринок пропонує споживачеві чимало альтернатив пластиковим пакетам. І супермаркети Маріуполя не є винятком.
"Зараз ринок альтернатив пакетам дуже широкий. У багатьох супермаркетах нашого міста вже є екоальтернативи. І якщо раніше це були лише замінники великих пакетів, які пропонують на касах, то зараз це фруктовниці, авоськи та паперові пакети. Усі пакети "під нуль" не зникнуть, їх можна буде використовувати як первинне впакування, у тому числі для риби та м'яса. Просто тепер за кожен пакет потрібно буде платити", - розповідає вона pr.ua.
В арсеналі Валентини Абалмасової не лише текстильні сумки та авоськи, а й варіанти для фруктів та овочів. Деякі з них вона купила саме в Маріуполі, такі реалізують в одному з великих супермаркетів.
Сьогодні виробники пропонують не лише сумки формату А4 з льону та мішковини, а й торбинки для сипучих та овочів, останні навіть із прозорої сітки. Є й великі сумки на плече з принтами. Виглядають вони цілком симпатично. Щобільше, використовувати їх зручно.
Нові законодавчі норми також змусили згадати часи, коли пластика не було. Загорнуті в паперові кульки цукерки, ковбаса, сосиски, вершкове масло, горезвісні авоськи, молоко в бідонах – все це віє для когось минулим, а для когось дитячими спогадами.
Пакети по мінімуму
Маріупольчанка Світлана Федоровська вже має досвід відмови від поліетилену, із собою вона завжди має мішечки.
"Користуюся екосумками, овочі та яйця беру в мішечок. А заморозку поки що, звичайно, у кульок, банани купую без пакетів. Ще яйця можна в лоток. Та й пакети теж можна використовувати багато разів. А якщо купуєш кілька лимонів або банани, то їх можна не класти в кульок. В АТБ з цим без проблем, а там, де треба зважувати, клею наклейку прямо на фрукт. Завжди нормально, ніхто не обурюється. Корм для тварин теж прошу насипати в мішечок. І бахіли не купую в лікарні, беру із собою змінне взуття. Намагаюся взагалі пакети використовувати менше, заморожую продукти в судочках та відерцях. Для овочів нашила мішечків", - ділиться своєю історією дівчина.
Світлана не тільки майже не використовує пакети, але й сортує сміття. Вона переконана, що кожен може зробити те невелике, щоб зберегти планету. За її словами, через якийсь час звикаєш і автоматично починаєш шукати баки для роздільного сміття.
Проблеми на касі
Маріупольці відзначають, що справді при покупці продуктів стикалися зі складнощами на касі. В супермаркетах недовірливо ставилися до упакованого в тару покупця товарів. Сьогодні ж касири обурюються, що людям доводиться шукати вихід і економити на кульках: на касі багато хто став діставати принесені з собою пакетики, адже копійка рубль береже.
"Мені одного разу сказали, що зовсім не зручно яйця рахувати, але я відповіла, що це не мої проблеми. У мене якраз непрозорі мішечки були. У випадках непорозумінь на касі пропоную переглянути камери відеоспостереження, але жодного разу до такого не дійшло. Та й взагалі, на розважний товар не в пакеті дивляться в супермаркетах, як на блаженство. Дивністю це здається не лише касирам, а й людям у черзі", - ділиться досвідом покупок Світлана Федоровська.
Валентина Абалмасова підтверджує, що кілька років назад дійсно були складнощі з придбанням товарів у власному впакуванні. Сьогодні ж це стане не лише культурною, а й законодавчою нормою.
Ціни на екосумки
Не буде новиною, що придбання тканинних сумок є витратним задоволенням. А якщо на них ще й ексклюзивний принт фірми чи художній малюнок – справа коштуватиме кілька сотень. Якщо вдалося отримати екосумки на акціях, фестивалях чи святах, то запас на перші рік-два є. Але все ж таки деякими замінниками поліетилену доведеться запастися.
Отже, середня ціна на сумки така:
- екосумка – 120 грн,
- авоська – 79 грн,
- складна сумка для покупок – 75 грн,
- сумка зі спанбонду - 19 грн,
- набір мішечків – 129 грн.
Зазначимо, що у наведених прикладах зазначені бюджетні ціни на екосумки. На жаль, багато магазинів ті ж авоськи та тару з мішковини реалізують за ціною в кілька сотень гривень. Аргументується це найчастіше ручною роботою виробів. Але варто розуміти, що дане придбання буде у використанні регулярно.
Сумки та торбинки в домашніх умовах
Відходи у доходи стали одним із приводів для створення екосумок у родині маріупольчанки Галини Дегтярьової. У неї альтернатива пластиковим пакетам знайшлася ще три роки тому – швейна машинка та залишки тканин прийшли на виручку у цій справі. Як їх пошити з урахуванням деяких нюансів, Галина Дегтярьова також розповіла pr.ua.
"Мій проєкт хороший у двох відносинах – відмова від використання пакетів та пошиття сумочок з наявних матеріалів. Я використала тюлеві штори, які мені віддавали друзі. Їх прошиваю, протягую потім стрічку і пришиваю для її фіксації та стягування ґудзик. Єдине, що на таких мішечках потрібно нашити тканинний клапоть для наклейки цінника, інакше на тюль він не приклеїться. Роки три тому зробила таких сумочок багато, потім ще кілька разів пошила для сім'ї та знайомих. Спочатку на мене дивилися з широко розплющеними очима і незмінно говорили: "Навіщо?" Пакети ж безплатні". Зараз до цього абсолютно спокійно ставляться. Вдома також є традиція раз на пів року відправляти на перероблення тетрапаки та все те, що у нас тут не утилізують, є і компостне відро. І загалом намагаюся переробляти та пускати в хід непотрібні речі: шию сама з кримпленових обрізків мочалки для посуду, це дуже зручно. Намагаюся не підтримувати виробників сміття", – ділиться вона.
Галина Дегтярьова також зазначила, що тканинні торбинки вимагають прання, тюлеві своєю чергою на стрічці каси через нещільну структуру залишають сліди брудних овочів. У магазинах маріупольчанку вже знають, у разі забутих мішечків пакують продукти в один пакет.
"Мій тато прожив до 90 років. І я запитала у нього, як раніше обходилися зі сміттям? "А раніше сміття не було", - відповів він. І це чиста правда, поступово він став з'являтися і, можливо, з початком виробництва пластикових пакетів. Спочатку вони були в дефіциті, їх прали, вивішували на прищіпки. Тара скляна здавалася, папір йшов на макулатуру. Продукти загортали в папір", - згадує Галина Дегтярьова.
Сам бум пластику, за її словами, почався з пляшок, які спочатку теж були рідкістю, викликали заздрість в оточення, як і нейлонові сорочки, а сьогодні їх ніхто вже не вдягне.
Загалом, всупереч переконанню відсутності альтернативи пакетам є чимало варіантів, чим їх замінити. А якщо є бажання, то можна і самим виготовити цілком придатні мішечки та сумки за кроєм звичних великих пакетів на 5 кг.
Нагадаємо, що уряд України встановив мінімальні ціни на пластикові пакети.
Світлини Валентини Абалмасової та Яни Іванової