Споживачі більше не переплачуватимуть за неякісний газ та "морозні" коефіцієнти.
Навіщо це потрібно?
Головна мета – перехід до європейських стандартів обліку газу в енергетичних одиницях, що продиктовано директивами Євросоюзу. На сьогодні в Україні та країнах ЄС діють різні підходи. У нашій країні облік та розрахунки за природний газ ґрунтуються на кубічних метрах, у країнах ЄС – на кіловат-годинах (кВт/год). Український підхід фактично зводить нанівець права споживача не платити за неякісний газ або оплачувати його за меншою вартістю. Все одно, якою б якості газ не був, український споживач платить за весь його обсяг.
З 1 травня 2022 року механізм зміниться, що продиктовано прийнятим парламентом новим законом.
У пояснювальній записці до документа йдеться, що облік природного газу в енергетичних одиницях є більш об'єктивним, оскільки забезпечується коректніше ціноутворення, а для споживачів стає більш прозорим і простим порівняння ефективності використання газу з іншими енергоносіями. Наприклад, порівняння опалення будинку за допомогою газу або електроенергії стає більш зрозумілим, оскільки обидва енергоносії вимірюватимуться однаково – у кВт/год.
Встановлення нових лічильників не потрібно
Перехід з кубометрів на кіловат-години обійдеться без встановлення нових лічильників та пов'язаних із цим додаткових витрат. За законом визначення природного газу в одиницях енергії може здійснюватися шляхом переведення обсягу в кубометрах в об'єм у кіловат-годинах відповідно до кодексу газотранспортної системи та кодексу газорозподільних мереж, що затверджені Національною комісією, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Тобто споживачі будуть передавати постачальникам показники зі своїх лічильників у кубометрах, а ті – переводити їх у кіловат-години та вираховувати вартість. Якщо споживач не має лічильника, або якщо він не надішле показники, постачальники будуть визначати споживання самі.
Згідно із законом, постачальник зобов'язаний у своїх платіжних документах забезпечити споживача інформацією про обсяги газу в кВт/год та кубометрах. Більш детальна інформація, у тому числі про розмір середньозваженої вищої теплоти згоряння, фізико-хімічні характеристики спожитого газу, вміст у ньому азоту, сірки тощо надаватиметься споживачам через особисті кабінети на сайтах операторів газорозподільної системи (так званих "облгазів").
Крім цього, постачальник на своєму сайті повинен буде розмістити інформацію про порядок ініціювання споживачами проведення перевірки величини тиску та якісних показників газу, а також про отримання документів, що це підтверджують.
Ціна буде залежати від якості
Розрахунки за газ, згідно із законом, здійснюються за обсягами природного газу в кВт/год, які визначаються за вищою теплотою згоряння.
Тобто за кількістю теплоти, що виділилася за повного згоряння одного кубометра газу. Це головний показник якості газу, його калорійності. Чим вище калорійність, тим менша витрата, наприклад, щоб закип'ятити воду в чайнику. Чим якісніший газ, тим більше енергії з нього можна отримати.
А якість газу у різних регіонах України – різна. За норми не нижче 7800 ккал/м куб. середньозважена теплота згоряння у жовтні цього року становила понад 8223 ккал/м куб. Згідно з відкритими даними "Оператора ГТС України", найбільш якісний газ мають споживачі Івано-Франківської області, де найвища теплота згоряння становить 9230 ккал/м куб. Найнижчий показник у Полтавській області – 8004 ккал/м куб. Донецька область десь посередині – 9075 ккал/м куб. Чим нижче показник, тим більший обсяг газу необхідно витратити, щоб отримати таку кількість енергії.
Ці показники змінюються щомісяця і з 1 травня 2022 року вказуватимуться у платіжках для споживачів. А сам платіж розраховуватиметься за спеціальною формулою та буде залежати від обсягу спожитого газу, коефіцієнта теплоти згоряння та ціни постачальника.
Визначити цей основний показник якості – найвищу теплоту згоряння – належить у своїх нормативних документах Кабінету Міністрів України. Експерти прогнозують, що із запровадженням цієї норми ціна для споживача може збільшитися, але не безпосередньо. Закон регламентує, що приведення тарифів, визначених у кубометрах, у відповідність до тарифів у кіловат-годинах не є підставою для зміни, перегляду чи коригування тарифів, затверджених для оператора газотранспортної системи або оператора газосховищ.
Для "останньої надії"
Договір між постачальником "останньої надії" та споживачем не може бути укладений за наявності простроченої заборгованості. Але водночас закон робить винятки із цього правила для побутових споживачів, бюджетних організацій, установ охорони здоров'я державної та комунальної власності та споживачів, які здійснюють виробництво теплової енергії. Тобто навіть за наявності заборгованості договори з такими споживачами можуть укладатися.
У законі також вказані умови постачання природного газу об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків. До 1 травня 2022 року у договорах забороняється передбачати попередню оплату, надання банківської гарантії та списання коштів із банківського рахунку.
Світлина з відкритих джерел