З 12 листопада в усьому світі стартує тиждень інформованості про антибіотики.
Під час пандемії ця тема особливо актуальна.
Вже з початку 2022 року протимікробні препарати в Україні планують відпускати в аптеках лише за рецептом. Чим загрожує невиправдане використання антибіотиків? Журналістка pr.ua розбиралася з маріупольським лікарем-терапевтом Богданом Рудковським.
Винні мутації вірусів
У перші роки використання антибіотиків стійкість до них бактерій зустрічалася вкрай рідко. Але лікарі вже тоді розуміли, що тішитися з цього приводу не слід. Ще Олександр Флемінг, який відкрив перший у світі антибіотик – пеніцилін, у лекції з нагоди вручення йому Нобелівської премії у 1945 році попереджав про небезпеку набуття бактеріями стійкості до пеніциліну. Йдуть роки, винаходять нові препарати, а патогени продовжують мутувати, стаючи «невбивними». Підвищена частота мутацій – здатність і бактерій, і вірусів. І ті, й інші можуть спричинити інфекційні хвороби. Але між цими мікроорганізмами є велика різниця: віруси, в принципі, несприйнятливі до антибіотиків.
"Віруси мають іншу будову, інший механізм того, як вони атакують організм. У вірусів немає клітинної стінки, яку міг би зруйнувати антибіотик, але є протеїнова оболонка, яку не зашкодять навіть найпотужніші протимікробні препарати, – наголосив Богдан Рудковський. - Проте 64% людей помилково вважають, що гострі вірусні інфекційні захворювання та застуду можна лікувати антибіотиками. Пацієнти зловживають прийомом цих препаратів без звернення за допомогою, не відрізняючи бактеріальну інфекцію від вірусної. Призначити антибіотик може лише лікар. І дуже правильно те, що з наступного року такі препарати відпускатимуться лише за рецептом. Контроль прийому антибіотиків необхідний для вирішення глобальної проблеми – антибіотикорезистентності. Ми вже маємо стійку форму золотавого стафілокока, яка призводить до важкої пневмонії та сепсису. Також Україна страждає від резистентного до антибіотиків туберкульозу".
Кашель та температура – не показання
За даними центру громадського здоров'я, 90% усіх антибіотиків, призначених на рівні сімейної медицини, використовують для лікування інфекцій дихальних шляхів, спричинених вірусами.
"Багато хто впевнений, якщо підвищена температура тримається більше трьох днів або довго не проходить кашель, то неодмінно треба приймати антибіотики. Грип та застуда не завжди ускладнюються бактеріальною інфекцією. При бронхітах, синуситах, отитах запалення може виникати внаслідок змішаних інфекцій – бактеріально-вірусних, але не варто поспішати їх лікувати антибіотиками. Лікар призначає їх лише у тяжких випадках, коли впевнений, що причина захворювання – бактерії. Це йдеться і у роз'ясненнях Міністерства охорони здоров'я України, – зазначає терапевт. - Запалення очей (кон'юнктивіти) також не завжди викликаються бактеріями. А при порізах та травмах лише у 3% випадків відбувається інфікування, тому використовувати про всяк випадок антибактеріальні мазі не виправдано".
Трапляються рідкісні випадки, коли антибіотики дійсно призначаються для профілактики – наприклад, перед хірургічним втручанням або проведенням хіміотерапії.
Антибіотики не ефективні також для лікування коронавірусної хвороби. Тим не менш, пацієнтам, які госпіталізовані з тяжким перебігом COVID-19, в окремих випадках можуть призначатися антибіотики для лікування супутніх бактеріальних інфекцій.
Правильне лікування ГРВІ
Перше, що потрібно зробити при гострій респіраторній інфекції – повідомити про це свого сімейного лікаря. Друга рекомендація може звучати нудно, але вона справді працює, наголошує Богдан Рудковський. Головне, вона не шкодить вашому здоров'ю: найдієвіший метод лікування гострої респіраторної інфекції – симптоматичне, що впливає на окремі симптоми захворювання.
Тому найкращими «ліками» від ГРВІ є:
- відпочинок та постільний режим
- рясне питво теплої рідини
- провітрювання приміщення
- збалансоване та раціональне харчування
- за необхідності – прийом жарознижувальних препаратів.
Якщо ж прийняти антибіотик, вірусна інфекція нікуди не подінеться, натомість ризик того, що антибіотик не допоможе вам у майбутньому, коли буде дійсно необхідним, сильно підвищиться. Не варто забувати і про небажані побічні ефекти від прийому антибіотиків – нудоту, блювання, діарею, втрату апетиту і так далі.
Якщо є ризик ускладнень від грипу і у вас немає щеплення, лікар може призначити противірусні препарати – вони використовуються лише для запобігання важким формам грипу. Один із противірусних препаратів, ремдесивір, застосовується зараз і при лікуванні COVID-19. Однак, згідно з заявою Всесвітньої організації охорони здоров'я, його ефективність проти коронавірусу не доведена.
Потрібні нові ліки
Через інфекції, стійкі до антибіотиків, у світі помирає понад 700 тисяч людей, і ця кількість щороку зростає. Жоден із 43 антибіотиків, які зараз на стадії клінічних випробувань, не вирішує повністю проблему стійкості бактерій. Фахівці так і не змогли розробити принципово нові, ефективні антибактеріальні засоби, повідомлялося у доповіді Всесвітньої організації охорони здоров'я кілька місяців тому. Це ставить під загрозу здатність сучасної медицини успішно лікувати бактеріальні інфекції.
Майже всі нові антибіотики, які з'явилися на ринку в останні десятиліття, наголошують експерти ВООЗ — це лише різновиди тих класів протимікробних препаратів, які були відкриті до 1980-х років. За прогнозами, стійкість до них виникне у найкоротший термін.
Найнебезпечніша вона для новонароджених та маленьких дітей, зазначають фахівці. Бактеріальна пневмонія та інфекції кровотоку – серед головних причин дитячої смертності у віковій групі до 5 років. Приблизно 30% новонароджених, у яких розвивається сепсис, помирають через бактеріальні інфекції, стійкі до антибіотиків першого ряду. А всього до 2050 року стійкі до антибіотиків інфекції забиратимуть 10 мільйонів життів щороку.
Автори доповіді зазначають, що на сьогоднішній день існує кілька перспективних препаратів, що знаходяться на різних стадіях розробки. Однак через труднощі економічного характеру, а також наукові проблеми в ході розробки лише частина з них потрапить на ринок, і станеться це, нескоро.
Підпис під фото: І бактерії, і віруси можуть спричинити інфекційні хвороби. Але між цими мікроорганізмами є велика різниця: віруси несприйнятливі до антибіотиків
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що у Маріуполі заборонили поїздки пенсіонерів у транспорті без СOVID-сертифікатів