Земельні ділянки державної та комунальної власності можуть продаватися або передаватися в оренду на земельних торгах у формі електронного аукціону.
Верховна Рада України прийняла відповідний закон у другому читанні та в цілому 272 голосами «за». Черга за підписом Президента України та шлях до продажу землі з 1 липня 2021 року відкрито, передає PR.UA.
Проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо продажу земельних ділянок та набуття права користування ними через електронні аукціони» пропонує нову модель земельних торгів.
Зокрема, вони проходитимуть в єдиній електронній торговій системі, що належить державі, в режимі реального часу в мережі інтернет. За їх результатами буде укладатися договір купівлі-продажу земельної ділянки або його оренди з переможцем аукціону, який запропонує найвищу ціну.
Одне з важливих нововведень - зміна розмірів реєстраційного та гарантійного внесків. Так, реєстраційний внесок за один лот (одну земельну ділянку) встановлюється в розмірі 0,1 мінімальної зарплати на початок поточного року. Гарантійний внесок становить 30% від стартової ціни продажу земельної ділянки, але він не може бути більше 2500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб на початок року.
Обидва внеску оплачуються учасником аукціону на відкриті в банку окремі рахунки оператора електронного майданчика. При цьому реєстраційні внески поверненню не підлягають. А гарантійні - повертаються оператором всім учасникам аукціону, хто не став переможцем. Якщо ж учасник в ході аукціону не зробить крок на підвищення ціни, то гарантійний внесок повертається організатору торгів - місцевому органу самоврядування.
Земельні торги вважаються такими, що відбулися після оплати переможцем вартості земельної ділянки або плати за оренду.
Торги визнаються такими, що не відбулися в разі відсутності учасників або наявності тільки одного; якщо жоден з учасників не зробив кроку на підвищення стартової ціни; якщо переможцем у встановлений термін не підписаний протокол, договір і не сплачено суму лота і його підготовки до продажу.
У разі продажу земельної ділянки його орендар має переважне право на придбання у власність. При цьому, згідно із законопроєктом, орендарю пропонуються обов'язкові умови. Він повинен виконати вимоги, які виставляються до учасника аукціону, і погодитися на оплату найвищої ціни, запропонованої в результаті торгів.
Світлина з відкритих джерел