Україна з 10 грудня може запровадити мінімальні роздрібні ціни на пластикові пакети, які коливатимуться в діапазоні від 1 до 3,99 грн за штуку.
Про це передає pr.ua з посиланням на сайт Міністерства економіки України.
Нагадаємо, що у червні поточного року Верховною Радою України було ухвалено Закон "Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України", згідно з яким Кабінет міністрів України отримав повноваження встановлювати мінімальні роздрібні ціни на пластикові пакети.
Щоправда, дія цього закону не розповсюджується на пластикові пакети, які розкладаються, а також на надтонкі пакети, призначені для початкового пакування деяких продуктів, зокрема м'яса та риби. Натомість передбачено, що такі пакети будуть використовуватися до 1 січня 2023 року.
Міністерство економіки ініціювало прийняття законопроєкту, згідно з яким передбачається встановлення фіксованих роздрібних цін на пластикові пакети. Зокрема, пропонується з 10 грудня поточного року встановити наступні роздрібні ціни за один пластиковий пакет у формі рукава з дном та відкритою горловиною зі стінками товщиною понад 50 мікрометрів:
- без ручок та бокових складок – 2 грн;
- без ручок та з боковими складками – 2,5 грн;
- з ручками та без бокових складок – 2,5 грн;
- з ручками та боковими складками – 3 грн.
Відповідний законопроєкт повинен був розглядатися на засіданні Кабінету міністрів України 17 листопада, але в останній момент ініціатори вирішили відкласти вирішення цього питання до наступного засідання.
Журналіст pr.ua розпитав екоактивістів Маріуполя про їхню думку з приводу можливого прийняття урядом України рішення про встановлення роздрібних цін на пластикові пакети.
Голова Зеленої ради при виконкомі Маріупольської міської ради Валентина Абалмасова відзначила, що цілком і повністю згодна з таким рішенням. На її думку, лише таким чином можна боротися із засиллям пластику на нашій планеті та в Маріуполі зокрема.
"Я прийшла до цього рішення приблизно два роки тому, - розповідає екоактивістка. – Але спочатку вся наша родина повністю перейшла на сортування сміття. А коли ми побачили, що майже половина усього сміття – це пластикове пакування, то зрозуміли, що треба щось робити. Так ми прийшли до висновку, що треба відмовитися від пластикових пакетів – і так ми робимо вже близько двох років".
За словами Валентини, замість звичних в останні десятиліття пластикових пакетів вона використовує екосумки. Зокрема, такі товари виробляє одна з місцевих фірм-виробників, представники якої подарували жінці зразки своєї продукції. Це дуже зручні у використанні вироби, які складаються у спеціальний чохол.
Але найважливішим є зовсім інше – відмовляючись від пластикових пакувань, ми робимо свій внесок у порятунок нашої планети, яка поступово гине від забруднення шкідливими викидами та засмічення пластиковими виробами. Тому надзвичайно важливо те, що є люди, які усвідомлюють усю серйозність проблеми та намагаються долучитися до її вирішення.
Щоправда, Валентина Абалмасова зізналася, що поки що вона не змогла відмовитися від маленьких пакувальних пакетів, коли мова йде по пакування деяких продуктів, наприклад, м'яса та риби. За її словами, якщо ці пакетики також стануть платними, вона готова буде шукати їм альтернативу.
Відзначимо, що серед знайомих та родичів журналістів pr.ua також чимало тих, хто підтримує ідею відмови від пластикових пакетів. Так, родина одного з журналістів pr.ua вже близько пів року як перейшла на екосумки. А для овочів вони використовують спеціальні сіточки, які чимось нагадують радянські авоськи. Благо, що в сучасник умовах відмовитися від пластикових пакетів не так вже й складно та й зовсім недорого.
Так, вартість екосумки в одній з найрозповсюдженіших торговельних мереж України становить усього близько 30 гривень, а набір сіточок для овочів обійдеться вам приблизно в 50 гривень. Але при цьому варто враховувати, що екосумки та сітки можуть використовуватися безліч разів. Водночас, як правило, пластикові пакети підлягають утилізації вже після 5-10 використань. А якщо враховувати, що деякі з покупців взагалі купують пластикові пакети щоразу, коли приходять до магазину, то виходить, що екологічне пакування виявиться ще й більш економічним у порівнянні з пластиком.