У Маріуполі перша реставрація історичних дверей 1911 року спричинила низку цікавих відкриттів.
Майстер Валерій Капінус зняв уже 80% фарби та з'ясував, скільки разів двері з вул. Фонтанної, 44 фарбували і які кольори вони «носили», передає PR.UA.
В кінці липня старовинні двері зняли з петель дореволюційного особняка, щоб відреставрувати на пожертви благодійників в рамках проєкту «Життя дверей має значення». Відтоді маріупольці стежать за ходом робіт по відновленню цього історичного об'єкта міста.
Як розповів PR.UA ініціатор проєкту Ярослав Федоровський, з'ясувалося, що за 110 років двері з сосни фарбували чотири рази. При цьому їх відтінки чергувалися похмурими і яскравими кольорами, але це далеко не все, що цікавого вдалося з'ясувати.
«Ми знайшли чотири шари фарби: перший шоколадно-чорний, потім жовтогарячий, далі коричневий і останній - відомий маріупольцям червоний. Як стверджує реставратор Валерій Капінус, усі шари фарби були нанесені пізніше дореволюційного періоду. Інші знайомі мені архітектори та реставратори також підтверджують, що до революції фарбу для дверей не використовували - їх мазали мастикою, подібно корабельній, яка надавала темний колір. Це і захищало двері від зовнішнього впливу, ні про які фарбування в синій або зелений кольори мови тоді не було. Таким чином, за фактом усі ці чотири шари фарби з дверей по вулиці Фонтанній, 44 належать до радянського періоду та історично кольору в них не було», - зазначив Ярослав Федоровський.
За його словами, вінтажні двері виявилась в непоганому стані - їх конструкція не зміщена, завдяки фарбі збереглися фігурні елементи. У процесі роботи було також знайдено чотири отвори для замків, значок з цифрою «6», вище якого був прикріплений пластиліном шматок паперу з написом, також замальований фарбою. На жаль, папір розсипався і не підлягає відновленню. Також при очищенні дверей реставратор виявив непристойні малюнки. Ручки на двері, за словами Ярослава Федорівського, латунні, вони також добре збереглися і будуть реставровані.
В цілому з дверей знято вже близько 80% фарби, розпочато шліфування очищених ділянок і шпаклівка. Незабаром Валерій Капінус приступить до фарбування історичних дверей. Імовірно, роботи з відновлення об’єкту старовини можуть завершитися до кінця вересня.
Відзначимо, що зараз маріупольці збирають кошти на другу реставрацію в рамках проєкту - наступною обраницею городян стали сині двері по вул. Семенишина, 27.
Охочі можуть підтримати проєкт і перерахувати кошти на карту №5168 7554 2785 8069.
Світлини Валерія Капінуса