Поклади радіоактивного цирконію біля селища Нікольське Маріупольського району не дають спокою підприємцям, які хочуть організувати його видобуток.
А це загрожує радіоактивним зараженням великих територій земель, в тому числі і в Маріуполі.
Незважаючи на те, що Азовське родовище було знято з аукціону для його розвідки і подальшої розробки мінералу, місцеві жителі висловлюють стурбованість. А саме в тому, що бізнесмени можуть скупити їх земельні ділянки (паї) на місці покладів цирконію за великі гроші і все-таки організувати його видобуток.
І ці побоювання цілком можуть стати реальністю - хтось може вкласти величезний фінансовий ресурс в покупку паїв, запропонувати людям таку суму, від якої вони не зможуть відмовитися, про що розповів PR.UA глава Маріупольської районної ради Степан Махсма.
Як повідомляв раніше PR.UA, щоб не допустити подібного сценарію, на сесії Нікольської селищної ради було прийнято рішення про створення на площі близько 100 гектарів природного підземного заказника.
Тобто, земля зверху залишається у власності людей, а надра стають недоторканними, як заказник. Але одного рішення сесії селищної ради для вирішення питання з розробкою цирконію мало.
«Ми зараз готуємо проєкт рішення сесії Маріупольської районної ради, щоб з дотриманням всіх норм і вимог законодавства створити природний підземний заказник, - пояснив подальші кроки Степан Махсма. - Я вже розмовляв з керівником департаменту екології Донецької облдержадміністрації. Ми визначилися - департамент на своєму рівні вивчить юридичну правомочність рішення, розробить покрокові дії. І, впевнений, що на наступній сесії районної ради питання про створення заказника буде винесене для його прийняття».
За його словами, ініціативу жителів підтримує Маріупольська районна рада та голова Донецької військово-цивільної адміністрації Павло Кириленко.
«Глава області сказав, що поки жителі проти розробки цирконію, ми ні в якому разі не підемо всупереч їхньої думки, - додав Степан Махсма. - Тому ми вживемо всіх заходів для того, щоб не дозволити розробку небезпечного мінералу».
Світлина з відкритих джерел