Система середньої освіти Маріуполя пройшла довгий шлях, а зародилася багато в чому завдяки одному з найвідоміших діячів міста – Феоктисту Хартахаю. Завдяки його педагогічному таланту, досвіду і наполегливості було відкрито перші середні навчальні заклади міста Марії – чоловіча і жіноча гімназії.
Видатний просвітник, педагог, історик, етнограф, патріот, громадський діяч, дослідник історії та культури греків Криму і Приазов'я – все це про Феоктиста Хартахая.
Він третій син в сім'ї, народився у 1836 році між 7 і 25 березня в селі Чердакли, в сім'ї писаря-грека.
Його дитинство пройшло в Маріуполі, де з 1823 року його батько Авраам Христофорович працював в системі Маріупольського грецького суду. У місті, мабуть, проживала і його сім'я.
Феоктист закінчив училище в Олександрівську (нині Запоріжжя), а потім Катеринославську гімназію. Здобув вищу освіту в Харківському, Київському і Петербурзькому університетах. З 1866 року працював вчителем в польських провінційних гімназіях і в другій Варшавській гімназії.
У Петербурзі Феоктист з головою занурився в студентське життя і виявився одним з найактивніших учасників університетського революційного руху. В цей же час він написав свою першу наукову роботу - статтю з історії греків Приазов'я, присвячену митрополиту Ігнатію, і приєднався до роботи української молодіжної групи, до якої входив і Тарас Шевченко. 28 лютого 1861 року Феоктист Хартахай був серед тих, хто на своїх плечах ніс труну з тілом Кобзаря від Академії мистецтв до Смоленського кладовища. Там він виголосив яскраву промову українською мовою.
У 1874 році Феоктист Хартахай почав докладати значних зусиль для відкриття в рідному Маріуполі гімназій, подібних польським, щоб його земляки могли отримати гідну освіту.
У липні того ж року він подав заяву маріупольському голові Олександру Трандафілову з викладом свого бачення по відкриттю в місті чоловічої гімназії. У ньому говорилося: «Вже з давнього часу відчувається потреба у відкритті в Маріуполі якогось середнього навчального закладу; вже з давнього часу відкриття гімназії або прогімназії було предметом жвавих розмов в середовищі маріупольського суспільства».
Відповідне рішення було прийнято на засіданні Маріупольської міської думи.
У 1875 році Феоктист Хартахай переїхав до Маріуполя і повністю занурився в підготовку відкриття приватного чоловічого училища другого розряду і жіночого училища. 27 січня 1876 року найвищим велінням імператора було офіційно дозволено з 1 липня 1876 року відкрити в Маріуполі чоловічу гімназію.
З відкриттям цих училищ було покладено початок середньої освіти в Маріуполі.
Директором чоловічої гімназії до самої своєї смерті залишався Хартахай.
На світлині: Засновник. Свого часу Феоктист Хартахай здійснив справжній подвиг, відкривши перші середні навчальні заклади в Маріупольському окрузі.
У 1876 році в місті відчинила двері і жіноча гімназія, головою педагогічної ради якої теж став Феоктист Авраамович.
Урочисте відкриття чоловічої гімназії в складі підготовчого і чотирьох перших класів відбулося 15 вересня 1876 року. В гімназію було прийнято 148 учнів першого-четвертого класів і 43 – в підготовчий клас. Пізніше, в 1880 році, на честь 25-річчя царювання імператора Олександра II чоловіча гімназія була названа Олександрівською.
Жіноча гімназія була заснована в складі семи класів. Незабаром був відкритий додатковий педагогічний клас, де готували домашніх вчительок і виховательок, вчителів міських та сільських початкових училищ. Учениці, які успішно закінчували педагогічний клас, крім атестата зрілості отримували ще й свідоцтво, що давало їм право викладати як на приватному, так і на державному рівні.
Основи навчального процесу, створений з нуля кваліфікований педагогічний колектив і початкова матеріальна база гімназій були закладені талантом і непосильною працею просвітника. Відкриття в Маріуполі гімназій було дуже важливою для того часу подією.
На жаль, Феоктисту Хартахаю бути директором і спостерігати плоди своєї великої місії довелося недовго: 25 березня 1880 року на 44-му році життя він помер. Був похований в Маріуполі, але де його могила – невідомо.
Зараз в будівлі колишньої жіночої гімназії розташована сучасна загальноосвітня школа №1. Там ведуть свій «родовід» і зберігають традиції.
Будинок чоловічої гімназії пристосували під госпіталь у 1941 році. Однією з першорядних завдань після звільнення міста стало відновлення нормальної роботи навчальних закладів усіх рівнів. Наказ про початок навчального процесу в Маріупольському металургійному технікумі було видано вже 13 грудня 1943 року. Після відновлення будівлі в 1940-х і весь радянський період стіни пам'ятки архітектури служили металургійному, а нині – Маріупольському коледжу ПДТУ.
На світлині: З нього все починалося. У червні 1874 року міська влада погодилася виділити приміщення для першої чоловічої гімназії та призначити субсидію на утримання закладу.
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)