Ще кілька років тому завдання «дотягнути» медицину Маріуполя до обласного рівня здавалося нездійсненним. Втративши донецькі клінічні центри, область створювала і розвивала лікарні третинної ланки, і сьогодні вже не потрібно їхати в інше місто, щоб зробити якісь складні операції.
У Маріуполі місію надання високоспеціалізованої допомоги взяла на себе обласна лікарня інтенсивного лікування. З початку минулого року на її базі працює обласний центр малоінвазивної урології та літотрипсії. Наскільки розширило можливості лікарів і пацієнтів новітнє обладнання? Які ефективні рішення пропонує сучасна урологія?
Обласний центр малоінвазивної урології та літотрипсії - єдиний підрозділ урологічного профілю в Донецькій області, який працює 24 години на добу.
«Цілодобове ургентування дозволяє нам екстрено надавати допомогу пацієнтам з невідкладними станами, - розповів «Приазовському робочому» завідувач урологічного відділення обласної лікарні інтенсивного лікування кандидат медичних наук Артем Кравченко. - Одним з важливих напрямків центру є літотрипсія (дроблення каменів у нирках, сечовому міхурі, сечоводах). Апарати для цієї мети у нас є різні - лазерний, ультразвуковий, пневматичний, комбінований. Особливо ми пишаємося літотріптером Оlympus, який може одночасно дробити і видаляти камені великих розмірів з мінімальною травматизацією тканин. Який саме апарат використовувати - залежить від конкретного випадку, стану, віку, статі пацієнта.
Сечокам'яна хвороба, на жаль, дуже поширена в Донецькому регіоні. Її виникненню сприяють багато факторів, і на багато з них ми можемо вплинути - наприклад, пити якісну воду, збалансовано харчуватися, вести фізично активний спосіб життя. Зараз видалення каменів навіть великих розмірів і будь-якої локалізації (нирки, сечоводи, сечовий міхур, уретра) завдяки оснащенню проходить швидко, ефективно і безболісно. Проте медицина поки не знайшла відповідь, як запобігти їх повторному утворенню. Тому, якщо діагноз сечокам'яна хвороба був поставлений, необхідно спостерігатися і обстежуватися в уролога, виконувати його рекомендації».
Крім дроблення каменів на базі центру виконується весь спектр урологічних операцій - при кістах нирок, пухлинах нирок, наднирників, сечоводів, сечового міхура, передміхурової залози, вроджених аномаліях, безплідді.
Унікальні для Донецької області операції, які проводяться в маріупольському центрі, це плазмове видалення аденоми передміхурової залози. Це стало можливим після придбання спеціального апарату фірми Оlympus. «Плазмовий» спосіб більш сучасний в порівнянні з видаленням аденоми монополярним резектоскопом, який впливає на тканину електричним струмом. Якщо не вдаватися в подробиці, то для пацієнта це більш комфортно і безпечно.
Під час видалення аденоми використовується ще один унікальний для регіону прилад - морцелятор. Він подрібнює «непотрібне» для подальшого вилучення: таким способом можна видалити патологічно змінену тканину повністю і відправити на гістологічне дослідження. Це виключає розвиток рецидивів, які після видалення аденоми трапляються досить часто.
При діагностованому раку сечостатевої системи тут також надають кваліфіковану допомогу, лікарня має відповідну ліцензію, а лікарі - спеціалізацію і досвід проведення операцій щадним лапароскопічним методом на нирках, сечоводах, сечовивідних шляхах, передміхуровій залозі. Лікування проводиться відповідно до затверджених протоколів.
Велика підмога будь-якого лікаря - якісна сучасна діагностика. В обласній лікарні є весь необхідний спектр обладнання - від рентген-апарату з мінімальним променевим навантаженням до найсучасніших магнітно-резонансного і мультиспірального комп'ютерних томографів на 128 зрізів.
Прогрес в галузі медичних технологій інакше як проривом не назвеш. Ще нещодавно потрапити на операцію в лікарню означало випасти з нормального життя на два-три тижні. Хірургічні втручання хоча і вирішували основну проблему, але часто були пов'язані з ризиком побічних ефектів чи були недостатньо ефективними.
«Сьогодні традиційні відкриті операції з розтином тканин у нас виконуються вкрай рідко, коли стадія захворювання вимагає тільки такого доступу, - зазначив Артем Кравченко. - Сучасне оснащення дозволяє виконувати малоінвазивні, безкровні втручання на всіх органах сечостатевої системи, після яких пацієнти одужують набагато швидше».
Такий підхід стало можливим практикувати з придбанням спеціального обладнання для лапароскопічних операцій. Нагадаємо, в рубриці «Здоров'я» «Приазовський робочий» вже розповідав про те, в яких лікарнях Маріуполя його використовують для щадних операцій. Це цілий комплекс, що складається з власне лапароскопа (мікроскопічний прилад з системою лінз, який вводиться через прокол всередину тіла), відеокамери, монітора - на нього зображення «транслюється» вже зі збільшенням, дозволяючи хірургу роздивитись кожен міліметр проблемної ділянки. Сучасну хірургію також називають «безкровною»: завдяки такому допоміжному приладу, як коагулятор, який миттєво зупиняє кровотечу, лікар під час операції бачить чисте поле. Розрізання-зашивання тканин при лапароскопічному втручанні не потрібно, тому операції проходять швидко, а пацієнт не потребує тривалої реабілітації.
«Лапароскопічна та ендовідеостойка у нас дуже функціональні і надійні - компаній Оlympus, Меdtronic, Каrl Storz. Зображення, яке передається на монітор в операційній, є не просто ідеальним за якістю - лікар бачить внутрішні органи і тканини в найдрібніших деталях і в тривимірному зображенні. Коли працюєш в 3D-окулярах, виникає відчуття, що перебуваєш всередині черевної порожнини, повний «ефект присутності». Це дійсно інноваційне обладнання, таких моніторів, наскільки ми чули, всього два в усій Україні», - прокоментував завідувач відділення.
Протягом минулого року в урологічному центрі пройшли лікування понад дві тисячі пацієнтів, проведено 1850 малоінвазивних операцій. У відділенні працюють шість лікарів - урологи і андролог. Останній спеціалізується на проблемах, пов'язаних з чоловічим репродуктивним здоров'ям, лікує чоловіче безпліддя, сексуальні розлади.
За словами Артема Кравченка, урологічні проблеми, хоча і вважаються більшою мірою чоловічими, досить часто турбують і жінок. З цією категорією пацієнток лікарі працюють на стику урології та гінекології. Знову-таки завдяки сучасним методикам ряд проблем можна усунути однією операцією: наприклад, нетримання сечі або опущення внутрішніх органів можливо виправити за допомогою трансплантатів.
Світлина надана обласною лікарнею інтенсивного лікування: Чудовий огляд, чисте поле. Операції з використанням високотехнологічного обладнання проходять швидко, точно і з мінімальною травматизацією здорових тканин
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)