Доброякісна пухлина матки - міома - діагностується у 20-50% жінок і в ряді випадків потребує лікування виключно хірургічним шляхом. У Маріуполі цю поширену патологію усувають максимально щадно, даючи жінкам шанс на материнство.
Що таке емболізація маткових артерій? Які можливості цього методу? Чи завжди необхідна операція? І найголовніше - як вчасно помітити міому?
Завідуюча гінекологічним відділенням Міського пологового будинку, лікарка-гінекологиня вищої категорії Наталя Шепотінник підкреслює: міома дійсно дуже поширена патологія. «У репродуктивному віці діагностується приблизно у 20% жінок, при менопаузі - до 50%. У більшості випадків з нею стикаються після 30 років, коли накопичуються різні збої в роботі організму, які в сумі й провокують зростання цієї доброякісної пухлини. Це і гормональні порушення, і запальні процеси, і перенесені інфекційні хвороби. Велике значення має спадковість. Через те що жінки все частіше відкладають материнство на більш пізній період, міома помітно помолодшала в останні роки.
Трапляється, що міома розвивається безсимптомно. Але частіше - даються взнаки маткові кровотечі, які можуть доводити пацієнтку до стану важкої анемії. Буває, в нашому гінекологічному відділенні проходять лікування по кілька жінок з таким діагнозом одночасно.
Кровотеча - явний, але далеко не єдиний прояв патології. Бувають неврологічні симптоми, коли пухлина тисне на нервове сплетіння, викликаючи біль у попереку, віддаючи в ногу. Може порушитися робота кишечника та сечового міхура - приводячи до запорів або прискореного сечовипускання».
Кожен випадок індивідуальний. І не завжди діагноз «міома» означає, що потрібна негайна операція. Якщо вона маленька, до півтора сантиметрів, то можна уповільнити або навіть зупинити її зростання за допомогою прийому контрацептивних препаратів.
«Просто спостерігати за міомою - неправильно, так як по мірі росту пухлини у нас, лікарів, звужується коло доступних варіантів для лікування, - попереджає гінеколог. - Зрештою залишається тільки або операція, або емболізація маткових артерій, або вплив ультразвуком. Вибір тактики залежить від локалізації та розміру пухлини, віку, стану здоров'я та репродуктивних планів пацієнтки. Якщо можливо, намагаємося уникнути видалення матки, тому що, навіть якщо жінка не планує більше вагітність, цей орган вкрай важливий для здоров'я. Без нього порушується кровопостачання яєчників, і їхня функція починає згасати раніше, наближаючи менопаузу».
Чому так важливо продовжити життя яєчників - навіть тим, хто не планує дітей? У менопаузу організм жінки стає більш вразливим відразу за кількома параметрами. З падінням рівня гормонів не залишається захисту від ішемічної хвороби серця - до менопаузи у жінок вона діагностується рідше, ніж у чоловіків. Відбувається зниження щільності кісткової тканини - жінки похилого віку схильні до переломів, у тому числі таких важких, як перелом шийки стегна.
«Якщо є можливість уникнути видалення матки, ми завжди її використовуємо, - підкреслила Наталя Шепотінник. - Але, повторюся, в кожному конкретному випадку потрібен індивідуальний підхід. Емболізація маткових артерій - прекрасний метод. У моїй практиці був уже не один випадок, коли жінка після такої операції ставала мамою. Єдине, що потрібно враховувати: якщо пухлина була великою, то залишається великий рубець, через який може відбутися розрив матки. Тому показано народжувати шляхом кесаревого розтину.
Емболізація маткових артерій - сучасний органозберігаючий метод лікування фіброміоми матки. На півдні Донецької області він практикується тільки в Маріуполі, в Лікарні швидкої медичної допомоги.
«Це стало можливим після оснащення кардіосудинного центру сучасним ангіографом - це втручання можливе виключно в рентгенопераційній, - прокоментував хірург Євген Орлеанський. - З 2018 року в нашому розпорядженні - ангіограф останнього покоління, який використовується для проведення різних операцій на судинах, у тому числі стентування, шунтування, а також для діагностичних обстежень.
До придбання цього обладнання емболізація маткових артерій виконувалася в Маріуполі тільки в приватних медичних центрах починаючи з 2007 року - за весь період цією послугою скористалися близько 700 пацієнток. Це дійсно затребуваний напрямок, оскільки дозволяє позбутися від новоутворення без шкоди для репродуктивної функції жінки.
Метод емболізації маткових артерій полягає в перекритті кровотоку до фіброматозних вузлів. Через прокол шириною в два міліметри в руці або стегні вводиться мікрокатетер у маткові артерії, кровопостачаючі вузли. Після чого під контролем ангіографа вводиться емболізат - рідина з мікроскопічними сферами. Кровотік у вузлах припиняється, і відбувається заміщення вузлів сполучною тканиною, а потім - процес «розсмоктування» до повного зникнення або зменшення вузлів. При цьому кровопостачання самої матки триватиме - цей орган має розгалужену мережу з безліччю судин.
Ефективність методу складає 95-97%. Процедура займає 20-30 хвилин, а в стаціонарі пацієнтка проводить не більше одного-двох днів. Це органозберігаюча операція, яка дозволяє зберегти дітородну функцію. Практично не має протипоказань - крім алергії на контрастну речовину та гострого запального процесу».
Таке втручання не вимагає загального наркозу, що в значній мірі знижує численні ризики, протікає без кровотечі, а ймовірність післяопераційних ускладнень значно нижче в порівнянні з іншими оперативними методами лікування. Крім того, хірург може «дістатися» до пухлин в недоступних для звичайного скальпеля місцях.
Технологія, покладена в основу емболізації маткових артерій, застосовується в медицині досить давно. Ще в 70-ті роки минулого століття за допомогою різних частинок, що вводяться через катетер, закривали просвіт судин, щоб зупинити кровотечу. Піонер цього методу - французький лікар Жак Анрі Равіна використовував його, щоб уникнути великої крововтрати під час майбутньої операції з видалення вузлів міоми.
В силу обставин кілька пацієнток доктора Равіна після проведеної емболізації маткових артерій не потрапили відразу ж на операцію. А коли повернулися, виявилося, що розміри матки та вузлів зменшилися, самопочуття жінок стало набагато краще. Це спостереження лікар описав у 1994 році в статті в медичному журналі Lancet.
Підготовка до процедури включає ряд обов'язкових обстежень. Зокрема, мазок на цитологію для виключення онкопатології. Запис на емболізацію маткових артерій в Маріуполі ведеться за телефонами: 098-519-00-40, 050-582-49-33.
Дуже важливо діагностувати патологію на ранніх стадіях. Гінекологиня рекомендує жінкам регулярно відвідувати профілактичні огляди, а після 30 років щорічно проходити ультразвукове дослідження матки - це інформативний, доступний і безпечний спосіб діагностики.
Світлина надана кардіоцентром: Під контролем ангіографа. Сучасне оснащення рентгенопераційної кардіоцентру дозволило хірургам значно розширити методи роботи.
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)