Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

04кві'25

п'ятниця

Більш ніж зв'язок

Людмила Єрмішина
24гру'21 10:51

Напевно, немає абонентів мобільного зв'язку, яким жодного разу не дзвонили шахраї – представляючись співробітниками банків та операторів, правоохоронцями та «бідними родичами».

Коли платежі стали масово здійснюватися через смартфони, кіберзлочинність розквітла. Захистити абонентів мобільного зв'язку та їхні гроші на банківських рахунках покликані зміни до Закону України «Про електронні комунікації» №1089-IX – вони набирають чинності вже з 1 січня 2022 року. Що потрібно знати маріупольцям про нововведення?

Чи обов'язковою буде реєстрація?

Чи мають всі користувачі мобільного зв'язку та інтернету після набрання чинності закону якимось чином ідентифікувати себе в оператора? Чи будуть SIM-картки продаватися за паспортами?

Як насправді справи – для «Приазовського робочого» прокоментував адвокат адвокатського бюро «Мироненко та партнери» Микита Мироненко.

Закон, який набуде чинності з 1 січня 2022 року, передбачає право користувача на ідентифікацію, наголосив адвокат. Саме право, а не обов'язок. У законі йдеться:

«Кінцевий користувач, не ідентифікований постачальником електронних комунікаційних послуг, має право здійснити ідентифікацію в порядку, встановленому регуляторним органом, у тому числі дистанційну із застосуванням відповідно до законодавства про електронні довірчі послуги будь-яких засобів електронної ідентифікації середнього та високого рівня довіри, передбачених вказаним порядком ідентифікації».

Сам механізм ідентифікації поки що не врегульований, його має встановити регуляторний орган, а він зараз ще в процесі створення, прокоментував Микита Мироненко:

«Йдеться про національну комісію, яка здійснюватиме державне регулювання у сфері електронних комунікацій».

Перехідний період згідно із законом – до 1 січня 2025 року. Якщо після цього терміну абонент не ідентифікував номер, надання послуги припиняється. Тобто користуватися анонімними послугами операторів зв'язку можна буде лише до кінця 2024 року, а поки що, по суті, нічого не змінюється.

«Викрадання» номера – ключ до банківських карток

Оператори зв'язку закликають українців не чекати до останнього, а вже зараз прив'язати свої SIM-картки до паспорта, аби захиститись від шахрайських схем. Компанії «Київстар», Vodafone, lifecell на своїх сайтах розміщували докладні інструкції, дотримуючись яких можна швидко прив'язати свою SIM-картку до паспорта. Це можна зробити як у фірмових магазинах, так і онлайн через «особистий кабінет». В останньому випадку знадобиться електронний цифровий підпис.

У прес-службі компанії «Київстар» для «Приазовського робочого» прокоментували:

«У Законі «Про електронні комунікації» немає вимог щодо «прив'язування» всіх номерів телефонів до паспортів. Абонент може зробити це на свій розсуд, звернувшись до магазину обслуговування свого мобільного оператора. Обслуговування абонентів, що ідентифікували свій номер, дає більше переваг та зручностей. Зокрема, такі номери захищені від несанкціонованого перевипуску, вони є надійнішими для операцій у мобільному банкінгу. А у випадку переходу до іншого оператора або розірвання договору з діючим оператором, абонент зможе отримати залишок невикористаних коштів зі свого рахунку».

Одна з найпопулярніших у шахраїв схем полягає в наступному. Зловмисник, заволодівши чужим телефоном, дзвонить кілька разів на нього з різних номерів, а потім просить перевипустити буцімто втрачену SIM-карту. І як доказ, що він власник, називає останні номери, з якими зв'язувався. Оператор не має права відмовити, але й перевірити теж не може, чи справді власник номера звертається з таким проханням. Зловмисники, отримавши номер, до якого прив'язані електронні банківські послуги, отримують доступ і до засобів власної жертви.

Приблизно 85% абонентів в Україні отримують послуги мобільного зв'язку анонімно – реєструються лише контрактні абоненти

Більше захищені у цьому плані ті абоненти, які самі ідентифікувалися в оператора. Навіть якщо вони втратять свій телефон, від їхнього імені ніхто не зможе вжити жодних дій. Отже, зареєструвати свій номер добровільно варто, вважають оператори. Тим паче, до кінця 2024 року все одно доведеться пройти цю процедуру.

Продавати або не продавати SIM-карти вільно – єдиної думки щодо цього немає. Німеччина, Франція, Польща, багато країн Азії та Африки контролюють цей напрямок, а США, Фінляндія, Чехія та інші країни – ні. Але і там, і там шахрайство за допомогою мобільного зв'язку є, тому що знаходяться нові способи обходити заборони.

Проте експерти вважають, що нехтувати додатковими способами захисту не варто. Враховуючи, що кількість кібератак на мобільні телефони та корпоративні мережі у всьому світі за останній рік зросла на 13%. Про це йдеться у звіті Security Navigator 2022 компанії Orange Cyberdefense. За прогнозами експертів, кількість атак кіберзлочинців на мобільні телефони збільшуватиметься. Основними цілями нападів будуть програми інтернет-банкінгів, SMS з можливістю входу в обліковий запис та будь-які програми, через які можливе проведення операцій з грошовими коштами.

Онлайн-покупки вже увійшли до нашого життя, як і платежі за різні послуги, грошові перекази. Поряд із незаперечними перевагами, цифрові сервіси мають недоліки, тому не втрачаємо пильності.


Світлина Аліни Комарової: Не просто засіб спілкування. Номер телефону сьогодні є ще й важливим інструментом для використання цифрових сервісів.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)