Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Хворих менше, але розслаблятися рано

Людмила Єрмішина
27січ'21 18:31
У Маріуполі готуються до наступної хвилі коронавіруса, яку прогнозують на лютий, і розгортають нові ліжка з підведенням кисню.

З локдауна – в уже знайомий карантин «помаранчевої» зони: з минулого понеділка в Україні діють менш суворі обмеження. Медики відзначають, що прийняті протиепідемічні заходи були своєчасними і дієвими: захворюваність відчутно знизилася. Але попереду нова хвиля – за прогнозами, її очікують вже на початку лютого. Наскільки готові до неї в Маріуполі?

Локдаун – все, ми в «помаранчевій» зоні

Після закінчення жорсткого карантину стала дозволена діяльність торгово-розважальних центрів, магазинів, перукарень, СТО, непродовольчих ринків. У соцмережах українці з понеділка викладають фото шкарпеток і тапок з жартівливими підписами на кшталт «Як довго я на вас чекав».

Щоправда, на промислові товари аж ніяк не спостерігалося ажіотажного попиту. Вчора журналіст «Приазовського робочого» побував на лівобережному «ранковому» ринку, і виявилося, що невеликі черги – точнісінько так само, як і під час локдауна, збиралися поруч з точками продажу овочів та бакалії. Реалізатори ж одягу, взуття, постільної білизни в перший день після вимушених канікул і не очікували багато покупців.

«До кінця тижня, можливо, народ підтягнеться, а поки потрібно показати нашим покупцям, що ми знову відкрилися. Після такої довгої «відпустки» важкувато втягуватися в роботу», – зазначила Олена, реалізатор сумок та аксесуарів.

Установи культури можуть працювати з наповненістю залу не більше 50%. Музеї та галереї повинні приймати одного відвідувача на 10 кв. м, спортзали, фітнес-центри, басейни – одну людину на 20 кв. м. Все ще заборонено проведення масових заходів за участю більш ніж 20 осіб. Кафе та ресторани можуть працювати з 7:00 до 23:00, в нічний час – тільки на винос або доставку. Діяльність нічних клубів заборонена.

З понеділка у всіх школах Маріуполя навчальний процес відновився в звичайному форматі. Як прокоментувала завідувачка відділом шкіл департаменту освіти міської ради Інна Дарменко, з 40 тисяч учнів в перший день занять до уроків приступили 94%. З 6% відсутніх дітей лише 2% не прийшли в школу через хворобу. Жодного класу на самоізоляції немає.

У всіх установах дотримуються протиепідемічні заходи: температурний скринінг, використання дезінфікуючих килимків, масковий режим, провітрювання кабінетів на перервах, часта дезінфекція рук. Щоб знизити кількість контактів між дітьми, в школах зрушили час початку занять у різних класів – на 8:00, 9:00 і 10:00. Питання змішаної форми навчання на даний момент не розглядається, оскільки епідситуація в Маріуполі стабільна, повідомив на брифінгу заступник міського голови Олександр Кочурін.

У п'ять разів більше ліжок

Протягом останніх двох тижнів в країні, місті та області спостерігаються позитивні тенденції щодо захворюваності на COVID-19. Досить об'єктивний критерій – кількість госпіталізованих пацієнтів зараз в Маріуполі набагато нижча, ніж два місяці тому. Так, якщо звернутися до зведень на сайті міськради за листопад, то побачимо, що тоді на лікуванні в стаціонарах і вдома перебували понад дві тисячі маріупольців, а 25 січня від COVID-19 лікувалися 966 городян.

Заступник міського голови Олена Парамонова зазначила, що за минулий тиждень зафіксовано 373 нових випадки захворювання. 601 пацієнт одужав, що на 47% більше, ніж хворих. А в лікарнях зайнято лише 203 з 603 наявних профільних ліжок.

«Це говорить про правильно розроблені механізми протистояння другій хвилі пандемії. Локдаун також дав позитивну динаміку. На сьогодні відсоток людей, які видужали від COVID-19, становить майже 92%», – заявив міський голова Вадим Бойченко на підсумковому брифінгу по епідситуації.

Але, за прогнозами, вже на початку лютого захворюваність може знову піти на зростання. Комплекс заходів з підготовки до можливої ​​нової хвилі коронавіруса вже ведеться, і не перший тиждень. Як розповів директор департаменту охорони здоров'я Андрій Ремпель, за найнесприятливішим сценарієм кількість нових випадків на добу по Маріуполю може скласти близько 500 (зараз – до 100 на добу), з них понад 70 осіб можуть бути важкими пацієнтами. Виходячи з цього, в Маріуполі необхідно 850-900 ліжок для прийому хворих коронавірусом. Додаткові 400 ліжок планується облаштувати в лікувальних установах до початку березня, повідомив Андрій Ремпель. Це дозволить збільшити ліжковий фонд до тисячі. Також для надання допомоги при COVID-19 обладнали більше кисневих точок, закуплено 286 кисневих концентраторів.

Ще навесні силами металургійних комбінатів почали облаштовувати кисневі пости в лікарнях, монтувати киснепроводи і рампи, до кінця 2020 року в маріупольських лікувальних установах налічувалося 343 ліжка з доступом до кисню. Сьогодні завдання металургів – обладнати ще 345 точок доступу до життєво важливого речовини. Як розповів перший заступник мера Михайло Когут, ці роботи повністю бере на себе Група Метінвест, направляючи на них близько 35 млн грн. «На сьогоднішній день ведуться роботи по внутрішньому монтажу. Заплановано, що до 10 лютого вони будуть готові і сумарно в Маріуполі буде обладнано 680 кисневих точок», – повідомив він.

«Ми вже знаємо, що робити»

Міська лікарня №9 – єдина в Маріуполі, яка цілком перепрофілювалася в ковідний госпіталь. Вона вступила в дію, коли перестало вистачати місць в Лікарні швидкої медичної допомоги та міськлікарні №4.

Журналісти «Приазовського робочого» побували в корпусі, в якому розгортають додаткові ліжка, і переконалися, що в палатах є не тільки кисень, але й необхідні умови для комфортного перебування.

«Може, і не євроремонт, але пацієнти часом говорять, що не у всіх вдома так, – зазначив заступник директора з адміністративно-господарської частини міськлікарні №9 Ігор Ткачук, ведучи журналістів по коридору, де якраз працювала бригада малярів-штукатурів. – Але найголовніше, звичайно, кисень. Наша киснева станція – під постійним наглядом. Як тільки тиск знижується нижче певної позначки, спрацьовує сигнал оповіщення – і ми вже знаємо, що залишився добовий запас кисню, значить, пора викликати спеціалістів з кисню і наповнювати балони. Відповідальний за цю частину роботи стежить за допомогою камери відеоспостереження також і за тим, щоб не було вандалізму. На випадок аварійних відключень електроенергії у нас є генератор, поки невеликий, але незабаром з'явиться і потужний – на 100 кВт, який потягне всю реанімацію з оперблоком. Це життєво важливо для наших пацієнтів, які перебувають на апаратах штучної вентиляції легенів. Очікуємо, що на початку лютого доставлять кріо-бочку, яка дозволить мати запас скрапленого кисню на три-чотири дні».

Будь-який пункт в тактиці лікування – призначення кисневої терапії або вибір лікарського препарату – в компетенції лікаря. І цей кисневий резерв дійсно особливо безцінний, відзначають ті медики, які набули досвіду в лікуванні COVID-19.

«Так, ми багато дізналися про особливості хвороби, часто визначаємо її до лабораторного підтвердження за симптоматикою, – розповіла завідуюча провізорного відділенням міськлікарні №9 Людмила Шлегель. – Лікарі, медсестри чітко знають, як допомогти хворому в разі погіршення стану, і вже не чекають на реаніматолога, а діють. На основі загальносвітового досвіду оновлюється і протокол лікування, який доводить свою ефективність. Вводимо, згідно з рекомендаціями, нові препарати. Так, ми переконалися, що так званий цитокіновий шторм, який іноді виникає при коронавірусі, можливо «погасити». Рятували важких пацієнтів, чия сатурація (рівень кисню в крові) була 25% і навіть 16% при нормі не менше 95%.
Ми продовжуємо вивчати спеціалізовані видання, матеріали конференцій. Забезпечені всім необхідним для роботи і готові зустріти чергову хвилю. Але і маріупольцям слід бути уважними до свого здоров'я. На превеликий жаль, є й смертельні випадки, в тому числі і серед молодих людей. Основна причина – пізнє звернення по медичну допомогу. Після 10 днів самолікування вдома до нас надходили пацієнти з тотальною двосторонньою пневмонією, коли легенева тканина вже повністю вражена. Якщо ж почати лікування відразу, навіть при ускладненнях хворобу можна перемогти».

Діяти на випередження

Міська лікарня №1, що підключилася до боротьби з коронавірусом останньої, також швидко просувається в підготовці додаткових ліжок.

«До наявних 50 кисневим точкам додадуться ще 195. Роботи всередині корпусу вже на завершальному етапі, – прокоментувала директор міськлікарні №1 Лариса Мамаєва. – Вважаю, що ми повністю будемо готові до нового виклику, навіть якщо наплив госпіталізованих пацієнтів буде більше, ніж в жовтні-листопаді. Зараз ми спостерігаємо істотний спад захворюваності, і є надія, що різкого підйому не буде».

Проте, якщо прогноз епідеміологів все ж виправдається, Маріуполь буде на той час забезпечений необхідною кількістю ліжок.

Згадаймо, що мали маріупольські лікарні всього рік тому. Єдине інфекційне відділення для дорослих – в лікарні швидкої медичної допомоги, де з 40 ліжок лише 9 реанімаційних – з доступом до кисню. Дитяче інфекційне відділення міськлікарні №4: з 40 ліжок 6 реанімаційних. До кінця року в лікувальних установах міста стало 343 ліжка з можливістю підключення до кисню. Новий рубіж – 680 точок.

Прогнози про нову хвилю пандемії, повідомлення про нові небезпечні штамах коронавируса сьогодні сприймаються хоч і з тривогою, але все ж набагато спокійніше – світ звикає жити в новій реальності, а медицина не стоїть на місці. Зараз в лікарнях міста зайнята лише третина наявних профільних ліжок, і навіть якщо ситуація різко зміниться – Маріуполь до неї буде готовий.


На фото Аліни Комарової: До третьої хвилі готові. У міській лікарні №9 підведення кисню йде паралельно з ремонтом в палатах.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)