Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

04кві'25

п'ятниця

Більше дітей - більше щастя

Еліна Прокопчук
14тра'21 09:33
Бути батьками - найскладніша робота у світі. У ній немає вихідних, відпусток і лікарняних. А обов'язками доводиться жонглювати. Будь-яка мама буває кухарем і вчителем. Будь-який тато - тренером і лікарем. Особливо важко, коли малюків багато і кожен потребує уваги й турботи.

Маріупольці Лариса і Андрій Марченки точно знають: діти - це не тільки велика відповідальність, але й велике щастя. У подружжя їх шестеро! Всі разом вони встигають допомагати один одному, працювати і повноцінно відпочивати. Напередодні Міжнародного дня сімей, який святкують 15 травня, ми вирішили дізнатися, як живеться дорослим і маленьким Марченкам.

«Народи нам братиків і сестричок!»

Лариса згадує - про багатодітну родину мріяла з дитинства: «У мене була тільки молодша сестричка, а в родині однокласника - 11 дітей. Коли вони йшли через наш двір, я так заздрила. Теж просила маму: «Народи нам ще братиків і сестричок!» Вона сміялася: "Мені й вас вистачає"».

Дівчинка знала: коли виросте, точно стане мамою. І дітей у неї обов'язково буде багато. Так і сталося. «Першою на світ з'явилася Даша, зараз їй вже 20 років, - згадує Лариса. - А потім - ще п'ятеро! Артему - 17, Михайлику - 12, Марійці - 10, Андрію - шість. Молодшій Алісі чотири рочки».

Чоловік Лариси, Андрій, спочатку не уявляв себе багатодітним татом, але бажання дружини підтримав. Жінка розповідає:

«Тепер він розуміє: начебто й важко, метушня, але як приємно, коли всі приходять, обіймають! Це справжнє щастя».
Декрет довжиною у 12 років

День у великій родині починається рано: першими встають батьки і діти-школярі. Трохи пізніше прокидається малеча, їх мама збирає у дитячий садок. Кожному потрібно приділити час: заплести косички і хвостики, приготувати сніданок і простежити, щоб його з'їли. Смаки у всіх дітей різні: хтось вранці п'є чай, а хтось не відмовиться від молока. Досвідчена мама, Лариса навчилася поратися з цією роботою професійно. Адже в декреті вона загалом провела цілих дванадцять років!

«Материнство - це друга робота, - ділиться Лариса. - Але тільки вона ніколи не закінчується, в ній немає відпустки і вихідних. Для мене це вже спосіб життя».

Після сніданку діти розбігаються до школи і на гуртки. Артем мріє стати архітектором і займається боксом, Марійка танцює і відвідує музичну школу, Михайлик - грає на барабанах. Старша Даша вже виїхала з рідного дому, вона вчиться у Києві. Сама Лариса працює фельдшером мобільної бригади швидкої допомоги. Розповідає: завдяки тому що працює позмінно, встигає переробити всі справи. А ще допомагають чоловік і діти. «Всі обов'язки ми ділимо, - каже мама. - Чоловік може приготувати і прибрати, старші допомагають маленьким з уроками. Всі питання вирішуємо разом, як велика і дружна родина».

Добрий і злий поліцейський

Досвідчена мама ділиться секретами виховання - Лариса намагається прищепити дітям людяність, готовність завжди прийти на допомогу. За роки материнства і сама набула нових якостей.

«Я стала більш дисциплінованою, відповідальною, - ділиться Лариса. - Коли у тебе є діти, ти не можеш їх підвести, щось пообіцяти і не виконати. А ще тепер більше ціную своїх батьків, розумію, скільки вони в нас вклали».

Суворий у сім'ї Марченків - тато. Ларисі діти завжди можуть відповісти: «Ну маааам». «У нас я добрий поліцейський, а тато - злий, - посміхається жінка. - Андрій може сказати дітям: «Поки не зробите уроки, нікуди не підете». А мені їх частіше шкода». Батьки стежать за тим, щоб діти були дружними і допомагали один одному. Так і є - все молодші сумують за старшою Дашою, зовсім не ревнують один до одного, діляться солодощами та подарунками. «Намагаємося приділяти увагу всім, - каже Лариса. - Хоча, звичайно, у кожного свої інтереси: хтось хоче зайнятися одним, хтось - іншим. У трикімнатній хрущовці буває тісно, ​​але це не головне».

«Потрібно розуміти, що, виховуючи дітей у багатодітній родині, доводиться жертвувати відпочинком, вечірками, іноді - своїми інтересами. Але це того варте. У своєму житті я б нічого не хотіла змінювати», - Лариса Марченко, багатодітна мати

У вільний час діти й батьки разом малюють, печуть смакоту, розписують пряники глазур'ю. Люблять ліпити, разом гуляти на море, грати на дитячому майданчику. У великій родині є свої традиції. Наприклад, на Великдень всі разом вони пекли паски і фарбували яйця. А коли у когось день народження, його прийнято відзначати разом. «Коли Даші на її свято не було, ми відправляли їй відеопривітання від всієї родини. Це нас об'єднує», - каже Лариса.

Отримуйте радість від материнства

Будь-якій мамі потрібен час на себе, але коли на вихованні у неї шестеро дітей, виділити його буває важко. Але й Ларисі потрібна «підзарядка», і діти це прекрасно розуміють. Вона ділиться: «Коли настають вихідні та канікули і всі діти збираються разом, я знаходжу час на відпочинок. Можу просто годину посидіти одна, подумати, привести думки до ладу. У цей час діти знають, що маму не можна турбувати».

Але загалом Лариса вважає - важливо вміти отримувати задоволення від материнства, тоді воно в жодному разі не буде тягарем: 

«Для мене головне в житті - це сім'я, і ​​дітям ми теж прищеплюємо такі цінності. Але разом з тим у мене є улюблена робота, професія, яка мені до душі».

Діти для подружжя - стимул розвиватися і рухатися далі. Кожному потрібно дати освіту, забезпечити всім необхідним. Сидіти перед телевізором і розслаблятися - ніколи.

Статусу матері-героїні у Лариси поки немає. Вона пояснює: щоб його отримати, потрібно мати не менше п'яти дітей, молодшому з яких - вісім. Тобто престижне звання може отримати за два роки. До цього часу держава також допомагає багатодітній родині, але цього недостатньо. «860 грн на дитину - це нічого, - ділиться Лариса. - Також у нас є пільги на комірне, безкоштовний проїзд. Але, звичайно, хотілося б більшого».

Незважаючи на всі труднощі, Марченки радять іншим сім'ям не боятися заводити дітей. Головне - усвідомлювати всю відповідальність за них.



Дружна родина. Сестри і брати люблять проводити разом час, грати й допомагати батькам.

Світлина Аліни Комарової

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)