Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Майбутнє української сталі

Еліна Прокопчук
02лип'21 09:00

Цьогоріч Групі Метінвест виповнилося 15 років. За цей час на рахунку металургів безліч досягнень. Крок за кроком підприємства оновлюються: на зміну застарілим технологіям приходять сучасні, зростають екологічні інвестиції, українська сталь має попит в усьому світі.

З нагоди дня народження компанії генеральний директор Групи Метінвест Юрій Риженков провів неформальну зустріч для українських журналістів. Про що говорили і які перспективи чекають на українську металургію, читайте в огляді «Приазовського робочого».

Курс на зелене виробництво
Група Метінвест планує побудувати єдиний електросталеплавильний комплекс і закрити брудне коксохімічне виробництво. В результаті сталеве виробництво в Маріуполі та Запоріжжі буде стійким, безвуглецевим і економічно затребуваним

Протягом 15 років Група Метінвест активно реалізує зелені ініціативи. Тільки за останні десять років металурги спрямували понад 3,5 мільярда доларів на екологічні проєкти. Закрито мартенівське виробництво на меткомбінатах «Азовсталь» і імені Ілліча в Маріуполі, виведені з експлуатації три азовстальські коксові батареї, дві доменні печі, закрита аглофабрика. Проведено реконструкцію газоочисток доменної печі №3.

На меткомбінаті імені Ілліча також є чим пишатися: виведена з експлуатації одна домна, проведена реконструкція газоочисного устаткування трьох конвертерів, виконана реконструкція газоочисток третьої доменної печі.



Одна з найважливіших галузей. Юрій Риженков: металургія - основа економіки України, і її розвиток має стати одним із пріоритетних завдань держави.


За 15 років роботи Група Метінвест вклала майже 10 мільярдів доларів в модернізацію виробництва. Минулий рік став рекордним: було інвестовано 200 мільйонів доларів в екологічні проєкти. Найбільший з них - модернізація газоочисток на аглофабриці меткомбінату імені Ілліча.

Також минулого року завершено проєкт модернізації збагачувальної фабрики Центрального гірничо-збагачувального комбінату, який почав виробництво залізорудного концентрату з вмістом заліза 70,5% і окатишів із вмістом заліза 67,5% для технології прямого відновлення заліза.

Цифри зростають: у першому кварталі 2021 року Група Метінвест інвестувала в модернізацію виробництва 147 мільйонів доларів. Триває будівництво повітророздільної установки на меткомбінаті імені Ілліча, запущений проєкт із згущення відходів збагачення на Північному гірничо-збагачувальному комплексі. Також ведеться будівництво нового блоку №11 на шахті шахтоуправління «Покровське».

На цьому металурги зупинятися не збираються.

Генеральний директор Групи Метінвест Юрій Риженков запевнив: «У найближчі п'ять років ми плануємо виділити ще майже пів мільярда доларів на суто екологічні проєкти. Здебільшого це буде продовження модернізації наших об'єктів».
На меткомбінаті імені Ілліча - новий цех холодної прокатки

Також Група Метінвест інвестує понад мільярд доларів у будівництво нового цеху з виробництва холоднокатаного прокату, оцинкованого і пофарбованого рулону на меткомбінаті імені Ілліча. Це не тільки наймасштабніший проєкт металургів на наступні п'ять років, але й логічне продовження програми модернізації виробництва.

Цех буде складатися з безперервного стану холодної прокатки, поєднаного з лінією травлення, а також трьох сучасних ліній нанесення цинкових, алюмоцинкових і полімерних покриттів.

Планується, що в 2025 році, після завершення першого етапу проєкту, меткомбінат буде випускати близько 1,2 млн тонн на рік висококонкурентного холоднокатаного і оцинкованого прокату, а також прокату з полімерним покриттям. При цьому потужності з виробництва холоднокатаного рулону складуть понад 400 тис. тонн, оцинкованого рулону - понад 600 тис. тонн і рулону з полімерним покриттям - понад 140 тис. тонн.

Другий етап проєкту включає будівництво нового відділення відпалювальних печей, дресирувального стану і агрегату поздовжньої порізки рулонів, а також нової лінії нанесення полімерного покриття на оцинкований рулон. Після завершення другого етапу проєкту потужності з виробництва холоднокатаної продукції перевищать 1,6 млн тонн на рік.

Нова технологія виробництва холоднокатаного прокату дозволить поліпшити якість і розширити сортамент холоднокатаної продукції. На меткомбінаті імені Ілліча зможуть випускати оцинкований і пофарбований рулон. Продукція призначена здебільшого для українського ринку - вона дозволить замінити неякісний імпортний рулон з покриттям на якісний продукт українського виробництва. Це дасть можливість створювати в нашій країні нові виробництва побутової техніки, різної продукції машинобудування, автомобілебудування і металоконструкцій.

Прокат також буде експортуватися в країни СНД і Європи. Крім того, проєкт передбачає екологічну складову: наявна технологія сірчанокислотного травлення буде замінена на соляно-кислотну з установкою регенерації кислоти, що дозволяє повертати її назад у виробництво.

«Випуск преміальної високотехнологічної продукції, використання передових технологій, екологічність і створення нових робочих місць для кваліфікованих фахівців - все це робить проєкт значущим і для Маріуполя, і для галузі, і для всієї країни», - прокоментував генеральний директор Групи Метінвест Юрій Риженков.
Водень для зниження викидів

Також Юрій Риженков зазначив, що, як і всі провідні світові металургійні компанії, Група Метінвест йде шляхом декарбонізації, щоб боротися зі змінами клімату. У 2020 році металурги вже почали переглядати технологічну стратегію, поставивши собі за мету зниження вуглецевого сліду. У центрі уваги компанії - новаторські зміни, яких раніше в Україні не було.

Зараз в світі не існує технологій з уловлювання викидів СО2, тому єдиний спосіб знижувати вуглецевий слід - це міняти технологічні процеси і впроваджувати абсолютно нові технології, зазначив Юрій Риженков.

Майбутнє в цьому напрямку - за електрометалургією і водневою металургією: «Зараз ми активно працюємо над проєктами з будівництва комплексу прямого відновлення заліза разом з електрометалургією для виробництва з низьким викидом СО2. У перспективі також хочемо використовувати водень, при такій технології викиди СО2 нульові».
Замість мартена - електрометалургія

Зупинимося на цих проєктах докладніше. Так, Група Метінвест розглядає можливість будівництва єдиного електросталеплавильного комплексу, що складається з технології прямого відновлення заліза і електрометалургійного виробництва. На його створення буде потрібно сім-десять років.

Поки залишається відкритим питання його розташування: розглядаються два майданчики - в Маріуполі та Запоріжжі. Потужність нового виробництва з виплавки сталі складе 4-4,5 млн тонн на рік. Суть технології полягає в тому, що спочатку з залізної руди або окатишів за допомогою природного газу або водню виробляється залізо прямого відновлення. Далі брикети заліза надходять в електросталеплавильну піч, а потім - на позапічну обробку і розливання. Таким чином виробляються сляби.

Група Метінвест вже випускає на Центральному гірничо-збагачувальному комбінаті необхідну для цієї технології сировину - DRI-окатиші. У перспективі їх також буде поставляти і Північний гірничо-збагачувальний комплекс. Важливо, що для виробництва електросталі з використанням технології DRI потрібен не кокс, як в доменній печі, а природний газ. А в перспективі природний газ остаточно можна замінити на чистий водень, що зведе викиди парникових газів до нуля. Така технологія повністю замінює агломераційне, коксохімічне, доменне і конвертерне виробництво, а отже, виключає пов'язані з ними викиди CO2. Інвестиції в будівництво першого електросталеплавильного комплексу стануть не менше ніж у 3-3,5 мільярда доларів.

Таким чином, металурги розглядають можливість частину конвертерного виробництва сталі замінити на електросталеплавильне, при цьому зберегти потужності на нинішньому рівні і суттєво знизити навантаження на навколишнє середовище.

Одна з ідей - розташувати новий комплекс поруч з меткомбінатом «Запоріжсталь». Це дозволить закрити там чинне мартенівське виробництво. Але, навіть якщо для нього оберуть інший майданчик, старий мартен із запорізького підприємства все одно зникне. Тоді «Запоріжсталь» буде концентруватися на виробництві чавуну.

У перспективі після будівництва електросталеплавильних потужностей Група Метінвест може закрити кілька коксохімів.

«Оскільки для виробництва електросталі не потрібний кокс, деякі коксохімічні заводи можна буде закрити. Але станеться це не раніше, ніж за десять років, - зазначив Юрій Риженков. - Таким чином, більша частина брудного виробництва буде закрита. Сталеве виробництво в Маріуполі та Запоріжжі буде стійким, безвуглецевим і економічно затребуваним».
Нові ринки і сталеве будівництво

Також Юрій Риженков розповів про продажі металопродукції. Зараз Група Метінвест орієнтується на три напрямки розширення продажів металопродукції: це Україна, Європа і нові ринки. До останніх належать країни Північної Африки, Туреччина, Саудівська Аравія і Об'єднані Арабські Емірати.

У пріоритеті - внутрішній ринок України.

«Ми вважаємо, що найбільш правильно - вирощувати металоспоживання на нашому домашньому ринку, - розповів генеральний директор Групи Метінвест. - Тому намагаємося стимулювати сталеве будівництво. У Маріуполі ми інвестуємо в будівництво нових будинків, це будуть перші житлові багатоповерхівки зі сталі. Ще один проєкт, який буде рекламою сталевого будівництва, - новий корпус Метінвест Політехніки в Маріуполі».

На конкурентоспроможність українських виробників на світових ринках може вплинути чергове підвищення ренти на видобуток залізної руди. Так, 12 травня Кабмін схвалив законопроєкт, яким вносяться зміни до Податкового кодексу для збалансування державного бюджету. Документом пропонується підвищити ставки податків, зокрема рентних платежів.

«Ми трохи здивовані, тому що ще рік не минув з того моменту, як рента вже була підвищена, і знову з'явилася така ініціатива, - каже Юрій Риженков. - Для галузі - це втрата інвестиційної привабливості».

Генеральний директор висловив надію, що влада проведе консультації з бізнесом, пропрацюють питання з експертами, щоб знайти найбільш ефективне рішення.

Тим більше що надходження до державного бюджету сьогодні і так збільшилися. У першому півріччі 2021 року тільки Група Метінвест сплатила понад 10 млрд грн податку на прибуток, що в сім разів більше в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Акцент на безпеку

Ще один пріоритет для Групи Метінвест - зниження виробничого травматизму. Так, в новому форматі активно впроваджується система «Безпечний робочий простір»: оцінюються небезпеки і заходи щодо мінімізації ризиків на робочих місцях.

В цьому напрямку Група Метінвест вже досягла високих результатів: навесні 2020 року за підсумками оцінювання першого відбіркового етапу компанія увійшла до трійки фіналістів конкурсу Міжнародного інституту з управління ризиками та безпекою праці (IIRSM). У фіналі Група Метінвест здобула перемогу в категорії «Програма змін року».



Світлина Миколи Коляди. Нові технології для української металургії. Модернізація аглофабрики меткомбінату імені Ілліча - найбільший екологічний проєкт сучасної України.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)