Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Чому в платіжках такі великі цифри?

Олександр Панков
15січ'21 16:53
Комунальні послуги подорожчали - всьому виною збільшення вартості газу та електроенергії, яке спричинило за собою зростання інших тарифів.

Підвищення тарифів на комунальні послуги, яке відбувається в Україні, викликало невдоволення жителів, по країні пройшов ряд мітингів проти «тарифного капкану», в тому числі і в Маріуполі. Реакція вже послідувала: Президент України Володимир Зеленський зібрав на енергетичну нараду Кабінет Міністрів, представників НКРЕКП, голову НАК «Нафтогаз України» і фахівців в області економіки, електро - і газової енергетики, щоб вирішити питання з надмірно високими цінами на газ для українців. За повідомленням прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, на нараді під керівництвом Президента України досягнуто рішення про введення на час карантину державного регулювання цін на газ, після тривалого обговорення було прийнято рішення про зменшення ціни на газ нижче ринкової.

Місцева влада в Маріуполі шукає вихід у зменшенні власних витрат, які впливають на підсумкову суму в платіжці (минулого четверга цьому питанню був присвячений день депутата).

Зазначимо, хоча Президент України доручив на час пандемії приборкати тариф на газ, але заплатити за грудневе тепло доведеться за виставленими вже рахунками. Чому так сталося і чи подорожчала вартість однієї гігакалорії - до редакції "Приазовського робочого" з такими питаннями звертається безліч читачів. Журналісти з'ясували, що ж так вплинуло на вартість опалення і який вихід з ситуації, що склалася. За відповідями ми звернулися в наші комунальні підприємства.

Скасування понижуючого коефіцієнта

«З лютого 2019 року по теперішній час тарифи на опалення не переглядалися, так як в умовах дії заходів щодо запобігання COVID-19 не підписані нові форми договорів і, відповідно, не застосовуються нові тарифи, – розповіла нам заступник директора з фінансово-економічної діяльності «Маріупольтепломережі» Олена Лижина. - А підсумкова вартість послуг опалення для окремо взятого приміщення безпосередньо залежить від величини тарифу, опалювальної площі і зовнішньої температури повітря».

За її словами, тарифи за листопад-грудень 2020 року не змінилися в порівнянні з попереднім опалювальним періодом 2019-2020 років. Однак на вартість опалення в минулому сезоні значно впливав - причому в бік зниження-понижуючий коефіцієнт перерахунку вартості природного газу, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1082 «Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію та послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води для споживачів у зв'язку зі зміною ціни природного газу».

У цьому опалювальному сезоні вказана постанова не має сили, так як термін його дії обмежувався опалювальним періодом 2019-2020 років, тобто зараз понижуючий коефіцієнт не працює.

На суму в платіжках за грудень вплинуло і зниження температури зовнішнього повітря. Як пояснила Олена Лижина, середньомісячна температура зовнішнього повітря в листопаді склала плюс 4,6 градусу, в грудні – мінус 1,1, у зв'язку з чим споживання теплової енергії населенням збільшилося на 60,5% (з 74,11 тисячі гігакалорій в листопаді до 118,98 тисячі гігакалорій в грудні).

Далі: період проведення нарахувань за послугу в листопаді склав 25 днів (з 2 по 27 листопада), а в грудні – 30 днів (з 28 листопада по 28 грудня). І велика кількість ОСББ відкрили подачу теплоносія не з початку місяця, а з 1 по 9 листопада, тобто період нарахувань по багатьох будинках у листопаді був ще меншим, ніж у грудні, і, відповідно, менша витрата спожитої за листопад теплової енергії.

Таким чином, на суми в грудневих платіжках вплинули морози, тривалість розрахункового періоду і припинення дії понижуючого коефіцієнта на ціну природного газу.

Тарифи та їх складові

Цього року тарифи на опалення та гарячу воду такі ж, як і минулого року, каже Олена Лижина. Так, одна гігакалорія коштує 1683,25 грн. Якщо ж у будинку немає приладу обліку теплової енергії, то тариф становить 40,68 грн за один квадратний метр. Ціна гарячої води в будинках без полотенцесушителей-97,34 грн за кубометр, з полотенцесушителями – 104,82 грн.

"Підвищення тарифів на опалення і гарячу воду можливе при збільшенні вартості однієї гігакалорії. Тариф затверджується рішенням міської влади і на 80% залежить від вартості газу, який постачає НАК "Нафтогаз"», – пояснила Олена Лижина.

Комунальне підприємство "Маріупольтепломережа" розмістило на власному сайті та в ЗМІ інформацію про намір зміни тарифів на послуги з постачання теплової енергії та гарячої води для населення, бюджетних установ, релігійних організацій та інших споживачів. Пов'язано це з тим, що у підприємства зросли витрати на оплату природного газу та електроенергії, оскільки їх вартість збільшилася.

Ціна газу з ПДВ в минулий опалювальний сезон становила 5943,85 грн за тисячу кубометрів, в цей сезон (за минулий грудень) – 8780,71 грн. Тобто зростання більш ніж на 27%. Зросла і плата за електро - енергію – на 9,4%. Що стосується проектних цифр в тарифах для споживачів, то вони більше приблизно на 28,8% по опаленню і на 23,9% по гарячій воді.

Тобто арифметично, якщо в січні деякі квартири отримали платіжки, в яких значилося 3300 грн за опалення, при підвищенні тарифу в наступному місяці їм можуть виставити рахунок вже в 4224 грн (якщо температура повітря і тривалість розрахункового періоду не зміняться). І це притому, що мінімальна зарплата в Україні 6000 грн.

Пообіцяли знизити на 30%

Керівництво країни відреагувало на минулі в різних містах мітинги проти підвищення тарифів. Минулої середи Президент України Володимир Зеленський провів енергетичну нараду, на якій доручив Кабінету Міністрів у терміновому порядку вирішити питання, пов'язане з тарифами на газ для населення. Про це повідомляє прес-служба офісу Президента.

«Ринкові ціни сьогодні занадто великі, особливо якщо враховувати пандемію. Ми, як держава, повинні стояти на захисті своїх громадян, а це значить – в економічному плані теж», – підкреслив Володимир Зеленський.

На нараді було прийнято рішення про зменшення ціни на газ нижче ринкової. Це означає зниження суми в платіжках більш ніж на 30%.

«Це не означає, що ми відходимо від ринкового регулювання ціни на газ, але оскільки в даний момент надзвичайно складна ситуація з карантинними обмеженнями, з COVID-19, з можливістю людей отримувати додаткові доходи, відповідно, буде введено державне регулювання», – сказав прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

Захистити інтереси людей

Вчора, коли номер «Приазовського робочого» готувався до друку, в Лівобережній райадміністрації пройшов день депутата, ініційований міським головою Вадимом Бойченком і фракцією «Блок Вадима Бойченка» з тієї ж причини – підвищення тарифів.

«Ми спільно з керівниками і фахівцями наших комунальних підприємств, департаменту розвитку житлово-комунальної інфраструктури міськради розглядаємо проблему в цілому, визначаємо, які у нас є резерви для зниження тарифів, – розповів журналісту «Приазовського робітника» глава фракції «Блок Вадима Бойченка» в Маріупольській міській раді Андрій Федай. - На жаль, таких резервів на місцевому рівні мало, так як в основному рішення щодо складових тарифів – це компетенція Кабміну, Верховної Ради, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг. Проте будемо шукати можливості для зниження».

Міський голова Вадим Бойченко на зустрічі з журналістами розповів, що в структурі тарифу енергоресурс, тобто газ і його транспортування, займають левову частку – 90%. Тому зростання ціни на газ безпосереднім чином відбивається на вартості тарифу.

«Головне в цьому питанні-захистити інтереси людей. За ініціативою Президента тарифи на газ для населення будуть знижені, уряд України представив можливі варіанти рішення. Перший-державне регулювання цін і зниження вартості газу. Другий варіант-посилити роботу з оформлення субсидій, щоб зменшити фінансове навантаження на сімейні бюджети. Ми підтримуємо керівництво країни в прагненні не допустити зростання цін на тарифи для населення. Зі свого боку підготували листи в профільні міністерства і прем'єр-міністру, в яких пропонуємо в найближчому часі прописати чіткі кроки, яким чином буде встановлено єдиний і справедливий тариф для всіх споживачів», - підкреслив Вадим Бойченко.

Мер вважає, що також необхідно посилити програму субсидування:

«Субсидія – не панацея, але це реальний інструмент, як знизити фінансове навантаження для сімейного бюджету. Ключове для нас - захист інтересів людей. Саме тому важливо встановити єдиний і справедливий тариф для всіх».

Більш детально про те, як пройшов день депутата і прес-конференція Вадима Бойченка, читайте в найближчому номері «Приазовського робочого».

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)