Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

02кві'25

середа

Щоб усім в багатоповерхівці було тепло

Олександр Панков
08січ'21 13:47

Плата за опалення складає левову частку в загальній сумі комунальних платежів. На щастя, в Маріуполі у багатьох будинках встановлені лічильники теплоти, і жителі платять вже не за усередненими нормами, а лише за спожите тепло. Але щоб ще більше заощадити на послугах «Маріупольтепломережа», в багатоповерхових будинках стали прикручувати засувки на приладах обліку. Це призвело до того, що в одних квартирах будинку температура повітря зберігається комфортної, в інших вона знижується, і жителі мерзнуть. Теплопостачальне підприємство категорично проти такого регулювання температури в квартирах, але нормативних документів, які б забороняли маріупольцям це робити, немає.

Як знайти баланс, розбирався «Приазовський робочий».

Не регулювати, а рахувати

До редакції «Приазовського робочого» звернулася Віра Письмак, яка проживає в десятиповерховому будинку №18 по вул. 9 Травня: «У мене в квартирі ледь теплі батареї, тому весь час холодно і доводиться надягати теплий одяг, щоб не замерзнути». Причому, за словами читачки, температура теплоносія, який подається в багатоповерхівку, відповідає нормам.

Майстер виробничої дільниці керуючої компанії «Східна» Катерина Гоєнко розповіла, що в цьому будинку призначений житель, який відповідає за регулювання лічильника теплової енергії. Разом з ним вони розберуться в ситуації, щоб в квартирі Віри Письмак було тепло.

Однак подібна проблема існує не тільки в цій багатоповерхівці. До редакції неодноразово зверталися маріупольці зі скаргами, що при тепломірі, який прикручується для економії тепла, в одних квартирах тепло, а в інших - холодно. З питанням, чи існують в таких ситуаціях якісь норми, чи потрібно для цього згода всіх мешканців будинку або достатньо більшості, ми звернулися до начальника управління житлового фонду департаменту розвитку житлово-комунальної інфраструктури міськради Андрія Гутнікова.

«Є температурний графік, затверджений в« Маріупольтепломережі», відповідно до якого підприємство подає теплоносій, - розповів він. - І його температура безпосередньо залежить від температури навколишнього середовища. Регулювання за допомогою тепломірів в будинку не передбачено - це можна робити тільки на регулюючої арматури, а в будинках встановлена ​​запірна, де передбачено тільки два положення - «Включити» і «Вимкнути». В результаті прикручування вентиля на лічильники теплоти в квартирах, що розташовані ближче до теплової рамці, тепло, в більш віддалених від неї - холодно. Регулювати подачу теплоносія в будинок повинна «Маріупольтепломережа», що також виключить виникнення конфліктних ситуацій між жителями».

Начальник теплової інспекції «Маріупольтепломережа» Наталія Тищенко розповіла нам: «тепломір не є приладом, за допомогою якого можна регулювати подачу теплоносія. Він тільки рахує кількість тепла. Існують правила технічної експлуатації теплових установок і мереж - в них чітко прописано, що регулювати витрати теплоносія засувками заборонено. Співробітники теплової інспекції перевіряють роботу приладів обліку в будинках. Якщо ми виявляємо, що засувки прикриті, ми їх відкриваємо, а відповідальним за тепломір або головам ОСББ, ЖБК, представникам обслуговуючих організацій видаємо рекомендації щодо їх правильного використання. На жаль, часто до наших рекомендацій не дослухаються, а застосовувати штрафні санкції ми не можемо - не маємо повноважень».

За словами Наталії Тищенко, обмеження надходження теплоносія перед тепломіром і на виході з дому за допомогою засувок призводить до зменшення витрат теплоносія на будинок і, як наслідок, до нерівномірного розподілу тепла. Такі дії позначаються і на роботі всієї системи теплопостачання, порушення гідравлічного режиму призводить до зміни параметрів в роботі котельні в цілому.

«Для оптимального споживання теплової енергії і для уникнення перегріву і недогріву на вводі в будинок встановлюють автоматичні вузли регулювання (АВР), - уточнила Наталія Тищенко. - Вузол включає в себе клапани, датчики, циркуляційні насоси, за допомогою яких регулюється подача теплоносія в залежності від температури зовнішнього повітря».

Установка АВРів в Маріуполі почалася нещодавно - з 1885 будинків з централізованим опаленням ними обладнали близько 260 багатоповерхівок.

Але є одна складність: щоб автоматичний вузол регулювання працював ефективно, для будинків система опалення повинна бути в порядку - без забитих відкладеннями старих труб, без незаконних розводок і врізок, самовільно зроблених власниками квартир.

Крім того, начальник теплової інспекції нагадала, що для зниження тепловтрат також потрібно утеплювати техповерх, під'їзди, стежити, щоб в них були засклені вікна, відновити теплову ізоляцію транзитних трубопроводів.

У чому переваги ОСББ?

Товариства співвласників багатоквартирних будинків опинилися в найкращому становищі щодо ефективного впровадження сучасних технологій, що дозволило їм ефективно скорочувати витрати на комунальні послуги, в тому числі і на опалення.

Важливу роль тут відіграє підтримка ОСББ місцевою владою - в місті створені сотні затишних дворів, в будинках об'єднань співвласників ремонтують конструктиви, реалізуються різні грантові програми. ОСББ активно користуються «теплими кредитами» для утеплення власних багатоповерхівок, встановлення обладнання.

«У мене п'ять ОСББ, в чотирьох з них встановлені «розумні рамки», за допомогою яких можна регулювати подачу тепла, - розповів нам голова п'яти товариств співвласників багатоквартирних будинків Віталій Бушнев. - Будь-який проект установки «розумної рамки» узгоджується з «Маріупольтепломережа». Раніше в десятипід'їдному будинку №24 по проспекту Миру (до установки автоматичного вузла регулювання) в одних квартирах, розташованих близько до введення теплоносія, температура повітря могла доходити до 24-25 градусів. В інших, подалі від введення, трималася 17-18 градусів. Зараз у всіх квартирах вона однакова. «Розумна рамка» за рахунок насосів збільшує кількість теплоносія, проганяє по системі опалення будинку, при цьому зберігаючи можливість трохи знижувати його температуру на вході в будинок. Все це забезпечує рівномірний прогрів всіх квартир у багатоповерхівці».

За словами голови ОСББ, поки не вдалося досягти ідеального ефекту в економії, оскільки необхідно поміняти в будинку всю систему опалення на нову, позбутися незаконних врізок (несанкціонованих змін в системі опалення в квартирах), що порушують роботу теплопостачання всієї багатоповерхівки. На це необхідні додаткові кошти, тому питання поки відкладений. Проте в будинку №24 після балансування системи опалення та відновлення проектної схеми загальна економія за опалювальний сезон може складати до 250-300 тис. грн.

Словом, питання економії тепла багатогранне і складне. Найоптимальніший шлях для багатоповерхівок - створити ОСББ і встановити в будинку «розумну рамку», або автоматичний вузол регулювання, тоді ефект буде відчутний для всіх жителів.

Використання ж тепломірів у вигляді регуляторів подачі теплоносія заборонено технічними умовами. Крім того, неправильне використання теплолічильників веде до проривів на теплотрасах, кажуть фахівці. Можливо, вирішити ситуацію могла б місцева влада, наприклад депутати Маріупольської міської ради з профільної комісії. Вважаємо, що необхідно виробити положення, які дозволили б, з одного боку, економити жителям тепло і не мерзнути в квартирах, з іншого - нормально функціонувати всієї міської системи центрального опалення.


Голова п'яти ОСББ Віталій Бушнев - біля нової «розумної рамки». Переваги її установки по достоїнству оцінили жителі будинку №24 на пр. Миру.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)