Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

04кві'25

п'ятниця

День Великого водосвяття гряде

Людмила Єрмішина
15січ'21 20:29
Як прийнято вітати один одного на Водохреща і чому це свято називають Богоявленням
Наближається одне з головних християнських свят - 19 січня ми будемо відзначати Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа. І якщо символом Різдва прийнято вважати Різдвяну зірку, яка сповістила про появу на світ Спасителя, то символ Хрещення – Велика агіасма, тобто володіє особливою силою водохресна вода.
Занурюватися в неї або пити, щоб зійшла благодать? Як правильно відповісти на привітання»Христос хрестився"? Хрещення і Богоявлення-одне і те ж? За допомогою православної літератури пропонуємо розібратися в цих та інших питаннях, які можуть виникнути у тих, хто мало знайомий з Новим Заповітом і церковними правилами.
При чому тут Трійця?
Основне значення 19 січня в православному календарі – пам'ять про День Хрещення Ісуса Христа в річці Йордан пророком Іоанном Предтечею. Під час цієї події на Спасителя з небес зійшов Дух Святий у вигляді голуба і голос з неба назвав його сином. Тобто сталося явище Святої Трійці: голос – Бог Отець, Голуб – Бог Дух Святий, Ісус Христос – Бог Син. Саме тому це свято має і другу назву – Богоявлення.
Хрещення Господнє почали святкувати ще за життя апостолів, а пізніше – в перші століття християнства – виникла традиція освячувати воду у водоймах. І донині водосвяття можна вважати головною особливістю Богоявленського богослужіння. Посту напередодні Хрещення немає, але в Водохресний святвечір пропонується строгий піст. Вітати з Хрещенням можна цілий тиждень-словами "Христос хрестився", на що слід відповідати: "У річці Йордані".
А ось те, що на Водохреща обов'язково потрібно «змивати гріхи», занурюючись в крижану воду, – такого в церковних правилах ніде не прописано. Так що це більшою мірою народна традиція, не більше. Помилково думати про очищення як про щось фізичне-краще зосередитися на духовності.
Яка вода "сильніше" - йорданська або водохресна?
Воду освячують двічі: 18 січня, в Водохресний святвечір, і в саме Хрещення, 19 січня. Чому так: свято одне, а водосвяття - два? Справа в тому, що за часів раннього християнства було прийнято напередодні свята хрестити новонавернених, щоб на Богоявлення вони вважалися повноправними членами Церкви і могли бути присутніми на святковому богослужінні. Обряд хрещення проводився на водоймах, де над водою читалися відповідні молитви. Але згодом кількість бажаючих стати християнами настільки зросла, що кілька днів у році для їх хрещення стало недостатньо. Обряд почали здійснювати і в інші дати. Звичай же освячувати воду в Водохресний святвечір зберігся.
Прийнято вважати, що в водохресну ніч вся вода стає святою і без відповідного обряду, але це одноразове і тимчасовий прояв Божої благодаті. Водохресна вода називається великою агіасмою, тобто великою святинею. Незалежно від того, коли вона була освячена, в навечір'я (переддень) або в день Хрещення, вона має особливу силу. Освячується вода по одному і тому ж чину, тобто порядку. Цю святиню віруючі приносять з храму додому і зберігають весь рік – вона не втрачає своїх властивостей, залишаючись такою ж чистою.
Велике водосвяття більш урочисто, ніж звичайне, наприклад, на водосвятному молебні. Спершу співаються тропарі, потім читаються старозавітні пророцтва, фрагмент з Послання апостола Павла і Євангеліє. Потім зі словами "Миром Господу помолимося" віруючі моляться про те, щоб вода освятилася "силою, і дією, і натхненням Святого Духа", і про те, щоб свята вода допомагала очищенню душі і тіла від гріхів і недуг. На завершення священик з читанням молитви кадить воду і тричі занурює у воду хрест, а в цей час співається тропар свята.
Вода, свічка, ікона? Молитва!
Приходячи на велике водосвяття в храм, не обов'язково знати особливі молитви, але потрібно хоча б в загальних рисах розуміти суть того, що відбувається на богослужінні, про що йде мова, а також дотримуватися правил поведінки в церкві.
Іноді буває так: люди приходять в храм тільки для того, щоб набрати святої води. Але велика агіасма так "не працює": важливо не просто принести додому воду з храму, а стати співучасником її освячення, вимовляючи разом з іншими слова загальної молитви, роблячи це не механічно, а щиро. Відсутність будь-яких духовних зусиль, устремлінь здатне знецінити навіть таку сильну святиню.
Точно так же слід і пити водохресну воду-виключно з міцною вірою і благими намірами, з молитвою і натщесерце. У Водохресний святвечір і на Водохреща воду п'ють коли завгодно, а в інший час – вранці. Можна розбавити водохресну воду? Можна - від цього вона не втратить своїх властивостей, а значить, не потрібно брати з собою в храм величезні каністри або бутлі. Навіть кілька крапель водохресної води освятять звичайну.
Чи можна окропити квартиру водохресною водою? Як це робити? Основне правило просте: змочити кропило або пензлик від чоток в святій воді і хрестоподібно окропити нею приміщення. На освячення житла є спеціальна молитва: "В ім'я Отця і Сина і Святого Духа. Окропленням води ця Священної у втечу нехай звернеться уся лукава бісовська дія. Амінь".
Що робити з залишилася торішньої водохресною водою? Те ж саме, що і зі «свіжою». Агіасма-це святиня, і не можна її просто виплеснути де завгодно. Виливати її можна тільки в непопираемое місце-чисте, по якому ніхто не ходить – наприклад, у відкритий водойму, під дерево або навіть просто в горщик з кімнатною рослиною.
Церква нагадує: очиститися від гріхів допомагає не вода, а Господь через таїнство покаяння-сповіді, і тільки тоді, коли людина всім серцем бажає змінитися.

На фото Аліні Комарової: Тричі зануритися, тричі перехреститися. Купання на Водохреща для деяких маріупольців - традиція, іноді навіть сімейна.



Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)