Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Економікою займуться детективи

Людмила Кудріна
05лют'21 14:00

Рада прийняла закон про Бюро економічної безпеки України

Один правоохоронний орган замість кількох, як зараз, буде документувати, розслідувати та розкривати злочини в економічній сфері. Замість СБУ, податкової міліції, Національної поліції ці функції візьме на себе Бюро економічної безпеки України (БЕБ). Відповідний закон прийнятий Верховною Радою в другому читанні і в цілому. З чим це пов'язано і як запрацює, розбирався «Приазовський робочий».

На тисячу кримінальних проваджень - десять звинувачувальних вироків

Така гнітюча статистика наводиться в пояснювальній записці до проєкту Закону «Про Бюро економічної безпеки України». Зокрема, зазначається, що в даний час правоохоронну функцію в сфері економічних порушень бізнесу виконують податкова міліція, Служба безпеки України, Національна поліція України. За даними офіційної статистики Офісу Генерального прокурора України, в 2019 році було зареєстровано 1287 кримінальних проваджень за ухилення від сплати податків, з яких в минулому році було закрито 262, в основному через відсутність складу злочину. Результатом судового розгляду справ стали всього 18 вироків, з яких вісім - виправдувальні, а з десяти обвинувальних три - на підставі угод про визнання провини.

Така статистика свідчить про недостатньо ефективну роботу в розслідуванні економічних злочинів і про необхідність звільнити правоохоронні органи від невластивих їм функцій. Крім цього, створення єдиного правоохоронного органу, відповідального за боротьбу з економічними злочинами, припинення дублювання повноважень різними органами - це також одна з вимог підписаного Україною Меморандуму про економічну та фінансову політику.

Передбачається ліквідація податкової міліції, усунення дублювання функцій правоохоронних органів і створення БЕБ з метою виявлення і розкриття кримінальних правопорушень у сфері економіки, що створюють загрозу життєво важливим інтересам України

Не «кошмарити» бізнес, а розкривати злочини там, де вони є

Законом передбачається ліквідація податкової міліції, оптимізація структури і чисельності, усунення дублювання функцій правоохоронних органів і створення БЕБ з метою виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень у сфері економіки, що створюють загрозу життєво важливим інтересам України, а також їхнє попередження в майбутньому.

Пропонована модель боротьби з економічними злочинами, на думку законодавців, стане більш ефективною, скоротить тиск на сумлінних платників податків і в той же час призведе до зменшення тіньового бізнесу в Україні та збільшення надходжень до бюджету.

Закон визначає завдання і повноваження БЕБ, обов'язки і відповідальність його працівників, основи співпраці з державними органами, компетентними органами зарубіжних країн, міжнародними організаціями, юридичними та фізичними особами.

Оперативну й аналітичну роботу будуть виконувати чотири тисячі співробітників

Повноваження БЕБ охоплюють оперативно-розшукову роботу та досудове розслідування; збір, аналіз, узагальнення інформації, прогноз тенденцій розвитку негативних процесів кримінального характеру; збереження коштів і майна, на які накладено арешт; подання у держоргани і місцевому самоврядуванню обов'язкових до розгляду рекомендацій щодо усунення причин та умов, що сприяють кримінальним правопорушенням у сфері економіки. А також ряд інших повноважень.

Організаційна структура БЕБ визначається Президентом України. У неї можуть увійти підрозділи детективів, дізнання, інформаційно-аналітичні, оперативно-технічні, міжнародного співробітництва та інші.

Гранична чисельність центрального апарату та територіальних управлінь БЕБ становить не більше чотирьох тисяч співробітників.

Директор призначається Президентом України

Закон регламентує порядок призначення директора Бюро економічної безпеки Президентом України за поданням конкурсної комісії.

До складу комісії можуть увійти люди з бездоганною діловою репутацією, вищою освітою, високими професійними і моральними якостями: по три представники від Президента, Верховної Ради і Кабінету міністрів України.

Щорічно не пізніше 1 березня директор БЕБ повинен звітувати перед Президентом і Верховною Радою про діяльність бюро за попередній календарний рік. За результатами розгляду звіту глава держави і парламент можуть визнати роботу директора задовільною чи ні.

Для забезпечення прозорості та контролю за діяльністю БЕБ створюється Рада громадського контролю в складі 15 осіб, яка формується шляхом прозорого та відкритого конкурсу.

Нагляд за дотриманням БЕБ законів здійснює Генеральний прокурор безпосередньо або через уповноважених ним прокурорів.

Протягом трьох місяців із дня набрання законом чинності уряд повинен винести на розгляд парламенту пропозиції щодо змін Державного бюджету України для включення в нього витрат, необхідних для створення та діяльності БЕБ. У тому числі для забезпечення бюро та його територіальних управлінь адміністративними будівлями, транспортом, засобами зв'язку, спеціальною технікою та іншим майном.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)