Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Економія плюс комфорт

Еліна Прокопчук
09лют'22 10:21

Зростання тарифів, застарілі системи опалення в будинках і, як наслідок, холод у квартирах змушують маріупольців шукати нові рішення.

Вже не вперше на сторінках нашої газети ми розповідаємо про проєкти комплексної термомодернізації із встановленням індивідуального теплового пункту, заміною всіх віконних блоків, модернізацією системи опалення. Вони реалізуються як у комунальних установах, так і у житлових будинках. Минулої п'ятниці народний депутат України Сергій Магера побував у утеплених будинках, поспілкувався з мешканцями, щоб дізнатися про їхній досвід, та розповів про перспективи у цьому напрямку.

Найліпші умови для дітей

Економія, гарний вигляд будівлі та комфортна температура у квартирах – ось результат комплексної термомодернізації багатоквартирного будинку

Насамперед Сергій Магера відвідав відремонтовану ЗОШ №26. Нагадаємо, роботи в ній розпочалися 2019-го, а завершилися у травні 2021 року. Вже пів року діти навчаються у нових класах. До невпізнанності змінилися практично всі приміщення: ми побачили сучасну їдальню, затишну актову залу, спортзал з новим обладнанням.

Але є зміни, які навіть важливіші за гарний інтер'єр, хоча дитячим очам навряд чи помітні. У школі повністю модернізували систему опалення. Директор ЗОШ №26 Микола Чайкін показує індивідуальний тепловий пункт:

«Завдяки його встановленню, утепленню стін, вікон, дверей у школі тепло, у всіх класах практично однакова температура. До ремонту в деяких класах було +8 градусів, а зараз вище за 20. При цьому йде економія теплоносія».

Загалом школа почала платити за тепло менше на 40%. Така економія ресурсів дуже важлива для міста. І реалізацію енергоефективних ініціатив слід продовжувати.

«Дуже важливо, щоб такі школи, як ЗОШ №26, де навчається тисяча дітей, змінювалися, діти займалися в теплі, а місто економило. Нещодавно віце-прем'єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук заявила, що до міст, які перебувають на лінії зіткнення, будуть надіслані кошти на енергозбереження. Хочеться, щоб вони справді дійшли місцевих бюджетів і працювали на наших дітей».

Комунальна математика для ОСББ

ОСББ у Маріуполі також модернізуються – активні жителі цікавляться міськими та державними програмами, які дозволяють утеплювати свої будинки та знижувати суми у квитанціях. Так, перші два будинки у нашому місті беруть участь у проєкті від державного фонду енергоефективності «Енергодом». На Луніна, 31 та 33 вже активно триває ремонт. Що буде зроблено та як це допоможе заощаджувати, розповідає голова ОСББ Олена Даценко:

«Ми беремо участь у проєкті, який передбачає комплексну термомодернізацію. У будинку вже встановлено індивідуальний тепловий пункт, лічильник, замінено вікна та балкони, частково фасад. Спочатку переконати мешканців взяти участь було непросто, адже бути першими завжди важко. Але люди повірили у цю ідею, а місто нас підтримало».

За проєктом ОСББ повністю утеплює будинок згідно з усіма сучасними технологіями. Результат навіть не загальнобудинковий, а поквартирний облік, коли кожна сім'я визначає комфортну температуру і платить залежно від свого вибору. Загальна вартість такого утеплення для цих двох будинків – майже 10 млн грн – сума для ОСББ непідйомна. Але проєкт передбачає вигідні умови: жителі платять лише 20% вартості, а це 2 млн грн. Решту оплачує держава (від 50 до 70%) та місто (від 10 до 30%).

2 млн грн мешканці взяли у кредит та виплачувати їх можуть десять років. Початкова ставка становила 11,5%, але місто покрило і ці витрати. У результаті мешканці мають виплачувати лише 2%, а 9,5% компенсують із місцевого бюджету.

«В результаті цей проєкт дасть мешканцям зниження оплати за тепло на 56%, – обіцяє начальник управління з питань екології, енергоменеджменту та охорони праці міської ради Ваагн Мнацаканян. – Якщо людина, яка проживає в однокімнатній квартирі, платила 940 грн на місяць за опалення, після утеплення вона платитиме 420 грн. Ця економія перекриває всі витрати, пов'язані із реалізацією проєкту».

Сергій Магера зазначив, що таких ініціативних мешканців важливо підтримувати – їхнє відповідальне ставлення до своїх будинків дає чудовий результат:

«Ми з вами – свідки того, як керівники ОСББ наважуються взятися за проєкти змін і люди отримують колосальну вигоду: реальне утеплення та економію коштів. Після завершення проєкту мешканці отримають тепло, комфортні умови проживання, гарний вигляд будівлі та економію сімейного бюджету».

Будинок-рекордсмен

Ще один маріупольський будинок у нашому місті називають рекордсменом. Багатоповерхівку за адресою: Морський бульвар, 48, багато хто знає. Вона привертає увагу не лише яскравим фасадом. Мешканці цього будинку першими у Маріуполі не побоялися взяти «теплий кредит». Спочатку на вікна, потім – на встановлення індивідуального теплового пункту, а згодом – ще два на утеплення фасаду. Таким чином жителі утеплили будинок та набагато знизили ціну за комунальні послуги.

«У нас будинок дуже великий, раніше 1-й, 2-й та 6-й під'їзди опалювалися погано, близькість до моря теж давалася взнаки – у квартирах було сиро, – каже голова ОСББ Світлана Іванова. – Коли поставили індивідуальний тепловий пункт, балансувальні клапани, люди одразу відчули різницю. Температура на першому та дев'ятому поверхах відрізняється лише на два градуси».

Енергоефективні проєкти вже зараз дають економію на теплі близько 40%.

«Підвищуючи рівень комфорту у своїх квартирах, жителі платять у два рази менше, ніж їхні сусіди, а квартира в такому будинку коштуватиме вже на 20-40% дорожче», – каже Ваагн Мнацаканян.

Але на цьому мешканці зупинятися не хочуть. Вони подали заявку на участь у проєкті «Енергодом». Додатково утеплюватиметься північний бік будинку, на батареї встановлять зчитувачі, в будинку замінять вікна. Завдяки цьому кожна квартира зможе визначати температуру самостійно. Загальна вартість проєкту для будинку – 26 млн 850 тис., з яких мешканці заплатять 5 млн 200 тис. Це дозволить зменшити вартість опалення для мешканців ще на 30%.

«Дякую, що ви показуєте приклад іншим будинкам і берете відповідальність у свої руки, – подякував ініціативним жителям Сергій Магера. - Не можна сидіти й чекати, поки щось станеться, треба діяти, і тоді результат не забариться. Так і тут люди своїми зусиллями налагодили свій побут».

Світлина Аліни Комарової: Нові підходи для утеплення будинків. Сергій Магера та Ваагн Мнацаканян обговорили разом із керівниками ОСББ проєкти з енергоефективності та термомодернізації.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)