Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Якщо утеплятися, то всім будинком

Людмила Єрмішина
04сер'21 12:05

З настанням опалювального сезону сума платежів за комунальні послуги істотно зросте – рахунки на централізоване опалення в порівнянні з минулим роком повинні зрости як мінімум на третину. Поки одні нарікають на дорожнечу комуналки, інші – діють.

Найактивніші ОСББ Маріуполя вже включаються в програму, яка дозволить впровадити цілий комплекс енергоощадних заходів: такий будинок матиме повне право називатися енергоефективним, а економія теплоносія стане суттєвою, що також відіб'ється в платіжках. Наскільки велика буде ця різниця, журналіст «Приазовського робочого» з'ясовував разом з головами ОСББ та фахівцями.

Мерзнути заради економії не доведеться

Дев'ятиповерховий будинок №22 на вулиці 9 Травня, або «картонний будиночок», як його називає голова ОСББ Наталія Калякіна, був побудований з дуже тонких плит, і з самого початку експлуатації його жителі скаржилися, що у квартирах недостатньо тепло.

«Він промерзає, продувається і не розрахований на наші кліматичні умови. Минулого року завдяки програмі «Теплі кредити» ми встановили індивідуальний тепловий пункт (ІТП), і тепер стояки прогріваються рівномірно, – розповіла Наталія Калякіна. – Але наявність ІТП бажаної помітної економії в платіжках не дає. Інша справа – повне утеплення фасаду. Наприклад, будинок № 64 по проспекту Захисників України утеплений за пілотним проєктом на кошти обласного бюджету у 2018 році. Там на один квадратний метр припадає 12-13 гривень, тоді як на звичайному будинку – 22-24. Це за умови регуляції теплоносія засувкою. І ось коли на зборах мешканців обговорювали, чи потрібна програма з енергоощадження, більшість співвласників без вагань проголосували «за». Нікого не довелося вмовляти: люди згодні на пайову участь, оскільки розуміють, що це – вигідне вкладення».

Йдеться про програму «Енергодім» від Фонду енергоефективності, яка передбачає компенсацію витрат на підвищення енергоефективності багатоквартирних будинків ОСББ.

Товариство співвласників багатоквартирного будинку №10 по вулиці 9 Травня теж включилося в цю програму. Як прокоментував його голова Сергій Забельський, енергоощадні рішення, які є шанс застосувати для будинку, однозначно принесуть економічний ефект. Для жителів це вагомий аргумент.

«Наш будинок вийшов на самозабезпечення з 1 січня 2017 року, спочатку було складно – набивали шишки та синці, багато було новим, незрозумілим. Поступово, крок за кроком, ми змогли реалізувати та два міні-проєкти, і отримати свій конструктив: в оновлення теплової системи будинку вкладено понад мільйон гривень. Такої підтримки, як у Маріуполі, немає в жодному місті України. Без неї ми б не змогли претендувати на участь у проєкті «Енергодім», в якому є чіткі вимоги до будівель, – зазначив Сергій Забельський. – Крім того, в Маріуполі частину витрат бере на себе місто, і це мотивує жителів і ОСББ на участь».

Голова ОСББ будинку №53 на вулиці Київській, президент міської асоціації товариств співвласників Марина Родіна зазначила, що їхнє товариство теж побачило в цьому проєкті нові можливості.

«Будинок пройшов енергоаудит, отримано висновок експертів, і тепер на основі цих рекомендацій буде розроблятися проєкт. Виявилося, що у нас середній клас енергоефективності – завдяки новій покрівлі, пластиковим вікнам, що було б неможливо без підтримки міста. До речі, вартість проведення енергоаудиту в рамках цього проєкту теж компенсується. Вона недешева, зате ми знаємо проблемні точки».

Пайова участь – від 20% від суми проєкту – жителів не лякає. Адже тепер вони знають, що ОСББ – ефективна форма управління, коли вкладені кошти швидко перетворюються на видимий результат, чого не було з колишньою системою жеків.

Чи не буде це занадто невигідно?

«Проєкт – довгостроковий, і це дає можливість накопичити необхідну суму. Ми вирішили, що будемо вносити додаткові платежі в неопалювальний період, коли суми на комунальні послуги істотно менше, – зазначила Марина Родіна. – Інші ОСББ підвищили тариф на обслуговування до 10 гривень за квадратний метр. Варто відзначити, що економічно обґрунтований тариф, що підтверджено спеціальними розрахунками, в Маріуполі зараз 5,50 гривні за квадратний метр, але це мінімум, щоб працювати без збитків, ні про яке накопичення мова не йде. А якщо те, що залишається на рахунку, покласти в банк на депозит, можна розраховувати та на деяку суму від відсотків, це розумний підхід».

Деякі мешканці пробують утеплятися самостійно, але на практиці це не тільки не допомагає, але і часто навіть шкодить.

«Коли на одному з будинків знімали латочне утеплення з фасаду, то в 99% випадків виявилося, що під ним утворився грибок, і його виводили два тижні. Адже як у нас буває: наймають дешевше, і роботи виконуються без дотримання будь-яких норм, з використанням неякісних матеріалів. Якщо ж утеплюється фасад цілком, це не тільки робить будинок більш теплим, але і дозволяє забути про проблему підтікання швів», – вказала на важливу перевагу такого підходу Наталія Калякіна.
Місто підтримує активних

Зараз в Маріуполі 1102 ОСББ, але далеко не всі з них встигли так само підготувати свої будинки, як ті, хто взяв курс на програму Фонду енергоефективності.

«Є й такі, хто створив ОСББ ще у 2017 році, але все ще пасивні», – констатувала Марина Родіна, одна з ініціаторів створення ради голів ОСББ. Це при тому, що з 2016 року в Маріуполі діє програма підтримки ОСББ.

У всіх районах міста працюють інформаційні офіси, де можна отримати правову консультацію щодо прав ОСББ, ремонту, тарифів та будь-яких інших питань, що стосуються життя будинку. Голови ОСББ можуть пройти підготовчі курси, щоб зробити управління будинком ефективнішим, а побут мешканців комфортнішим. Лише у 2021 році на підтримку ОСББ з бюджету міста спрямовано 285 млн грн.

Як розповів «Приазовському робочому» директор департаменту з питань розвитку житлового фонду та ремонтів комунальної власності міськради Сергій Марчук, програма від Фонду енергоефективності розкриває широкі можливості для поліпшення будинків:

«Вважаю, що це проєкти майбутнього. Крім повного утеплення фасаду і покрівлі включена установка регуляторів на кожен радіатор опалення з датчиком – регулювати температуру теплоносія можна буде не тільки в окремо взятій квартирі, але і кімнаті. Якщо зараз, наприклад, житель платить дві тисячі гривень за опалення на місяць, то буде – півтори. Про це говорить приклад п'яти повністю утеплених багатоквартирних будинків на східному. Такими ж ефективними можуть стати й інші будинки».

Участь у програмі можлива лише за згодою співвласників – дві третини мають проголосувати позитивно. Частка мешканців, згідно з умовами, 20%. Фонд бере на себе 50%, а 30% - місто. Так що для маріупольців участь в цьому проєкті буде вигідніше, ніж для жителів інших міст.

Втім, в інших містах набагато менше будинків, які можуть відповідати вимогам програми. Немає сенсу утеплювати фасад, якщо в під'їзді старі дерев'яні рами та немає теплового пункту. Тому Фонд вимагає спочатку проведення енергоаудиту і тільки потім приймає рішення.

У проєкті «Енергодім» бере участь вже 715 проєктів з усієї України, загальний бюджет становить 5,6 млрд грн, з яких 85 млн грн вже виплачено, повідомляється на сайті Фонду енергоефективності.

Регіональний радник у Донецькій області проєкту IFC з підтримки Фонду енергоефективності Сергій Казаку розповів, що ОСББ Маріуполя представили вісім проєктів, шість з них вже затверджені, два – на розгляді. І попит зростає.

Дорого чи вигідно?
«Одне з найпоширеніших побоювань, яке гальмує залученість решти ОСББ, – чи зможуть вони оплатити свою участь у проєкті. Але Фонд не регламентує, як саме може відбуватися розрахунок, тобто дається певна свобода вибору, – роз'яснив регіональний радник проєкту. – Можна накопичити, взяти кредит в банку або зайняти відсутню суму. Можна знайти підрядника, який буде готовий спершу вкластися переважно своїми коштами. В такому випадку можна не оплачувати відразу всі роботи цілком, а знайти тільки свою частину – від 20%, а решту суми заплатити вже грантом від Фонду. Це і простіше фінансово, і спокійніше для ОСББ. Але така можливість передбачена програмою тільки для заявок, поданих до кінця поточного року, тому багато ОСББ намагаються встигнути нею скористатися. До того ж не обов'язково перераховувати всю суму цілком відразу, навіть якщо вона на рахунку ОСББ є. Можна вносити суму частинами – а термін реалізації проєкту, згідно з договором і умовами програми, становить два роки. Навіть грант можна отримувати поетапно, якщо це комплексний проєкт – з утепленням стін. Все це ОСББ вирішує самостійно і показує в договорах з обраними підрядниками, яких, до речі, теж може вибирати на власний розсуд. Як бачите, варіанти є. Бездіяльність – ось це дійсно не варіант, адже тарифи на централізоване опалення будуть тільки зростати. До того ж, реалізація такого комплексного рішення, яке пропонує «Енергодім», дозволить розібратися відразу з декількома завданнями: економія енергоносія, зменшення рахунків за комунальні послуги, підвищення комфорту для проживання, поліпшення технічного стану і зовнішнього вигляду будинку, підвищення ціни нерухомості – не менше, ніж на 20%. Тобто всі вкладення ще й самоокупаються, причому, досить швидко. Люди часто не вірять, поки не порахують самі. Якщо провести нескладні арифметичні підрахунки – взагалі виявиться, що нічого не робити – в результаті вийде дорожче. Парадоксально, але факт».

Всю інформацію про програму можна отримати на сайті Фонду енергоефективності: жителям теж корисно з нею ознайомитися на випадок, якщо таке питання буде виноситися на загальнобудинкові збори.

Кожен літр на обліку
З міською програмою підтримки ОСББ в Маріуполі багатоквартирні будинки вирішили багато проблем, а програма Фонду енергоефективності дає можливість отримати фінансування на комплексні рішення для істотної економії ресурсів

Економити потрібно не тільки теплоносій, а й воду: як відомо, на планеті всього 2% води придатне для пиття. Завдяки ініціативі «Маріуполь – місто майбутнього», яка реалізується за підтримки Проєкту USAID «Демократичне управління в Східній Україні», в Лівобережному районі встановлено 45 автоматизованих систем обліку витрати води. Вони дозволяють контролювати тиск, втрати води та оперативно реагувати на аварійні ситуації.

Одна з таких систем обліку встановлена в багатоквартирному будинку по проспекту Свободи, 39. Показуючи удосконалення журналістам «Приазовського робочого», голова ОСББ цього будинку Тетяна Жидкова розповіла, що система передає дані з цифрових лічильників автоматично в «Міськводоканал» і тепер контролерам не потрібно навіть спускатися в підвал. Але головне – видно, скільки кубів води надходить на будинок. Якщо на водопровідній мережі десь стався прорив, тиск знижується, це відразу ж відбивається на показниках – і аварія швидко виявляється, усувається, і кількість втрачених кубів води зменшується.

Це не єдине поліпшення в будинку.

«До опалювального сезону закупили нові засувки для тепломіра. А в офіс громадської спілки «Зелений центр Метінвест» подали проєкт з енергоощадження – сподіваємося отримати для освітлення під'їздів лампи з датчиками руху, – розповіла Тетяна Жидкова. – Буде у нас і «Затишний двір», і вимощення – вже найближчим часом, сподіваємося, почнуться роботи. Введення водопровідних мереж в будинок замінили».

Така велика кількість планів пояснює, чому у дворі майже всюди можна бачити сліди земляних робіт: проблем накопичилося багато, і ОСББ намагається не відкладати їх вирішення, тим більше, якщо з'являються фінансові можливості. Нехай це і «непростий» будинок, визнає голова, головне – мешканці бачать, що зміни відбуваються: і вікна пластикові, і підвал більше не затоплює, і труби – нові.

Незадоволених критиканів і скептиків помітно поменшало. Цілком можливо, що через деякий час вже самі городяни почнуть на зборах ставити питання - чи не час подумати про енергоощадження, замінити лампи на LED-світильники? Може, варто завести контейнери для сортування сміття? Чи бере участь наш будинок в будь-яких проєктах, чи подається на гранти? Якщо ні, то чому будинок з нашої вулиці виграв фінансування, а наш – ні? Таке господарське ставлення до власного житла могло б залучити ще більше ОСББ до числа успішних товариств, які змогли зробити свій будинок прикладом для сусідів.

Світлина Аліни Комарової: Високий клас енергоефективності. Будинок № 64 на проспекті Захисників України повністю «одягнений» в утеплення, його жителі платять за опалення на сотні гривень менше, ніж в інших будинках.

Світлина Аліни Комарової: Облік і контроль. Економити не тільки витрати тепла: нова система, встановлена в підвалі будинку №39 по проспекту Свободи, дозволяє оперативно виявляти джерела й таким чином скорочувати втрати води.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)