Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

30бер'25

неділя

Гаряча вода без перебоїв і зростання тарифів

Людмила Кудріна
26бер'21 14:05

«Маріупольтепломережа» залучає кредит NEFCO в 5 мільйонів євро під 2,4% річних.

Пілотний інвестиційний проєкт передбачає модернізацію трьох котелень в Лівобережному районі Маріуполя і використання скидного тепла. Термін реалізації програми - з 2021 по 2024 рік.

Економічний ефект - понад мільйон євро на рік

Як розповів директор департаменту розвитку житлово-комунальної інфраструктури міськради Ігор Бабек, реалізація проєкту передбачає наступні компоненти: використання скидного тепла на котельні «Газова», об'єднання її мереж теплопостачання з котельнями «279 квартал» і «Схід», автоматизацію і диспетчеризацію процесів на котельнях, а також встановлення до 120 індивідуальних теплових пунктів в багатоквартирних будинках Лівобережного району.

Для того щоб реалізувати проєкт, пропонується отримати кредит від Північної екологічної фінансової корпорації (NEFCO) в сумі 5 млн євро на термін не менше ніж 9 років. При цьому грант, тобто безповоротні кошти, становитиме 1,5 млн євро. Поряд з кредитом залучаються кошти міського бюджету, еквівалентні 650 тис. євро.

Умови надання кредиту передбачають відсоткову ставку 5,75%, але з урахуванням грантової складової вона зменшується до 2,4% річних. Пільговий період повернення кредиту - не менше 30 місяців, протягом яких погашаються тільки відсотки без тіла кредиту. При загальній сумі інвестицій в 7,150 млн євро очікується економічний ефект 1,030 млн євро щорічно. Період окупності проєкту становить 7 років. Джерелом погашення кредиту є власні кошти «Маріупольтепломережі» за рахунок заощадження коштів від реалізації цієї ініціативи. Необхідність надання майнового або іншого забезпечення за договором про погашення кредиту не передбачається.

За словами Ігоря Бабека, очікуються наступні результати після впровадження проєкту: зниження витрат «Маріупольтепломережі» на енергоресурси, підвищення ефективності роботи котелень, забезпечення якісними послугами гарячого водопостачання протягом усього року більше ніж 22 тисяч сімей Лівобережного району. Крім цього, програма має на меті поліпшення екологічної ситуації за рахунок скорочення викидів котелень.

«Домашня робота»
Під час обговорення проєкту на засіданні виконкому міський голова Вадим Бойченко підкреслив: «Ключове - це прямі інвестиції, які дозволять знизити витрати «Маріупольтепломережі» і, можливо, стримувати зростання тарифів. Це поворотні інвестиції, вони залучаються на 9 років з терміном окупності 7 років, що дуже важливо. Це проєкт, який окупиться і дасть економічний ефект в обсязі близько 30 мільйонів гривень на рік».

Мер також нагадав, що протягом останніх п'яти років підприємство «Маріупольтепломережа» скоротило збитки з 350 мільйонів до 150 мільйонів гривень, але все ще залишається планово-збитковим.

«Реалізація інвестиційного проєкту дозволить знизити збитки і надасть можливість не підвищувати тарифи», - акцентував Вадим Бойченко.

Міський голова нагадав, що ані підприємство «Маріупольтепломережа», ані виконком чи міська рада не можуть впливати на вартість газу, електроенергії або води. Але виконувати свою «домашню роботу» щодо підвищення ефективності підприємства можуть і повинні.

«Це перший проєкт, який дозволить використовувати скидне тепло для централізованого теплопостачання. Це унікальний проєкт поновлюваної енергетики, який використовується в багатьох розвинених країнах, і Швеція є найяскравішим прикладом того, як будь-яку енергію можна трансформувати в теплову, електричну та іншу, не завдавати шкоди природі, а скорочувати витрати на виробництво енергії з поліпшенням екології. Реалізувавши цей проєкт, ми хочемо стати прикладом для інших українських міст», - зазначив Вадим Бойченко.

Заступник міського голови Сергій Орлов доповнив, що в структурі тарифу «Маріупольтепломережі» немає інвестиційної складової. Кредит, що залучається, дозволить надати цей ресурс, щоб знизити витрати підприємства і стримати потенційне зростання тарифів.

Під гарантії міської ради

На отримання кредиту NEFCO претендувало близько 20 територіальних громад в Україні. Маріуполь зі своїм проєктом опинився в числі чотирьох, кому кредит буде наданий.

«Це дійсно унікальний проєкт. Він дозволить направити тепло через паропровід на котельню «Газову» і за рахунок скидного тепла забезпечити якісною гарячою водою будинки Лівого берега. Проєкт пройшов техніко-економічне обґрунтування. Він прийнятий і підтриманий інвестиційним комітетом організації NEFCO, яка відзначає його відповідність стратегії Північної екологічної фінансової корпорації», - розповів Сергій Орлов. 

Виконком міської ради затвердив висновок про доцільність залучення кредиту. Черга - за Маріупольською міською радою, під гарантії якої він може бути наданий.

Проєкти рішень про погодження умов залучення кредиту комунально-комерційним підприємством «Маріупольтепломережа» від Північної екологічної фінансової корпорації та надання місцевої гарантії винесені на розгляд сесії міськради 31 березня. Напередодні всі нюанси програми детально обговорювалися в депутатських комісіях.

Не виключено, що після впровадження пілотного проєкту в Лівобережному районі відбудуться модернізації інших котелень з використанням скидного тепла. Скидати тепло не в атмосферу, а трансформувати його в поновлювану енергетику, знижувати витрати на виробництво тепла і стримувати тарифи - так це робить Швеція та інші країни. Цим шляхом іде і Маріуполь.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)
0.4