Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Громада проти цирконію

Олександр Панков
03лют'21 10:31

Жителі сіл і селищ Маріупольського району не згодні, щоб біля Нікольського вели видобуток цирконію, головна тривога - загроза радіації

Продаж на аукціоні дозволу на геологорозвідку, а потім і видобуток цирконію біля селища Нікольського викликала негативну реакцію жителів, які бояться, що розробка родовища може значно підвищити радіаційний фон з усіма витікаючими наслідками. На думку громади відреагували місцева та обласна влади. У ситуації розбирався «Приазовський робочий».

Місцева влада просить зняти лот з торгів

Державна служба геології та надр спільно з Урядовим офісом UkraineInvest презентували Інвестиційний атлас надрокористувача, який містить інформацію про вакантні перспективні ділянки стратегічних і критичних мінералів України. В Інвестиційному атласі представлено понад 30 ділянок з покладами літію, титану, нікелю, кобальту, хрому, танталу, ніобію, берилію, цирконію, скандію, молібдену, золота та урану, які вперше можна буде придбати на прозорих електронних торгах.

У тому числі на аукціон виставлять дозвіл на геологорозвідку цирконію на Азовській ділянці, про що повідомив голова Державної служби геології та надр України Роман Опімах. Аукціон з продажу спеціального дозволу на геологорозвідку цирконію повинен відбутися 15 лютого. Початкова вартість лота - 4 млн 225 тис. грн. Вартість геологічної інформації - 13 млн 676 тис. грн.

Саме родовище знаходиться відразу за селищем Нікольським, захоплює частину території сільради Республіки та частину – Малоянисолі. Конкретно сказати, скільки квадратних кілометрів воно займає і на якій глибині залягають пласти викопної речовини, ніхто з представників місцевої влади поки не може. Примітно, що рішення виставити земельну ділянку в Нікольському на аукціон з розробки цирконію жодним чином не було погоджено з місцевою владою.

Реакція місцевих жителів була негайна.

«Ми категорично проти розробки родовища, - сказав журналісту «Приазовський робочий» житель селища Нікольського Володимир Панченко. - Почнуть рити кар'єри, підніметься радіоактивний пил, який вітром рознесе по наших дворах. Ми не хочемо жити і хворіти від радіації».

Його підтримують і інші жителі населеного пункту.

Селищний голова Нікольського Василь Митько розповів, що глибину залягання цирконію повинна буде визначити геологорозвідка. «Я також побоююся, що при розробці кар'єра можливе підвищення рівня радіації, що може призвести і до забруднення підземних вод», – поділився голова. За його словами, голова Донецької облдержадміністрації Павло Кириленко займається цим питанням з минулого року. До Міністерства захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України він направив офіційні заперечення на розробку цього родовища. Облдержадміністрація виступає за скасування дозволу на видобуток і за те, щоб зняти цей лот з аукціону.

Зокрема, на обласній колегії Павло Кириленко говорив: «У березні Донецька облдержадміністрація внесла свої заперечення щодо видобутку цирконію на території Нікольського району. Я як керівник області докладу всіх зусиль для захисту інтересів і прав жителів області, громад».

Голова Маріупольської районної ради Степан Махсма запропонував залучити експертів, щоб вони детально роз'яснили, які обсяги покладів цирконію, які ми можемо отримати негативні моменти при його розробці, і провести ще одну експертизу, щоб розуміти, який збиток може бути завдано навколишньому середовищу та населенню.

Не перший скандал

Цирконій у Нікольському районі знайшли кілька десятків років тому. Місцеві жителі пам'ятають, як пробивали шурфи і визначали межі покладів. Але тоді центральна влада відмовилася від розробок і видобутку корисної копалини через підвищену радіоактивність і токсичність при видобутку. Говорять, що цим питанням цікавилися навіть японці, але отримали відмову.

Не можна відкривати радіоактивний ящик Пандори - Азовське родовище цирконію в Нікольському районі. Влада району, міста та області об'єдналися, щоб захистити інтереси громади та її майбутнє

Про родовище згадали на 22-му році незалежності України. У 2012-му в Донецькій області вибухнув цирконієвий скандал. Як писали тоді засоби масової інформації, місцеві бізнесмени вирішили зайнятися розробкою рідкоземельного металу і навіть встигли отримати "добро" від обласної ради. Це рішення вороже прийняли місцеві жителі. Невідомо, чим би все закінчилося, якби рішенням позачергової колегії Донецької облради не призупинили розробки родовища цирконію.

Обласна влада пообіцяла провести моніторинг екологічної ситуації і нікому не дозволяти незаконно тут щось розробляти. А родовище взяла під охорону обласна поліція і співробітники МНС, щоб підприємливі бізнесмени не почали незаконну розробку. Далі історія зійшла нанівець. Родовище залишили в спокої. Про результати досліджень і моніторингу нічого не відомо.

Майбутнє регіону - під загрозою

У минулий понеділок в Нікольському відбулося виїзне засідання депутатів Маріупольської районної ради під керівництвом Степана Махсми. Питання було настільки важливе для двох районів і Маріуполя, що в нараді брали участь представники Мангушської та Нікольської громад.

Головний редактор газети «Приазовський робочий», голова постійної комісії з питань екології, охорони навколишнього середовища, розвитку туризму та курортних зон Маріупольської районної ради Олена Калайтан зазначила: «Ми вивчали це питання, провели консультації з авторитетними вченими, в тому числі ректором Приазовського державного технічного університету В'ячеславом Волошиним, готуємо письмовий висновок нашої комісії щодо ризиків та наслідків розробки цирконію. Наша позиція - не можна допустити його розробку. За даними В'ячеслава Волошина, спроби розробок робилися вже двічі. У 40-50-х роках минулого століття геологорозвідку проводив державний інститут, і його співробітники після цього шахти запечатали. Поклади виявилися радіоактивними і вимагають гранично суворих заходів безпеки. У нашому випадку якщо розробкою буде займатися приватник, то де гарантії, що будуть дотримані норми безпеки, що не відбудеться забруднення навколишнього середовища, підземних вод і ми не втратимо Азовське узбережжя і в цілому район? Як ми бачили, в умовах аукціону стоїть єдиний критерій розробників - ціна лота, ніяких більше умов до потенційного переможця не пред'явлено».

Під час обговорення цієї проблеми багато депутатів, керівники депутатських комісій, голови районів говорили про те, що приватний бізнес навряд чи буде витрачати додаткові кошти для захисних заходів при видобутку рідкісної, а головне, радіоактивної копалини. В результаті забрудненими можуть опинитися орні землі в двох районах, морське узбережжя.

5 лютого відбудеться сесія Маріупольської районної ради, на якій буде підготовлено звернення у Держгеокадастр, профільні міністерства, керівнику Донецької обласної державної адміністрації з проханням заборонити розробку родовища цирконію на Азовській ділянці.

Аналогічні звернення прийме і позачергова сесія Нікольської селищної ради, яка відбудеться найближчими днями. Резюмуючи, Степан Махсма зазначив: «Маріупольська районна рада підтримує позицію керівника Донецької області Павла Кириленка та Нікольської селищної ради, позиція чітка: не можна допустити розробку цирконію в районі. І потрібно розібратися в питанні для наступних поколінь, тому що спроби розробляти це родовище будуть повторюватися кожні 10-15 років, удар по екології може виявитися дуже сильним, а наслідки – незворотними».

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)