Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Гроші ходять за дитиною

Людмила Кудріна
16чер'21 11:06

У місті мають намір оптимізувати мережу дитячих садків шляхом їх укрупнення.

Чотири дитячі садки в Маріуполі з наднизькою відвідуваністю дітей і, як наслідок, з найдорожчим їх змістом збираються розформувати. Пропонується перейти цілими групами разом з вихователями в ближні дитсадки з кращими умовами. Рішення належить прийняти на найближчій сесії міської ради.

100 мільйонів гривень у трубу

На сьогодні в Маріуполі працюють 82 дитячих дошкільних установи, які розраховані на 14 700 дітей. При цьому записано 11 100 дітей, але фактично регулярно відвідують дитячий садок близько 7760 дітей.

«Життя дитячого садка – це кількість в ньому дітей. Якщо діти є – сад живе. Але в кожному районі Маріуполя є установи, де завантаженість становить менше ніж 20%. При цьому утримання всіх дитячих садків обходиться міському бюджету в 357 мільйонів гривень на рік, левова частка яких спрямовується на фінансування фонду оплати праці співробітників», – розповів заступник міського голови Олександр Кочурін.

У скільки обходиться бюджету утримання однієї дитини? Всі виділені гроші ділимо на фактичну відвідуваність і отримуємо середню вартість близько 46 тисяч гривень на одну дитину в рік. Якби всі дошкільні заклади були завантажені на повну потужність, то утримання дитини коштувало б близько 30 тисяч гривень на рік.

Олександр Кочурін зазначив: «Маючи надлишкові потужності, ми неефективно витрачаємо понад 100 мільйонів гривень на рік, які могли бути спрямовані на капітальні ремонти та розвиток сфери освіти. Утримання однієї дитини в деяких дитячих садках перевищує 60 тисяч гривень. Не тільки ми, але самі завідувачі й педагоги ставлять собі питання: чому незаповнені дитячі садки повинні міститися заповненими; чому вихователь, у кого в групі п'ять дітей, заробляє стільки ж, у кого 25 дітей? Нам необхідно знайти баланс».

Ремонти без рожевих окулярів

Близько 80% всіх дошкільних установ міста, за словами заступника мера, сьогодні знаходяться в «супернезадовільному стані» та вимагали капітальних ремонтів «ще позавчора».

Якщо ми хочемо, щоб це були ідеальні ремонти, як, наприклад, в дитячому садку №117 та інших, які зараз ремонтуються, то середня вартість одного обійдеться близько 90 млн гривень.

«Якщо ми говоримо: «Нам всі сади потрібні, всі сади важливі», – то множимо цю суму на кількість дитячих садків і отримуємо близько 7 мільярдів гривень, необхідних для того, щоб все довести до ладу. Ми це зробимо? У нас немає на очах рожевих окулярів. Для наведення порядку нам знадобиться років 35», – зазначив Олександр Кочурін.

Але є й інший підхід – непопулярний, легко піддається маніпуляціям, але реальний і прагматичний, націлений на створення комфортних умов для розвитку кожної дитини.

Пропонована модель включає 51 дитячий сад

Використовуючи в тому числі демографічні дані, а в Маріуполі щорічно народжуються від 2500 до 2600 дітей, в муніципалітеті підрахували реальну потребу міста в дошкільних установах і прийшли до цифри: 51 дитячий сад.

Сьогодні ряд дитячих садків розташовані неподалік один від одного, по два, а то і по три, і кожен з них залишається незаповненим. Чому з двох або трьох не зробити один?

«Ми пропонуємо свою ідею укрупнення дитячих садків і проведення в них капітальних ремонтів. Ремонти в цілому будуть коштувати на кілька порядків дешевше. З урахуванням того, що два дитячі садки вже відремонтовані, по чотирьох роботи тривають, залишається ще 45 садів. Якщо ми будемо продовжувати рухатися такими ж темпами, як зараз, ремонтуючи по чотири установи кожні рік-півтора, нам знадобиться не 35, а 10 – 15 років, щоб навести порядок», – підрахував заступник мера.

Де взяти фінансовий ресурс? Олександр Кочурін вважає: «Ті 100 мільйонів гривень, які сьогодні витрачаються на надлишкові потужності, повинні спрямовуватися на співфінансування спільних проєктів з Європейським інвестиційним банком і Державним фондом реконструкції та розвитку».

Цей вивільнений ресурс дозволить реалізувати пропоновану концепцію укрупнення і розвитку дитячих садків.

Неохоче і легко

На найближчу сесію Маріупольської міської ради підготовлені проєкти рішень по чотирьох дитячих садках. Загальний підхід: діти групами разом зі своїми вихователями переходять в найближчі сади з кращими умовами.

На сьогодні в Маріуполі працюють 82 дитячих дошкільних установи, які розраховані на 14 700 дітей. При цьому фактично регулярно відвідують дитячий садок близько 7760 малюків

Попередньо це питання обговорювалося на засіданні профільної постійної комісії міськради, яке провів її голова, ректор Маріупольського державного університету Микола Трофименко за участю завідувачів дитячих садків.

Йдеться про дитячий садок №80 (в районі парку «Веселка»), де зараз виховується 35 дітей, а на відстані 200 метрів незабаром відкриють після капітального ремонту фактично новий дитячий садок, готовий прийняти всіх дітлахів з їх вихователями.

Дитячому садку №146 (в районі пам'ятного знаку «Літак») пропонують перебратися за 300 метрів в дитячий сад №106, де завершується капітальний ремонт.

З дитячого садка №57 (Кальміуський район, поруч з ЗОШ №47), де виховуються 40 дітей, батькам пропонують на вибір сусідні дитсадки, всі співробітники будуть працевлаштовані.

За словами завідувачів установ, і персонал, і батьки дітей нормально сприймають ці зміни. Не обходиться без винятків, але, як правило, це дві-три людини, і не більше.

Непроста ситуація в дитячому садку №70 (вулиця Гугеля, 9 в Лівобережному районі). Вся річ у тому, що найближчі установи знаходяться в радіусі більше одного кілометра. Звичайно, про перехід цілими групами, а в саду зараз 45 дітей, складно говорити. Батькам нададуть на вибір дитячі садки, найближчі до їх місця проживання.

Відповідаючи на питання про те, що буде зі звільненими будівлями дитсадків, Олександр Кочурін розповів, що всі вони передаються в розпорядження департаменту по роботі з активами міської ради: «Департамент повинен буде забезпечити їх збереження для того, щоб там не було збіговиськ асоціальних елементів, і займатися їх подальшою долею. Чи буде це демонтаж і розчищення майданчика, передача в оренду, продаж – після прийняття рішень сесією міської ради це стає завданням департаменту».

Депутат Богдан Дужик, директор ЗОШ №40, вважає, що Маріуполь у питанні оптимізації мережі дошкільних закладів відстає від деяких інших міст:

«У Хмельницькому давним-давно розв’язали це питання. Вони зібралися всі разом, порахували, скільки потрібно буде грошей, об'єдналися і побудували цілі комплекси, де дитячий садок стоїть поруч зі школою – там все нове. Коштом отриманої економії вони змогли собі це дозволити».
Микола Трофименко переконаний: «Без оптимізації мережі дошкільних закладів ми не зможемо налагодити її ефективну роботу. З урахуванням державної політики у сфері освіти, яка спрямована на те, що «гроші ходять за дитиною», тільки оптимізація та ефективне витрачання бюджетних коштів дозволить зберігати та розвивати високі стандарти фінансування галузі освіти в інтересах кожної дитини».

Останнє слово – за сесією міської ради.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)