Масниця - улюблене свято слов'ян, яке символізує закінчення зими і зустріч весни. Святкування триває сім днів, а завершується в кінці тижня - в Прощену неділю.
Дата свята залежить від Великого посту, якого дотримуються перед Великоднем. Щоб обчислити перший день Сирного тижня, потрібно відняти 56 днів від дати Великодня, адже ці свята, безумовно, пов'язані між собою.
Цього року Великдень святкуватимуть 2 травня, а Масляна почнеться в Міжнародний жіночий день - 8 березня.
Масний тиждень прийнято відзначати шумно, весело, великими компаніями. У цей період молодь влаштовує ворожіння на наречених, а діти катаються на санях.
Кожен день Масниці має свої традиції святкування і власну назву.
Понеділок, 8 березня, - «зустріч». У цей день українські дівчата, які вже вийшли заміж, збиралися разом, танцювали і веселилися. Якщо чоловіки хотіли до них приєднатися, потрібно було прив'язати до ніг «колодки», від яких звільняли тільки за частування. Виконувати роботу по дому в цей день заборонялося.
Вівторок, 9 березня, - «загравання». За традицією жінки знову йшли в гості. Чоловіки ж готували їжу і ходили облаштовувати снігові гірки. З них потрібно було проїхати якнайдалі на санках. Вважалося, що той, хто проїде далі, незабаром обов'язково розбагатіє.
Середа, 10 березня, - «ласунка». Всі господині цього дня готували млинці та інші різні смаколики у великих обсягах, прикрашали ними стіл. Зяті ж ходили у гості до тещ, які частували їх варениками і оладками.
Четвер, 11 березня, - «розгуляй». Сім'ї співали пісень, водили хороводи і збиралися навколо святкового столу. За ним вони влаштовували змагання з поїдання млинців на швидкість. Хто впорається швидше за інших, буде багатим і успішним господарем, матиме прекрасний урожай.
П'ятниця, 12 березня, - «тещині вечірки». У цей день пригощати смакотою повинен вже зять тещу. Також існувала цікава традиція: зять катав тещу вулицями на санях.
Субота, 13 березня, - «посиденьки зовиці». У цей день молоді господині зустрічали у себе вдома в якості гостей рідню чоловіка.
Неділя, 14 березня, - «проводи». В останній день було прийнято просити пробачення за різні образи і неприємності у рідних і друзів, тому цей день зветься Прощеною неділею. А надвечір родина збиралася за столом, щоб пригоститися варениками зі сметаною. Також в Масну неділю спалювали опудало в жіночому одязі.
З 15 березня гуляння припиняються, а на їхнє місце приходить Великий піст.
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)