Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Хто без форми?

Еліна Прокопчук
06сер'21 12:01

«Світлий верх, темний низ» - ось звичайне правило шкільних дрес-кодів. Дівчата надягають гольфи і банти, хлопчики - краватки і жилети. Останнім часом тема шкільної форми стала дискусійною - в законодавстві немає жодного документа, який би її закріплював.

Як скласти шкільний гардероб і скільки доведеться витратити, з'ясовував «Приазовський робочий».

Вибір за дитиною

Не всі знають, але зараз в Україні шкільна форма - необов'язкова. Освітній омбудсмен Сергій Горбачов каже: 

«Висувати будь-які вимоги неправильно і незаконно. Одяг має бути зручним, по сезону, відповідати можливостям сім'ї».

У Маріуполі кожна школа має автономний статус. Тому питання форми в навчальних закладах теж вирішують по-різному. Адміністрація школи разом з батьками і дітьми має визначити, чи потрібна учням форма і який вигляд вона матиме. Дрес-код обирають рішенням більшості та прописують у шкільних правилах.

Найчастіше діти і дорослі зупиняються на діловому стилі, але не замовляють єдину форму. Таке рішення прийняли і в ліцеї-школі №48. Директорка Лілія Борисенко розповідає: 

«Наші учні намагаються носити світлий верх і темний низ, уникати барвистих кольорів, светрів, коротких блузок. При цьому необов'язково одягатися в костюми - можна вибрати світлі поло, чорні джинси. Головне, щоб одяг був класичним».

Педагоги вважають: діловий одяг дисциплінує учнів, вони стають спокійнішими і розпорядкованішими. 

«Крім того, за формою потрібно доглядати», - зазначає директорка школи. 

Однак змушувати дитину обирати той чи інший одяг ніхто не має права. Класний керівник може тільки порекомендувати, а остаточний вибір - за дітьми і батьками.

Ескізи малювали діти

Маріупольський міський ліцей - один з небагатьох закладів, де діти займаються в однаковій формі. Її затвердили три роки тому, в обговоренні брали участь батьки, діти і педагоги. 

«Діти самі малювали ескізи одягу, обирали те, що їм подобається, - розповідає директор ліцею Андрій Голютяк. - Щоб усім було зручно, передбачили багато варіантів: піджаки або бомбери, спідниці різних фасонів».

Однакову сіру тканину замовляють на весь ліцей. Потім батьки шиють для дитини одяг в ательє. Можна вибрати тільки спідницю і жилет, можна - піджак та брюки. Є і приталені та вільні варіанти.

«Обов'язковий елемент - краватка з емблемою ліцею. Форма є навіть у вчителів - сірі жилети, хусточки. Її ми носимо у свята, - каже директор. - Форма - це завжди спірне питання, але в нашому ліцеї дітям одяг подобається, вони ним пишаються».

У шкільному одязі ходити потрібно щодня, це одне з правил навчального закладу. Андрій Голютяк пояснює, що, коли висували таку умову, орієнтувалися на престижні школи Англії. Там форма - обов'язковий атрибут.

У скільки стане ліцейський костюм? Жилет коштує близько 600-700 грн, стільки ж - спідниця. Блузки та сорочки учні купують окремо. Директору ми ставимо цілком логічне запитання: що робити, якщо у когось немає можливості придбати форму? 

«Батьківський комітет може допомогти дитині та купити йому форму за спільні кошти», - відповідає Андрій Голютяк.
Стиль: вільний і діловий

Думки батьків різняться. Одні вважають за краще купувати класичні речі, інші не бачать проблем у шортах і футболках. Але в кожній родині стоїть питання фінансів: оновлювати шкільний гардероб доводиться щороку.

Маріупольчанка Христина Ромашканова веде сина Андрія в перший клас. В ЗОШ №64, де буде вчитися хлопчик, форми немає. Мама розповідає: 

«Можна одягатися на свій смак. Ми так і зробимо: у дитини є джинси, футболки, светри, в яких йому буде комфортно. За бажанням можна вдягнути сорочку».

Приготування до школи сім'я вже почала: першокласникові вибрали рюкзак за 800 грн, в планах - придбати спортивну форму, кросівки, туфлі. 

«З одягу підберу кілька футболок, брюки. На перше вересня вже є вишиванка. На все сподіваюся витратити до 3000 гривень, - ділиться Христина Ромашканова. - Вважаю, що кожна дитина може ходити в школу в тому, що їй подобається. Нехай хоча б в молодших класах побудуть дітьми».

Мама другокласниці Ірина Ченгал веде дочку в СШ №63. Семирічна Влада носить блузки, спідниці, брюки. 

«Нас просять одягати світлий верх і темний низ, та я й сама прихильник суворого стилю. Для яскравого одягу є літні канікули, вихідні, - ділиться роздумами Ірина. - Торік на збори першокласниці витратили близько 8000 гривень».

Набір з рюкзака, пенала і спортивної сумки сім'ї став у 2300 грн, сарафан - у 700 грн. 

«Блузка з довгим рукавом коштувала 420 гривень, їх ми купили дві. З коротким теж взяли пару - за 380 гривень. Дві спідниці - по 520 і 340 гривень. Додайте до цього бантики, краватку, спортивну форму, - перераховує мама. - А цього року потрібно все нове, ті речі вже не за розміром. Цьогоріч планую витратити близько 6000 гривень».
На будь-який гаманець

Підрахувати загальну вартість підготовки до школи складно. У кожної родини свої можливості, смаки, бажання. Ціни теж різняться. На ринку цілком можна знайти блузку за 200 грн і спідницю за 300. Поруч будуть моделі по 700 і 800 грн.

Продавець одного з відділів на Центральному ринку Вікторія ділиться: 

«Від минулого року ціни відрізняються мало. Є дешеві, є дорогі моделі. Блузки на першокласників коштують від 200-300 гривень, спідниці - 350. Сарафан обійдеться приблизно у 500 гривень». 

Для хлопчиків є костюми-трійки: брюки, піджак і жилет. Вони коштують від 1000-1500 грн.

«Форму вже купують, - каже Вікторія. - Хто б що не думав, але 1 вересня всі діти йдуть ошатними. Бояться батьки тільки карантину: раптом його оголосять і діти не встигнуть походити в обновках?»

Поки ми розмовляємо, до прилавка підходить сім'я. Мама і тато купують одяг доньці. 

«Настя йде до сьомого класу. За рік все речі стали маленькими, тому купуємо спідниці, блузки, брюки. Плануємо витратити близько 5000 гривень», - розповідає мама дівчинки Наталія.

Сама Настя каже: форма їй не дуже до смаку, але вчителі просять одягатися суворо. Тому доводиться шукати компроміс - щоб одяг був і стриманим, і сучасним.


Світлина Еліни Прокопчук: Класика або вільний стиль? Вибір робить дитина, а вчителі та батьки допомагають порадою.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)