Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Хто має право на субсидію?

Людмила Кудріна
04лют'22 11:26

Розмір обов'язкового платежу можна розрахувати самостійно

Чим вище суми у платіжках, тим актуальнішим стає питання отримання житлової субсидії. У яких випадках вона призначається?

Число субсидіантів зменшилося

У Маріуполі на сьогодні житлові субсидії отримують 30 758 домогосподарств, розповіла для «ПР» директор департаменту соціального захисту населення міськради Ірина Коробка. За аналогічний період минулого року кількість одержувачів становила 31 430 домогосподарств. Тобто зараз їхня кількість зменшилася. І це характерно не тільки для Маріуполя, а й для України в цілому: частина субсидіантів не проходить автоматичної верифікації, не відповідає критеріям, що висуваються урядом, і таке інше.

Тому питання, хто має право на субсидію, не втрачає своєї актуальності ніколи.

Ірина Коробка прокоментувала: «Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою домогосподарствам, які не можуть самостійно платити за житлово-комунальні послуги».

Право на отримання субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території країни та проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Субсидія призначається одному з членів домогосподарства, які:

  • зареєстровані у житловому приміщенні;
  • не зареєстровані, але фактично проживають у ньому на підставі договору оренди житла, за рішенням суду, а також індивідуальним забудовникам, чиї будинки не прийняті в експлуатацію у випадку, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги;
  • не зареєстровані, але фактично проживають у ньому без укладеного договору оренди житла у випадку, якщо вони внутрішньо переміщені особи.

Житлова субсидія не може призначатися одночасно за зареєстрованим місцем проживання та за місцем його фактичного проживання.

Субсидія = оплата за послуги – обов'язковий платіж

Директор департаменту розповіла: «Щоб розрахувати розмір субсидії, необхідно знайти різницю між вартістю оплати житлово-комунальних послуг у рамках соціальних норм та розміром обов'язкового платежу. Володіючи інформацією про доходи всіх членів сім'ї, можна самостійно розрахувати розмір обов'язкового платежу та орієнтовний розмір субсидії. Обов'язкова частина платежу за послуги для кожної сім'ї визначається індивідуально за єдиною формулою та залежить виключно від середньомісячного сукупного доходу домогосподарства для однієї людини».

Для розрахунку обов'язкового платежу необхідно:

  • визначити середньомісячний сукупний дохід сім'ї у період, з урахуванням якого призначається житлова субсидія;
  • визначити дохід однієї людини шляхом поділу середньомісячного сукупного доходу на кількість членів домогосподарства;
  • отриманий результат розділити на розмір прожиткового мінімуму на одну особу з розрахунку на місяць (з 1 січня 2022 року – 2393 грн);
  • отриманий результат поділити на 2 (базовий коефіцієнт доходу для призначення субсидії), а потім помножити на 15% (базова норма плати за житлово-комунальні послуги) та таким чином визначити відсоток обов'язкової плати за житлово-комунальні послуги.

Аби перевести цей відсоток у гривні, його треба помножити на сімейний сукупний дохід за місяць.

В результаті вийде сума обов'язкового платежу.

Щоб дізнатися про розмір субсидії, потрібно від загальної вартості за житлово-комунальні послуги в межах соціальних норм відняти суму обов'язкового платежу.

Конкретний приклад маріупольської сім'ї

Відповідаючи на запитання «ПР», Ірина Коробка навела конкретний приклад маріупольської сім'ї з чотирьох осіб. У сім'ї є працюючий чоловік, дружина у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, дворічна дитина та пенсіонер. Вони живуть у двокімнатній квартирі та за квитанціями мають сплачувати за комунальні послуги 2800 грн (у рамках соціальної норми житла, соціальних норм житлово-комунальних послуг).

Зарплата чоловіка становить на місяць 7000 грн, щомісячна допомога дружини при народженні дитини – 860 грн, пенсія літньої людини – 2000 грн.

  • Перший крок – визначаємо сукупний дохід сім'ї: 7000 грн + 860 грн + 2000 грн = 9860 грн.
  • Другий крок – розраховуємо дохід на одну особу: 9860 грн : 4 = 2465 грн.
  • Третій крок: 2465 грн : 2393 грн (прожитковий мінімум з 1 січня 2022 року).
  • Четвертий крок: ще раз ділимо на коефіцієнт 2 і множимо на 15. У результаті буде 7,72% – обов'язковий відсоток платежу.
  • П'ятий крок: 9860 грн х 7,72% = 761,19 грн – сума, яку сім'я обов'язково повинна сплачувати за житлово-комунальні послуги.
  • Шостий крок: 2800 грн - 761,19 грн = 2038,81 грн – розмір субсидії.

Базова норма платежу – 15% сукупного доходу

Чи діє зараз норма, за якою плата за житлово-комунальні послуги не повинна перевищувати 15% доходу домогосподарства?

Директор департаменту соціального захисту населення Ірина Коробка розповіла, що для розрахунку використовується базова норма плати за житлово-комунальні послуги – 15% середньомісячного сукупного доходу домогосподарства. Але ця норма збільшиться з 15 до 20% після закінчення карантину.


Фото з відкритих джерел: Проста арифметика. Субсидії дозволяють суттєво заощадити на житлово-комунальних платежах, але лише тим, кому вони можуть бути призначені за законом.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)