Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Інтереси селян представлять старости

Людмила Кудріна
10лют'21 09:00

Верховна Рада розгляне законопроєкт, підтриманий Асоціацією міст України.

Новий законопроєкт, внесений до Верховної Ради України, безпосередньо зачіпає інтереси Маріупольської об'єднаної територіальної громади, як і всіх інших міських громад, в чий склад увійшли прилеглі села. Не випадково документ підтримано Асоціацією міст України. Як пропонується розвивати інститут старост, розбирався «Приазовський робочий».

Законодавчий різнобій

До складу Маріуполя увійшли села, які раніше належали до Бердянської, Виноградненської та Покровської сільських рад. Сільських рад зараз немає, як і сільських голів. В рамках реформи адміністративно-територіального устрою передбачалося, що буде створений інститут старост. Але і його також ще немає. Основна причина: до кінця не врегульоване законодавство.

Так, відповідно до Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях місцевої ради об'єднаної територіальної громади вирішуються питання створення старостинських округів, приймається положення про старосту та достроково припиняються його повноваження.

Інший закон, про зміни у виборчому законодавстві, поміняв принцип обрання старост: не на місцевих виборах, як раніше передбачалося, а рішенням обраного міської ради територіальної громади на термін його повноважень за пропозицією міського голови.

Діє також ряд інших законодавчих актів, що вносять різноголосицю в трактування тих чи інших норм. Новий законопроект має на меті правове врегулювання інституту старост для його подальшого розвитку.

Один старостинський округ на півтори тисячі жителів

Законопроєкт дає визначення, що таке старостинський округ. Це частина території громади, в межах якої розташовані один або кілька населених пунктів, крім адміністративного центру громади, визначена місцевою радою з метою надання послуг жителям округу та забезпечення представництва їх інтересів старостою.

Округ, як правило, створюється на території, де проживає не менше півтори тисячі жителів.

Статус старости

Староста затверджується міською радою на строк його повноважень за пропозицією міського голови, яке вноситься за результатами громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю), проведеного в межах старостинського округу. У передбачених законодавством випадках повноваження старости можуть бути достроково припинені за рішенням міської ради.

Староста працює в міськраді на постійній основі і не може суміщати службову діяльність з іншою роботою, в тому числі на громадських засадах, за винятком викладацької, наукової та творчої у позаробочий час. Не може також займатися підприємницькою діяльністю та отримувати від неї прибуток.

Положення про старосту затверджується міською радою.

Староста представляє інтереси жителів свого округу в виконавчих органах міської ради; бере участь в його пленарних засіданнях і має право на гарантований виступ з питань, що стосуються інтересів жителів округу.

Староста сприяє їм у підготовці документів; може виконувати окремі завдання адміністратора Центру надання адміністративних послуг; бере участь в організації та контролі за виконанням на території округу рішень міської ради, її виконкому та розпоряджень міського голови.

Крім цього, староста бере участь у підготовці пропозицій до проекту міського бюджету в частині фінансування програм на території округу; в контролі за використанням об'єктів комунальної власності, станом благоустрою; сприяє роботі органів самоорганізації населення та здійснює ряд інших повноважень.

Староста підзвітний міській раді та підконтрольний міському голові. Не рідше одного разу на рік він повинен звітувати про свою роботу перед радою та жителями округу.

Законопроєкт, як то кажуть, мала штучка, а ціна велика. Про необхідність його розгляду та прийняття заявляє не тільки Асоціація міст України, про це ж говорять і самі сільські жителі. 

Зокрема, активістка з села Бердянського Анна Соколова розповіла для «ПР»: «Місцеві вибори в сільську раду 25 жовтня 2020 роки не проводилися, ми увійшли під юрисдикцію Маріупольської міської ради. Колишній сільський голова пішов відразу ж. Звільнилася секретар сільради. Виконком сільради частіше не працює, ніж працює. Ми всі чекаємо, коли в наших селах з'явиться староста. Чекаємо, коли приймуть закон».

«Приазовський робочий» продовжує стежити за розвитком подій.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)