Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Інвестори ставлять на Маріуполь

Людмила Кудріна
14кві'21 15:10

В індустріальному парку «АзовАкваІнвест» відкриються п'ять турецьких підприємств з виробництва ліфтів, текстилю, автоматичних дверей, метизної та пакувальної продукції.

Будівництво індустріального парку «АзовАкваІнвест» в Маріуполі – це один з найбільш великих і складних інвестиційних проєктів, який націлений на диверсифікацію економіки, створення нових конкурентоспроможних робочих місць і реалізується в нашому місті крок за кроком. Зараз повним ходом йдуть будівельно-ремонтні роботи з боку міста з тим, щоб вже цієї осені інвестори, а це п'ять турецьких компаній, приступили до будівництва підприємств.

Інвестиції у 232 млн гривень і 650 нових робочих місць

Нагадаємо «АзовАкваІнвест» – це 15,65 га міської землі, що включає розташовану на березі Азовського моря територію колишнього рибоконсервного комбінату і промисловий майданчик в заплаві річки Кальміус. Пріоритетною для подальшого освоєння є територія колишнього рибкомбінату – близько 9 га, що простоює ось уже кілька років.

Концепція індустріального парку, як розповів у коментарі для «Приазовського робочого» директор департаменту економіки міськради Євген Бодягін, була прийнята у 2017 році. «АзовАкваІнвест» внесений до державного реєстру. Підписано меморандум про співпрацю між Маріупольською міською радою та Турецькою торгово-промисловою палатою, а також пакет договорів з турецькими інвесторами, форма яких була затверджена сесією міськради.

«Мова йде про договори гарантії в тому, що інвестори будуть вкладати кошти в будівництво виробництв. А також про договори на знесення старих аварійних будівель, і інвестори взяли на себе зобов'язання виконати це за свій рахунок, після чого почати будувати виробничі приміщення. Всього підписано п'ять пакетів таких договорів на будівництво п'яти підприємств з виробництва ліфтів, текстилю, автоматичних дверей, метизної, а також пакувальної продукції для експорту продовольчих і промислових товарів», – розповів Євген Бодягін.

На сьогодні, за його словами, міські служби активно займаються демонтажем аварійних будівель, які не увійшли в договори з інвесторами і знаходяться на території загального користування. Крім цього, до індустріального парку проводяться комунікації електро- та водопостачання, водовідведення. Тобто місто виконує взяті на себе зобов'язання.

«В цілому договори в рамках індустріального парку передбачають близько 232 мільйонів гривень інвестицій. Відкриття підприємств дозволить згенерувати близько 650 нових робочих місць з конкурентною заробітною платою і призведе до розвитку території колишнього рибоконсервного комбінату, яка багато років залишалася невикористаною. Будівництво індустріального парку стане яскравим маяком для всіх інших інвесторів: в Маріуполь можна і потрібно вкладати кошти, тут безпечно розвивати свій бізнес. Це значуща подія, що дозволяє отримати результат як в економіці, так і в соціальній сфері», – підкреслив директор департаменту.
Преференції від держави та бонуси від міської ради

За минулий період в Україні прийнято низку законів на підтримку інвесторів. А чи зачіпають вони інтереси турецьких компаній, які мають намір відкрити підприємства в Маріуполі?

На запитання «ПР» директор департаменту відповів: «Так, зачіпають. Зокрема, закон про індустріальні парки в Україні дозволяє укладати договори суборенди землі з інвесторами на термін не менше 30 років. При тому що звичайні договори оренди передбачають термін до 10 років. Плюс до цього законодавством визначено пільги з митного оформлення обладнання, яке ввозиться на територію України для реалізації інвестиційних проєктів. Крім цього, надаються пільги з податку на прибуток і ПДВ».

Поряд з преференціями від держави інвестори мають додаткові бонуси від міської ради, які розподіляються за двома напрямками. Перше: міськрада надала право комунальному комерційному підприємству «Приазовська інвестиційна компанія» укладати з інвесторами договори суборенди землі на 30 років за пільговою ставкою 1% від грошової оцінки. А це вагома перевага перед конкурентами: платити за землю не 3%, як платить весь бізнес, а втричі менше.

Про другий напрямок вже сказано вище: місто взяло на себе і виконує зобов'язання з будівництва зовнішніх мереж електро-, водопостачання та водовідведення.

Будівництво нових підприємств розпочнеться цієї осені

На сьогодні інвестори заявляють про те, що максимально будуть поєднувати два процеси: демонтаж старих будівель колишнього рибоконсервного комбінату і будівництво нових виробництв.

«Турецькими інвесторами подані документи на розробку проєктно-кошторисної документації з будівництва виробничих корпусів. Отримання цих документів очікується до осені, після чого інвестори зможуть почати активний демонтаж і будівництво. Це приватне будівництво, а затверджувати ПКД належить українським профільним організаціям», – розповів Євген Бодягін.

В Україні зараз зареєстровані близько 35 індустріальних парків. Але більшість з них існує тільки на папері, а таких, що діють, можна перерахувати на пальцях однієї руки.

Проєкт будівництва індустріального парку в Маріуполі знаходиться в стадії реалізації ось уже п'ятий рік. За словами директора департаменту, один тільки процес документального оформлення, реєстрації та узгодження «АзовАкваІнвесту» зайняв більше року; на жаль, швидше в нашій країні не виходило.

Але, як би то не було, актуалізація цього амбітного проєкту вже перейшла в практичну площину.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)