Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Історія успіху завдовжки 125 років

Людмила Єрмішина
16лют'22 12:37

Небагато промислових підприємств України мають таку вражаючу історію розвитку, як у Маріупольського металургійного комбінату імені Ілліча Групи Метінвест.

13 лютого виповнилося 125 років від дня його заснування. Напередодні ювілею у прямому ефірі Маріупольського телебачення генеральний директор меткомбінату Тарас Шевченко розповів про славні сторінки минулого та сьогоднішнього підприємства.

Масштаб виробництва та головний двигун

Меткомбінат імені Ілліча зробив Маріуполь великим промисловим центром та продовжує брати участь у перетворенні міста й сьогодні

З того часу, як у 1897 році була запущена перша черга заводу «Нікополь», а в 1899 році запрацював весь металургійний цикл, сталося багато як в історії країни, так і в історії меткомбінату. Можна довго перераховувати нагороди, отримані металургами, та високі звання, які надавалися співробітникам. А щоб отримати уявлення про масштаби виробництва, достатньо звернутися до даних, які привів Тарас Шевченко: за 125 років меткомбінат виробив 594 млн тонн агломерату, 331 млн тонн чавуну, 332 млн тонн сталі, 285 млн тонн прокату, 24 тис. тонн труб. Усього обсягу агломерату вистачило б, щоб заповнити 120 пірамід Хеопса. А із сталі, виробленої в цехах підприємства для потреб суднобудування, можна було б збудувати три тисячі круїзних лайнерів. Якби вони вишикувалися караваном, його довжина склала б тисячу кілометрів. Ще один вражаючий факт: загальна довжина випущених листів прокату така, що дозволила б 146 разів обігнути Землю за екватором.

Іллічівська сталь – це не тільки морські судна, але й мости, всілякі агрегати, металоконструкції для зведення архітектурних споруд.

«Наш меткомбінат небезпідставно вважається флагманом серед металовиробників України. А основою його розвитку були, є і будуть люди», – наголосив Тарас Шевченко.

Як зазначив генеральний директор, меткомбінат був кузнею кадрів не лише для робітничих спеціальностей, а й для управлінців, які керували цілими промисловими галузями на високих державних посадах.

Імена видатних іллічівців назавжди вписані в історію Маріуполя. Жителі вшановують і пам'ятають і Макара Мазая, і Героя України, «народного директора» Володимира Бойка.

Список почесних іллічівців поповнюється й сьогодні: минулого року, наприклад, звання «Заслужений металург України» присвоєно машиністу машини розливу Олександру Кульбаці, металургу з більш ніж 40-річним стажем.

Якість – величина постійна

Як експортно орієнтоване підприємство меткомбінат імені Ілліча Групи Метінвест конкурує з іншими виробниками і, аби бути серед кращих, постійно знаходиться в пошуку шляхів до поліпшення якості продукції, розширення асортименту.

Як зазначив Тарас Шевченко, 78% продукції йде саме на експорт – листи, рулони, холоднокатаний прокат, сляби, труби, чавун тощо. Марку меткомбінату знають у Європі, Північній та Південній Америці, на Близькому Сході – у 94 країнах світу. Нещодавно до них приєдналися Фінляндія, Кувейт, Чорногорія, Пакистан, ПАР, Куба та низка інших країн.

«Ринок металопродукції розвивається, висуваючи нові, дедалі жорсткіші вимоги щодо якості продукції та її властивостей. У середовищі нескінченної конкуренції, аби відповідати викликам та бути успішними, потрібно приймати ці виклики», – прокоментував Тарас Шевченко.

Лише минулого року іллічівці освоїли 18 видів нової продукції. Це було б неможливим без модернізації виробничих потужностей. У 2018 році було введено в експлуатацію нову машину безперервного розливання сталі.

У 2019 році закінчено реконструкцію стану «1700», проєкт дозволив збільшити вагу рулонів, освоїти новий сортамент та відповідати європейським вимогам щодо якості. Затребувані на ринку й рулони з великою вагою, для їхнього виробництва також придбали спеціальне обладнання, здатне намотувати до 32 тонн листового металу.

Безпрецедентний за своїм масштабом проєкт, який, за словами Тараса Шевченка, визначить майбутнє підприємства на роки вперед, – це будівництво нового цеху з виробництва прокату з оцинкованою, полімерною та фарбованою поверхнею. Це забезпечить конкурентоспроможність меткомбінату на десятки років вперед. Будівництво планується виконати у два етапи та завершити у 2028 році, а бюджет на його створення перевищить 1 млрд доларів.

Екологія: чітко слідуючи плану

На меткомбінаті імені Ілліча та в Групі Метінвест в цілому питанню захисту навколишнього середовища приділяється велика увага. За словами Тараса Шевченка, у діалозі з міською владою, громадою, обласною адміністрацією було складено план дій щодо зменшення навантаження на навколишнє середовище. Цей план виконується без відхилень за строками та в повному обсязі.

У фокусі уваги – аглофабрика. Завдяки двоетапній системі очищення газів, спроєктованій висококласними італійськими фахівцями, досягнуто показника викидів, що відповідає строгим міжнародним критеріям. Такими фільтрами обладнали всі джерела викидів, загальна сума інвестицій у проєкт становила 150 млн доларів.

Ведеться робота і в доменному цеху: на доменних печах №3 та 5 вже встановлені системи газоочищення, на печі №4 монтаж завершується. Екологічна модернізація не зупиняється ні на день, і крок за кроком Група Метінвест йде до чистої металургії. На будівництво сучасних газоочисних установок у доменному цеху меткомбінату імені Ілліча спрямовано близько 100 млн доларів. У планах – зменшити вплив так званих неорганізованих викидів над конвертерами та у хвостових частинах агломашин, цього року планується завершити роботу за цим напрямком.

Безпечна праця та комфортний побут

Два доданки, від яких значною мірою залежить настрій співробітників, результативність їхньої праці, – це безпека робочого місця та його комфортність. За словами Тараса Шевченка, охорона праці – питання, яке перебуває на особливому контролі у генерального директора Групи Метінвест Юрія Риженкова. Щоб створити безпечні умови праці для кожного іллічівця, а також працівників підрядних організацій, розроблено цілий комплекс заходів: від навчання та інструктажів до перевірок та атестацій. І якщо колись деякі підрядники навіть не знали, як пристібатися паском безпеки, то сьогодні такі випадки просто виключені. Результат – зниження травматизму.

А до програми покращення побутових умов входять не лише ремонти різних приміщень – від їдалень до санвузлів та залів для нарад, наприклад, аби співробітникам було зручніше добиратися на роботу, було придбано вісім нових автобусів.

Якщо ж говорити глобально, то реалізовано 83 проєкти щодо покращення робочого побуту на загальну суму 282 млн грн.

Пандемія внесла свої доповнення до організації виробничих процесів. На меткомбінаті дотримуються всіх необхідних протиепідемічних правил, співробітники забезпечуються засобами індивідуального захисту.

Маючи технічні можливості для виробництва кисню, меткомбінат імені Ілліча Групи Метінвест допомагає лікарням Маріуполя, безкоштовно забезпечуючи життєво необхідною речовиною для порятунку тяжких хворих з COVID-19. Металурги обладнали у медичних закладах міста 700 ліжок точками доступу до кисню, продовжують постачати кисень і сьогодні. Окрім Маріуполя, іллічівський кисень рятує життя і в інших областях України. Обслуговуванням кисневої інфраструктури, відвантаженням кисню займаються фахівці меткомбінату.

Разом – до нового Маріуполя

Тільки за останні 10 років інвестиції меткомбінату імені Ілліча Групи Метінвест у проєкти, що реалізуються у партнерстві з міською владою, становили мільярд гривень.

«Театральний сквер, парк «Веселка», площа Свободи, міський пірс, ЦНАП, Ювілейний парк імені Гурова. Ці проєкти вже змінили місто, але ми продовжуватимемо партнерство, аби Маріуполь ставав ще комфортнішим, ще красивішим», – запевнив Тарас Шевченко.

Генеральний директор меткомбінату імені Ілліча Групи Метінвест тепло привітав багатотисячний колектив зі значущою датою:

«Запорука успішної роботи меткомбінату – це його люди, десятки поколінь однодумців, які допомагали йому стати флагманом галузі. Я щиро вдячний кожному співробітнику за самовіддану працю, відданість підприємству і впевнений, що нам, нинішньому поколінню іллічівців, під силу найамбітніші завдання».

Світлина Миколи Коляди: Підбиваючи підсумки, дивимося у майбутнє. Гендиректор меткомбінату імені Ілліча Групи Метінвест Тарас Шевченко переконаний, що головний капітал підприємства – це люди.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)