Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Як потрапляють у рабство в XXI столітті?

Людмила Єрмішина
26лют'21 14:00

Протягом 2020 року десять маріупольців офіційно отримали статус постраждалих від торгівлі людьми.

Протягом минулого року в Донецькій області 21 чоловік був визнаний потерпілим від торгівлі людьми, з них половина - внутрішньо переміщені особи. У переважній більшості випадків це чоловіки. Праця з примусу без заробітної плати та відпочинку, різні види тиску, аж до побиття, на власному досвіді відчули й кілька маріупольців.

Асоціальні - значить безправні?

Як розповіла «Приазовському робочому» начальник відділу у справах сім'ї департаменту соцзахисту населення Ірина Бойченко, постраждалі від торгівлі людьми отримували та отримують необхідний соціальний супровід.

«Протягом минулого року такий статус надано десяти маріупольцям, серед яких тільки одна жінка. Всі десять випадків пов'язані з трудовою експлуатацією, - зазначила Ірина Бойченко. - Четверо чоловіків були звільнені з полону за програмою обміну полоненими та повернулися до Маріуполя з непідконтрольною території Донецької області. Інші випадки пов'язані з так званими реабілітаційними центрами, які зазвичай не були такими. Насправді постраждалих від них було більше, але не всі отримали офіційний статус».

Одна організація, в якій обіцяли допомогти позбутися від алкогольної та наркотичної залежності, в січні 2020 року «прогриміла» на всю Україну. Тих, хто знаходився «на лікуванні працетерапією», звідти звільняла поліція із залученням спецназу.

Центр діяв під прикриттям благодійного фонду та релігійної спільноти. Його організатори розміщували оголошення в інтернеті, вербували прямо на вулицях - адже за зовнішнім виглядом нескладно зрозуміти, що людина веде злиденний спосіб життя, безробітна, страждає на алкоголізм. А значить - асоціальна, юридично не підкована. Такі зазвичай не йдуть скаржитися в поліцію - ідеальні кандидати в рабство.

«Морально зламаних постраждалих зловмисники під наглядом вивозили на будівельні об'єкти в різні міста Донецької та Дніпропетровської областей, де ті виконували важку роботу. За відмову карали методами фізичного впливу, - повідомлялося на сайті Національної поліції в Донецькій області. - Фігуранти називали цей процес «трудотерапія». Курс лікування тривав від двох місяців до року. Оплата за працю, а також за перебування осіб у «реабілітаційному центрі» йшла на рахунок ватажка злочинної групи. За один робочий день за кожну людину зловмисники отримували до 400 грн. При цьому самим робочим належало лише спальне місце та мінімальне харчування».

Ще один епізод за аналогічним сценарієм стався в 2019 році, коли група людей під виглядом благодійної організації також «рятувала» від шкідливих звичок. За інформацією Нацполіціі області, жінці, яка отримала статус постраждалої від торгівлі людьми, доводилося працювати на знос, без вихідних і відпочинку - її примушували виконувати всю роботу по дому, в якому проживали більше двох десятків людей. Приготування їжі, прання, прибирання - замість підтримки маріупольчанка опинилася в справжнісінькому рабстві.

Де отримати інформацію або допомогу

Повертатися до звичайного життя після пережитого рабства допомагає багато фахівців - психологи, соцпрацівники, юристи. Найчастіше постраждалим потрібна допомога у відновленні документів, без яких неможливі подальші кроки. Сьогодні маріупольці, побувавши фактично в рабстві, офіційно працевлаштовані. Ще недавно вони працювали на знос, фізична праця їх не лякає, тому з пошуком вакансій особливих проблем не було. Деякі влаштовані на комунальних підприємствах, хтось - на промислових.

Торгівля людьми - це не «десь, колись», а поруч з нами: більшість постраждала від неї в межах рідного міста

Статус постраждалого від торгівлі людьми дає не тільки право на соціальний супровід, а й гарантує допомогу від держави - у розмірі трьох мінімальних прожиткових мінімумів. А також можливість отримувати гуманітарну допомогу від міжнародних організацій - Міжнародної організації міграції, А21. За деякими їхніми програмами надається суттєва підтримка, яка допомагає почати новий етап життя.

Так співпало, що в минулому році всі випадки торгівлі людьми відбулися в межах нашої області. Через пандемію та закриті кордони значно зменшилася кількість заробітчан. 

«Але в минулі роки були випадки, коли маріупольці їхали за кордон, проте заробляли не вони, а на них. Років зо два тому ледь не стали жертвами сексуальної експлуатації молоді маріупольчанки, які їхали на роботу. Тому ми не припиняємо інформаційну кампанію, спрямовану на поширення інформації про можливі наслідки нелегальної трудової міграції, тіньової зайнятості. Сценаріїв у зловмисників безліч, і знати, як себе убезпечити, повинен кожен. Перш за все ті, хто шукає роботу», - зазначила Ірина Бойченко.

Головний телефонний номер, який потрібно знати, - 102, Національної поліції. Також в Україні діє Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми 0-800-505-501.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)