Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Як стати лідером нового покоління

Олександр Панков
13січ'21 17:35

Управляти сучасним містом, його бюджетом, реалізувати амбітні проєкти для розвитку, залучати інвестиції, підвищувати якість життя городян – всьому цьому навчає програма МРа (Master of Public Administration), розроблена групою Метінвест. Вона допомагає підготувати управлінців сучасної формації, лідерів нового покоління.

Головна відмінність цієї системи навчання від будь-якої вищої освіти в тому, що тут не просто вчать керувати, а показують приклади вже здійснених проєктів в нашій країні і Європі. Більш того, учасники проєкту повинні на практиці застосувати отримані знання.

Даний проєкт Групи Метінвест посів перше місце в конкурсі Глобального Договору ООН "Партнерство заради сталого розвитку – 2020" в категорії "економічний розвиток".


Розвивати муніципалітети
Програма МРА стартувала у вересні 2019-го. Сьогодні навчання проходять 58 керівників муніципалітетів з Маріуполя, Запоріжжя, Кривого Рогу, Авдіївки, Покровська та Мелітополя. Перший потік навчається в Донецькому державному університеті управління, а другий – у Львівському регіональному університеті при Президентові України. Після навчання студенти отримають дипломи державного зразка цих вузів, а також пройдуть стажування в Європі. Кожен з учасників програми розробить актуальний для свого міста проект, який буде втілений в життя.


Маріупольська міська рада є партнером Групи Метінвест у цьому проєкті поряд з громадськими фондами розвитку Маріуполя, Кривого Рогу та Запоріжжя, Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та Українською академією лідерства. Кілька керівників відділів і департаментів Маріупольської міськради вже пройшли частину освітніх модулів. Ми поцікавилися думкою учасників проєкту про ефективність навчання та його значущість для них.

Практично унікальні знання

Сучасне навчання і перспектива побудувати кар'єру в рідних містах дозволять знизити відтік кваліфікованих фахівців і прогресивної молоді.

До того ж на державному рівні отримати таку освіту в Україні неможливо, зазначають маріупольці, які навчаються за програмою МРа.

"Таке навчання практичної спрямованості необхідно і актуально – розповів нам директор Департаменту охорони здоров'я Маріупольської міськради Андрій Ремпель. - Воно дає можливість познайомитися з позитивним досвідом щодо впровадження різних проєктів в інших містах, країнах і приватними компаніями". 

Андрій Ремпель отримав дві вищі освіти: він закінчив Маріупольський гуманітарний інститут Донецького національного університету за спеціальністю "Юрист" і Київський національний економічний університет за спеціальністю "магістр бізнес-адміністрування", тепер отримує третє.

"Це буде повноцінна вища освіта – пояснив Андрій Ремпель. - Воно відрізняється від двох вже отриманих тим, що має суто практичну спрямованість. Ми вчимося на реалізованих проєктах, як вони були впроваджені, яким чином працюють. Чи є у них якісь негативні моменти, яких ми можемо уникнути, якщо будемо впроваджувати щось подібне у нас".

За двадцять років у житті країни багато чого змінилося, і, за словами керівника Департаменту охорони здоров'я, теоретичні знання, отримані раніше, вимагають коригування. Тим більше важливо отримати практичний досвід, що базується на сучасних реаліях, наприклад економічного розвитку нинішніх міст. "Проєкти, реалізовані двадцять років тому, втрачають актуальність, тому, що змінюється законодавство, економічна ситуація в світі. Тому ми повинні розглядати свіжі напрацювання, що зроблено зараз і як воно працює», – додав він.

Таку управлінську освіту сьогодні необхідно для всіх - керівників і фахівців муніципальних служб. «У тих, хто сьогодні навчається, є базова освіта – економічна, будівельна, юридична, але базового управлінського немає. Воно дає знання з управління проєктами, ресурсами, персоналом, робочим часом. Раніше все це багато фахівців освоювали, набуваючи досвіду самостійно. А за програмою МРА (Master of Public Administration), розробленою Групою Метінвест, цьому навчають цілеспрямовано і комплексно», – сказав Андрій Ремпель.

Викладають професіонали-практики

"Навчання дуже цікаве, нам читають лекції фахівці різних галузей", - зауважив начальник відділу інвестицій та управління проєктами Маріупольської міськради Микола Трифонов, який також має дві вищі освіти. Він закінчив Приазовський державний технічний університет за спеціальністю "Спеціаліст з електротехніки" та Донецький державний університет управління за спеціальністю "Менеджер-економіст".

"Якщо ми у себе працюємо за певними напрямками, наприклад, я чітко розумію, як здійснюються проєкти, як виділяються інвестиції, то соціальна сфера, якісь бюджетні законодавчі акти для мене були не завжди до деталей зрозумілі, тому, що я з цим раніше не стикався, або, наприклад, останні тенденції в Європейському містобудуванні. Для нас це досвід, який можна використовувати".

Микола Трифонов підкреслив: таке навчання дозволяє бачити картину розвитку Маріуполя в цілому - як відбуваються процеси в усіх сферах міста, які тісно пов'язані між собою.

Учасникам проєкту читають лекції авторитетні економісти, політики, управлінці вищого рівня, які мають за своїми плечима величезний практичний досвід в самих різних сферах, експерти з бізнес-структур, що працюють в Україні та за кордоном, керівники підрозділів великих компаній.

"Це колишній міністр економічного розвитку і торгівлі України, засновник Києво-Могилянської бізнес-школи Павло Шеремета, український політик, громадський діяч, вчений, який також раніше очолював міністерство – регіонального розвитку та будівництва України Василь Куйбіда, – розповів Микола Трифонов. - Вони знають структуру влади, що працює на всіх рівнях. Наприклад, як відбираються проєкти та здійснюється їх фінансування в міністерствах, звідки надходять доходи, як беруться міжнародні позики для країни. Нам розповідали про особливості формування бюджету, як приймаються і розглядаються закони про бюджет у комітетах Верховної Ради. Це дало бачення в цілому всієї картини".

Будь-яку проблему треба вирішувати комплексно

Як помітив ще один учасник програми МРА, начальник відділу розвитку транспорту департаменту транспорту і зв'язку Маріупольської міськради Микита Бірюков, це точно інноваційна програма, якої до цього часу в Україні не було: «Вона дозволяє нам, як фахівцям органів місцевого самоврядування розширити свій кругозір, не концентруючись лише на якихось локальних проблемах, а розглядати їх вирішення в масштабах міста – у взаємозв'язку з різними сферами життя Маріуполя».

Як приклад Микита Бірюков навів реалізацію програми розвитку транспорту та дорожньої інфраструктури. Вона втілюється в життя з урахуванням взаємодії з комунальною, енергетичною сферами. "Місто - це єдина система, як би живий організм, який для нормального функціонування повинен ефективно використовувати різні ресурси у всіх галузях, – пояснив він. - І ми повинні розуміти, як застосовувати ці ресурси, щоб городянам було комфортно жити. Все, що нам вже дала ця програма навчання, ми застосовуємо у своїй роботі. Це ефективна комунікація з жителями, правильна розстановка пріоритетів при формуванні бюджету міста і багато іншого».

Директор Департаменту по роботі з активами міськради Світлана Штенда, говорячи про практичне застосування отриманих знань, зазначила, що вони знайдуть відбиток в розвитку програми кредитування по доступному житлу.

А керівник підприємства "Зеленбуд" Петро Чекер переконаний: "після вивчення цих модулів починаєш більш широко мислити, вибудовуєш правильне стратегічне мислення, що сприятиме подальшому розвитку міських підприємств".



Фото надане прес-службою міськради: на лекціях професіоналів-практиків. На питання по пройденому матеріалу відповідає директор департаменту "апарат виконавчого комітету" Вікторія Захарченко.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)