Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Карантин - це не канікули

Еліна Прокопчук
15січ'21 15:42
Локдаун в дії: як дотримуються обмеження в різних регіонах України.

Я показую на блокноти і ручки, перекреслені червоною стрічкою: "вибачте, а можна брати ці товари?" Касир дивиться на мене як на дитину, якій потрібно пояснювати елементарні речі. А потім, коли я відходжу у відділ з продуктами, кличе: "дівчина! Ви просто несете на касу, і все. Питати не потрібно".

Цей випадок стався зі мною в одному з продуктових супермаркетів відомої мережі. Потім бачили продаж шапок на вулиці, працюючі атракціони, відсутність дистанції в магазинах і під дверима "самовиносних" кафе і навіть чергу в ювелірний магазин. Озираючись навколо, розумієш одне: строго дотримуватися правил більшість людей не готова.

Маріуполь - під захистом

З 8 по 24 січня в Україні введено локдаун. Він менш жорсткий ніж навесні, - міжміське сполучення не зупиняли, працює міський транспорт, готелі та гірськолижні курорти. За попереднім записом можна потрапити в салони краси, віруючим дозволено молитися в храмах. Школи, навпаки, перевели на дистанційне навчання. Закриті фітнес-центри і спортзали. Дозволено продавати тільки продовольчі товари, побутову хімію, паливо, ліки, ветеринарні препарати. Загалом, все, без чого дійсно не можна обійтися.

У нашому місті створені комфортні та безпечні умови для жителів. Це показує і статистика-станом на 14 січня в місті на лікуванні перебувало 1438 пацієнтів, у яких підтверджено COVID-19, з них 1293 лікуються вдома, а 145 перебувають на стаціонарному лікуванні. Варто відзначити, що 65% ліжок для хворих коронавірусом вільні, а з початку пандемії 90% хворих одужали. Але найголовніше - Маріуполь на відміну від багатьох міст повністю забезпечений киснем. Група Метінвест облаштувала 343 точки прямої подачі кисню в медустановах міста, на що було спрямовано 26,5 млн грн. Кисень поставляється в лікарні щодня і в повному необхідному обсязі. Також у боротьбі з пандемією вагому підтримку надає Фонд Ріната Ахметова: лікарням України передано 200 висококласних апаратів штучної вентиляції легенів, з них 15 – в наше місто. З початку пандемії фонди Ріната Ахметова і Вадима Новинського забезпечили Медичні заклади Маріуполя 20 тисячами експрес-тестів, засобами індивідуального захисту для медиків, також передали аналізатор проб в комплекті з тест-системою і боксом біобезпеки, Інше обладнання.

Транспорт - ходить, діти - вчаться

Порядок і в інших сферах. Транспорт працює в штатному режимі - з дотриманням раніше введених правил. По місту курсує така ж кількість автобусів і тролейбусів, як зазвичай. Всі вони обробляються дезінфікуючими засобами.

Найболючіша тема під час будь – якого карантину-дистанційне навчання дітей. Одні батьки бояться, що все навантаження по проходженню матеріалу ляже на їхні плечі, інші не хочуть залишати дітей вдома одних. У маріупольських школах переконують: вдруге дистанціонка вже не здається такою страшною. Ні вчителю, ні мамі, ні навіть першокласнику.


Фото Аліни Комарової: Зачинено на карантин. На ринках працюють тільки продуктові відділи, інші підприємці чекають закінчення локдауну.


Директор Маріупольського центру професійного розвитку педагогічних працівників Ірина Святченко розповідає:

"Школи вже готові застосовувати нові інструменти для навчання. У кожній з них самостійно вибирають платформу, з якої ведуться онлайн-уроки, це, наприклад, Skype і Zoom, Google-клас і єдина школа. Тому другий семестр ми почали без проблем, всі уроки проходять згідно з розкладом".

Крім того, у маріупольських хлопців є бонус – математику, українську та англійську можна вивчати не відходячи від телевізора. Вже вдруге на Маріупольському телебаченні запрацювала онлайн-школа для п'ятих-десятих класів. Уроки там ведуть кращі педагоги міста-розклад публікується на сайті міської ради та телеканалу. Слухати вчителя можна в прямому ефірі в соціальних мережах або в записі на сайті МТВ, на майданчику в YouTube. Якщо щось незрозуміло - просто ставте на паузу і дивіться ще раз. Директор ліцею-школи №48 Лілія Борисенко розповідає, що на якості знань онлайн-навчання негативно не відбивається:

«На нашій платформі є розклад, електронні журнали, батьки бачать оцінки своїх дітей. Уроки ведуться по відеозв'язку, кожен учень може задати питання, поділитися думкою. Вчителі розповідають: явка на уроках максимальна, класи виходять в ефір практично повним складом».

А ось дитячі садки під час локдауну вирішили не закривати – малюків одних вдома не залишиш, а постійно шукати собі підміну батькам важко. Щоб мінімізувати ризики зараження, в установах ввели чотириденний тиждень. У п'ятий день, який вибирають батьки і вихователі, ведеться санітарна обробка.

"Обробляємо все-поверхні, іграшки, дидактичні матеріали, посуд. Батьки ставляться з розумінням і по понеділках залишають дітей з бабусями», – ділиться завідуюча комунальним дошкільним закладом «Ясла-садок № 117 "юний моряк"».

Стрічка не бачиться як перешкода

І все б, як то кажуть, добре, але у свідомості багатьох людей локдаун-це досі, як в дитинстві, коли взимку на шкільній дошці великими літерами пишуть «карантин» і можна два тижні відпочивати і дивитися мультфільми.

Коли ми дивимося на фото карантинної Венеції, ми бачимо пришвартовані гондоли і чайок на порожньому причалі. При локдауні в Чехії широкий Карлів міст вперше (!) без єдиного туриста. І тільки у нас карантин означає, що умовний хтось три тижні не зможе купити штани.

У вихідні маріупольці масово йшли до моря-після кількох дощових днів нарешті виглянуло сонце. Здавалося б, гуляти на узбережжі не заборонено. Але про дистанцію на пляжі мало хто згадує – діти граються на гойдалках і атракціонах, загрібають руками холодний пісок, а через кілька хвилин тягнуться ними до обличчя. На площі Свободи дитячий майданчик обгородили сигнальними стрічками. Але така дрібниця для нашої людини не перешкода. Стрічки швидко розірвали і повернулися на каруселі. До слова, гірка для сноутюбінгу і карусель тут працюють, нам незрозуміло, чому таке виключення.

Городяни, яких ми зустрічали на вулиці, в основному не вірять в ефективність такого карантину.

"Подивіться навколо-люди гуляють великими компаніями, заходять в магазини, ніхто не носить масок. Мені здається, закриття шкіл і торгових центрів нічого не змінить», – вважає маріупольчанка Вікторія.

Тільки в деяких супермаркетах встановлені обмежувальні стрічки на прилавках з товарами, не дозволеними для продажу. Але навіть там, де вони є, ніхто не заважає покупцям просунути руку, забрати товар і принести на касу, і там вам його проб'ють. У деяких магазинах покупки оформляють як онлайн-замовлення.

За перші три дні карантину поліцейські задокументували 66 адміністративних порушень, пов'язаних з недотриманням встановлених урядом карантинних обмежень. Центральний відділ поліції повідомляє, що в Маріуполі працює 38 піших патрулів, в ході перевірок була проведена 71 профілактична бесіда. Здійснюється контроль за дотриманням обов'язкового масочного режиму в громадських будівлях і транспорті. У прес-службі поліції також повідомили, що в постанові Кабміну України від 9 грудня №1236 немає прямої заборони на роботу атракціонів і відвідування дитячих майданчиків.

Разом з цим є і багато позитивних прикладів. Власники кафе, фітнес-центрів, точок на ринках розуміють: карантин – це тимчасові труднощі, які треба перечекати. Так, власник одного з фітнес-центрів міста Андрій каже: "звичайно, нам хочеться зустрічати відвідувачів, але здоров'я – в пріоритеті. Не розумію конкурентів, які думають про відкриття – фізичні навантаження повинні в першу чергу приносити користь, а не ставати джерелом загрози».

Такої ж думки дотримується і власниця кафе в Приморському районі Світлана. Вона каже: "Для бізнесу карантин – це великі втрати. Але якщо ми зараз не будемо дотримуватися правил, наслідки можуть бути важкими, та й бути оштрафованими не хочемо. До кінця січня працюємо тільки на доставку, вона у нас безконтактна».

«Самовинос, займайте чергу»

Нам часто здається: так не може бути скрізь. Напевно, в інших містах люди свідоміші, бізнес-відповідальніше, картина-інша. Щоб спростувати ілюзію, пропонуємо ненадовго відправитися з нами в подорож по Івано-Франківську. Два дні ми провели в цьому місті в режимі локдауна.

Станом на 13 січня в Івано-Франківській області за весь час пандемії зафіксовано 44 615 хворих коронавірусом, за добу – 134 нових випадки.

Музеї та бібліотеки для відвідувачів закриті. Торгові центри теж. А ось на» стометрівці", як називають місцеві вулицю Незалежності, кипить життя. Діти катаються на ковзанах, люди гуляють великими компаніями. Традиційно багато народу біля закладу, де розливають відому вишневу наливку. Пройдеш пару вулиць в сторону від проспекту і зустрінеш лоточників – Галицький чоловік запропонує тобі купити шапку. Хорошу - на овчині.

І хоча кафе карантин дотримуються справно, від коронавірусу це навряд чи рятує. У кав'ярнях і ресторанах люди не сидять, але при цьому займають чергу на самовинос. Про дистанцію в очікуванні тортика ніхто і не згадує. В очі кидається контраст: відділи з посудом в магазинах обклеєні стрічками, а відомий Ювелірний в центрі міста працює. Більш того, в нього вибудовується черга – як не крути, «товари першої необхідності».

У старовинних івано-франківських церквах в суботу багато віруючих. Потрібно відзначити, люди в храмах не наступають один одному на п'яти. Багато хто стоїть на вулиці, біля входу, і намагаються не товпитися.

Цікаво, що головна визначна пам'ятка-міська ратуша-для туристів відкрита. Хоча у сусідньому Львові подібний оглядовий майданчик закрили ще навесні і більше не відкривали. Так і виходить, що, плануючи подорож, відпочинок або просто покупку одягу, до кінця не знаєш-це все-таки заборонено або, якщо дуже хочеться, то можна?


Купити не можна, можна тільки сфотографувати. Маріупольці дивуються, чому алкоголь Купувати можна, а лежать на полицях в тому ж приміщенні зошити і фломастери для дітей не можна.



Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)