Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Ким мріють стати випускники шкіл

Еліна Прокопчук
30лип'21 13:57

Літо напередодні вступу - гаряча пора для випускників. Абітурієнти мріють почути лише кілька заповітних слів. І це не «Я люблю тебе» або «Поїхали на море». «Ви вступили на бюджет» - найважливіша фраза для всіх потенційних першокурсників.

Цього року вступна кампанія вже закінчилася, зараз формують списки рекомендованих до зарахування, і діти зовсім скоро відчують себе студентами. Які професії обирала молодь, скільки коштує навчання і що нового готують для першокурсників в міських вишах?

Лідирують гуманітарії

Цьогоріч кількість випускників по країні на 4,8% більше, ніж минулого року. Маріупольські школи закінчило понад 6 тисяч учнів - 2339 одинадцятикласників та 3731 дев'ятикласник.

У більшості вишів прийом документів закінчився 30 липня. За заявами абітурієнтів Міністерство освіти і науки вже опублікувало цікаву статистику: топ-10 популярних спеціальностей 2021 року. Лідирує «Філологія», за нею - «Право», на третьому місці - «Менеджмент». Як бачимо, з року в рік випускники продовжують вибирати гуманітарні спеціальності, незважаючи на те що на технічних більше бюджетних місць. Четверту сходинку, щоправда, займають «Комп'ютерні науки» - популярність IT-сфери зростає. Відразу за ними - «Журналістика», «Інженерія програмного забезпечення», «Психологія», «Маркетинг» і «Економіка».

Список найпопулярніших університетів України очікувано відкриває Київський національний університет імені Тараса Шевченка. На другому місці - Львівський університет імені Івана Франка, після нього - Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». Більше випускників - більше бюджету. Цього року Кабінет міністрів виділив майже 190 тисяч бюджетних місць для вступу до вишів. У 2020-му їх було близько 84 тисяч.

Переважання гуманітарних професій в списку найбільш популярних можна пояснити ще й тим, що третина випускників у 2021 році провалила математику. Ще 18% не впоралися з історією України, а майже 11% - з англійським. Університети вже публікують (це потрібно було зробити не пізніше 28 липня) рейтингові списки абітурієнтів, які вступають на основі зовнішнього незалежного оцінювання, творчих конкурсів і вступних іспитів, і формують списки рекомендованих до зарахування на бюджет.

Вступники на бюджетну форму навчання мають подати документи не пізніше 18:00 2 серпня. Зарахування на контрактну форму навчання триватиме з 11 серпня до 30 вересня. Особливі умови створені для молоді з окупованих територій Донецької і Луганської областей. Вони замість ЗНО складають іспити в стінах університету і отримують пільгу - мають право претендувати на 10-20% бюджетних місць університету.

Сім університетів для Маріуполя

У нашому місті приймати першокурсників готуються сім вишів: Маріупольський державний університет, Приазовський державний технічний університет, Донецький державний університет управління, Донецький національний медичний університет імені Горького, Донецький державний університет внутрішніх справ, Азовський морський інститут Одеської національної морської академії та Маріупольська філія Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури. Абітурієнти мають великий вибір, тому їхати в інші регіони, щоб отримати спеціальність мрії, не потрібно. Інженерні науки, медицина, мистецтво, силовий блок - все це є в рідному місті.

Від того, який вибір роблять сьогоднішні випускники, залежить не тільки їхня доля, а й майбутнє України

Один з найпопулярніших - Маріупольський державний університет. Як розповіли в прес-службі вишу, в МДУ відправили 2184 заяви. Абітурієнти, які ухвалять рішення обрати саме його, будуть боротися за 210 бюджетних місць, які виділили МДУ. Найбільше бюджету, до речі, на спеціальностях «Дошкільна освіта» (16 місць) і «Право» (12). Гарна можливість вчитися безкоштовно є також у майбутніх журналістів, психологів, фахівців з системного аналізу. На ці спеціальності розподілили по десять бюджетних місць.

Ким хочуть стати молоді маріупольці? Популярності не втрачає спеціальність «Право» - на неї подали 156 заяв. На другому місці - «Психологія». Замикає трійку «Журналістика і соціальна комунікація». Також великий інтерес викликали спеціальності «Менеджмент» та «Кібербезпека».

У Приазовський державний технічний університет на перший курс подали близько 1850 заяв. Як розповідає секретар приймальної комісії Андрій Присяжний, це більше, ніж торік.

«У нас немає таких програм, на які б абітурієнти не подали заяви. Але найбільшу популярність мають кафедри факультету інформаційних технологій, а також економічні спеціальності», - каже Андрій Присяжний. В ПДТУ виділили 360 бюджетних місць для першокурсників. У пріоритеті - технічні та інженерні спеціальності.

Ще в один місцевий навчальний заклад - Азовський морський інститут Одеської національної морської академії – цього року подали 230 заяв.

«Це приблизно як і минулого року, - говорить відповідальна секретарка відбіркової комісії Оксана Суворкина. - Найчастіше йдуть на судноводіння, на другому місці - механіки, дівчатка обирають «Менеджмент».

Для майбутніх студентів нам виділили 23 бюджетних місця». Інтерес до морських спеціальностей не вщухає. В інститут на навчання приїжджають абітурієнти з Бердянська, Запоріжжя, маріупольських селищ.

«Часто професія переходить від батька до сина - дітей приводить тато, розповідає нам, що і він тут вчився. У нас багато морських династій», - зазначає секретар комісії.
Ремонт для медиків триває

Уже не перший рік в Маріуполі навчають медиків. Доктор біологічних наук, професор, виконувач обов'язків декана медичного факультету №3 Донецького національного медичного університету імені Горького Олег Федотов розповідає:

«На перший курс на спеціальність «Медицина» цього року подали 362 заяви, на «Стоматологію» - 136. Ці цифри по двом містам відразу - Маріуполю і Краматорську. Поки ми не знаємо, яка кількість студентів вчитиметься саме в Маріуполі».

Бюджетних місць для медиків багато - 170. Для майбутніх стоматологів менше - всього вісім.

«Маріуполь дуже зацікавлений в лікарях, місту потрібні молоді спеціалісти, і це добре, що майже всі вони будуть вчитися безкоштовно, - вважає Олег Федотов. - Торік ми набрали всього близько 50 студентів, і це дуже мало. Цього року результати мають бути краще».

Абітурієнти приїжджають в медвиш з Бердянська, Костянтинівки, селищ. В 2021-му подали в півтора рази більше заяв, ніж торік. Декан пояснює: охочих було б ще більше, але для абітурієнтів посилилися вимоги. Майбутні медики повинні здати тестування з математики не гірше, ніж на 150 балів.

«Не дивлячись на те що через це ми приймаємо менше випускників, я вважаю це правильною вимогою. Адже ми говоримо про лікарів - від них залежить життя людини», - зазначає Олег Федотов.

Викладачі сподіваються, що цього року медики вчитимуться тільки офлайн. Пояснюють: дистанційка негативно впливає на рівень знань.

«Площа наших корпусів дозволяє навчати студентів з дотриманням всіх карантинних вимог. Крім того, медики все життя стикаються з небезпекою, і вони мають вміти зі студентської лави вчитися працювати в різних за складністю умовах», - каже Олег Федотов.

Зараз в арсеналі медичного університету два корпуси і 27 клінічних баз по всьому місту. У другому будинку - колишній школі №23, переобладнаній під потреби студентів, триває ремонт.

«Перша черга робіт вже закінчена, зараз йде друга. Ремонтуються навчальні лабораторії, аудиторії, їдальні, спортзал. Все це - за рахунок коштів міста, і ми дуже вдячні владі за створення таких хороших умов. Сподіваємося, що тепер до нас зможуть приїжджати і іноземні студенти, у нас є можливість приймати їх на хорошому рівні», - говорить декан.
Більше майбутніх правників

Ще один виш-переселенець - Донецький державний університет управління - прийняв близько тисячі заяв на бакалаврат і магістратуру. З них 700 подали майбутні першокурсники. Відповідальна секретарка приймальної комісії Оксана Турбіна розповідає:

«На першому місці за кількістю заяв у нас «Менеджмент», на другому - «Право». Раніше було навпаки. Третє - «Економіка і комп'ютерні науки». Документи подавали не тільки маріупольці, але й жителі Запорізької, Дніпропетровської областей».

З нововведень у цьому виші - більше годин на вивчення іноземних мов, впровадження вибіркових дисциплін. З минулого року університет орендує гуртожиток в центрі міста, в ньому зробили ремонт, є нові меблі та техніка.

«Також у нас, єдиних у всьому місті, є бюджетна форма навчання на заочному відділенні. Всього на десять спеціальностей - 160 бюджетних місць», - розповідає Оксана Турбіна.

«Приазовський робочий» вже писав про важливу подію в освітньому житті міста. Донецький юридичний інститут, який базується в Маріуполі, отримав статус університету і ім'я Донецького державного університету внутрішніх справ. Для абітурієнтів контрактної форми навчання 30 липня був останнім днем ​​подання документів. Курсанти були зараховані раніше - ще 20 липня. Цього року їх 375, і всі вони вчитимуться безкоштовно. В університеті розповідають: найпопулярнішою була і залишається спеціальність «Право і правоохоронна діяльність». Всього у виші три корпуси: один з них вже відремонтовано, а в двох тривають роботи. Оновили також студентський гуртожиток і тир.

Для тих, хто закоханий у мистецтво

Другий набір цього року проводить Маріупольська філія Національної академії образотворчого мистецтва й архітектури. Як розповідає директорка місцевої філії академії, кандидатка мистецтвознавства, доцентка Галина Батичко, на навчання подали документи 28 осіб:

«Ми можемо надати їм 15 бюджетних місць - сім на програму «Станковий і монументальний живопис» та вісім на спеціальність «Графіка вільна, оформлення та ілюстрація книги». Цього року зацікавленість у абітурієнтів більша, в перший набір ми прийняли близько 20 заяв».

В академії сподіваються, що всі 28 абітурієнтів подадуть оригінали документів і стануть студентами. Галина Батичко зазначає:

«Багато дітей розповідає, що вони хочуть навчитися малювати, раніше Маріуполю не вистачало такого напрямку. Ба більше - навички в малюнку допоможуть і тим, хто хоче оволодіти комп'ютерним дизайном, 2- і 3-D анімацією. А це на сьогоднішній день дуже затребувані фахівці».
Скільки коштують знання?

Тим, кому не пощастило пройти на бюджет, доводиться обирати контрактну форму навчання. Роки в університеті обійдуться батькам недешево. Але універсального прайса немає - все залежить від спеціальності, а більше навіть від вузу.

Так, наприклад, один рік майбутнім журналістам в Київському національному університеті імені Шевченка стане у 48 тис. грн. У Львівській політехніці вартість нижча - 30,06 тис. грн. У Маріупольському державному університеті за перший рік потрібно заплатити 26 218 грн.

Популярні комп'ютерні науки коштують менше (і це при відчутній різниці в зарплатах між програмістами і журналістами). Один рік в КНУ Шевченка програмісту обійдеться у 36,5 тис. грн. Для порівняння: в Приазовському державному технічному університеті рік на спеціальності «Комп'ютерні науки» коштує 25,86 тис. грн.

Стати економістом - дешевше. В КНУ це коштує 41 тис. грн на рік, у Львівському національному університеті імені Франка - майже 25 тис. Грн. У Приазовському державному технічному університеті - 25,86 тис. грн.

Цілком прийнятний контракт у майбутніх педагогів. Наприклад, в ПДТУ навчання вчителя математики коштує всього 10,26 тис. грн на рік. Мови - дорожче. Рік на українській філології в МГУ стане у 15,9 тис. грн.

Світлина прес-служби МДУ: Гаряча пора. Зараз абітурієнти, які рекомендовані до зарахування, подають документи до вишів.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)