Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022


22січ'25

середа

Класика завжди в моді

Еліна Прокопчук
29січ'21 17:49

Кажуть, що найкращий подарунок - той, який зроблений своїми руками. Але якщо природа не обдарувала вас творчими здібностями, вибирайте подарунок, зроблений руками ювеліра. Різноманітні кільця, сережки, браслети - складно знайти людей, байдужих до красивих прикрас. І хоча золоті або срібні вироби є практично у кожного, мало хто знає, як вони створюються. Маріуполець Ігор Грецький впевнений: «Щоб бути ювеліром, потрібно вчитися все життя». Напередодні професійного свята - Міжнародний день ювеліра відзначають 31 січня - він розкрив нам деякі секрети майстерності.

«Не я обрав професію, а вона мене»

Не все те золото, що блищить. До ювеліра можна звертатися не тільки для виготовлення прикрас, але і для того, щоб перевірити справжність і дізнатися пробу своїх виробів.

Свій перший браслет Ігор сплів ще в 13 років. Тоді він і гадки не мав, що колись виготовлення прикрас стане головною справою його життя. 

«Це був браслет з нержавіючої сталі, - згадує чоловік. - Нас навчив їх робити старший товариш. Мені подобалося, але я не ставився до захоплення всерйоз».

Після закінчення університету Ігор також працював з металом. Але поки що - не з дорогоцінним.

«За професією я інженер-металург, п'ять років працював на підприємстві в Дніпрі. Потім вирішив відкрити свій бізнес», - згадує майстер. 

Вибір припав на ювелірні прикраси. Ігор відкрив магазин, продавав золото і срібло. Згодом став замислюватися про власне виробництво. 

«Я бачив, що є люди, яким хочеться носити унікальні прикраси, створені спеціально для них. Тоді в наш штат прийшов ювелір, ми взяли учнів. Згодом ми перестали співпрацювати, і за верстак сів вже я сам. Виходить, не я обрав професію, а вона мене», - ділиться ювелір.
Від ескізу до готового виробу

Освоювати ази було не так просто: в Україні, за словами Ігоря Грецького, не вистачає навчальних закладів для ювелірів. Тому він переймав досвід у колег, вивчав книги і відеоматеріали. Першою вдалою спробою стала обручка. Це найпростіша прикраса - без каменів, плетіння, складних елементів.

Сьогодні Ігор керує командою майстрів. Він каже: «Ювелірна справа - настільки складна, що навіть найбільший професіонал не буде працювати поодинці. Комусь із нас краще дається закріпка і огранювання каменів, хтось добре плете ланцюга. Зазвичай у кожного є своя спеціалізація».

В середньому від ідеї до готового виробу проходить приблизно два тижні. Спочатку потрібно намалювати ескіз, потім - створити воскову модель. «Вона заповнюється гіпсовою масою, віск виплавляється. Форма прожарюється в спеціальній печі, потім туди заливається розплавлений метал і відбувається виливок. У підсумку той же виріб, що був у воску, виходить в золоті або сріблі. В кінці він обробляється, полірується, в нього кріпляться камені», - описує процес виготовлення ювелір.

Сапфір або топаз?

У майстерні Ігоря працюють тільки зі сріблом і золотом. Залежно від бажання клієнта прикраси інкрустують різним камінням. Як відрізнити справжній від підробки? Для цього у фахівця є спеціальний тестер. Він визначає справжність діамантів, дорогоцінних і напівкоштовних каменів. Ювелір наводить тестер на свої прикраси, і ми переконуємось: перед нами дійсно сапфір. Апарат визначає камінь за рівнем теплопровідності.

Однак майстер застерігає: відрізнити хорошу підробку від оригіналу самостійно практично неможливо. Тим більше що в ювелірних магазинах люди часто поспішають, недостатньо ретельно оглядають вироби. 

«Моя порада - ніколи не поспішайте. Вивчіть кільце або браслет з усіх боків, не соромтеся приносити з собою лупу. Потрібно впевнитися, що камені закріплені добре - рівно, паралельно поверхні, не нахилені в бік», - розповідає Ігор Грецький.

Також часто покупці спокушаються привабливою ціною і вибирають недорогий, але неякісний товар. 

«Магазини заповнені порожнистими виробами. Якісне кільце, наприклад, не може важити один грам. Також є ланцюги, виконані не з дроту, а з трубочок. Їх часто приносять в ремонт. Визначити їх легко - вони здаються об'ємними, красивими, на вигляд - усі 10-12 грамів. А насправді важать три-чотири. Носити ви їх будете недовго», - попереджає ювелір.
Правильно доглядати і зберігати

Щоб прикраси радували не один рік, за ними потрібно правильно доглядати. Золото і срібло зберігайте в скриньках або оксамитових мішечках в шафі. Там не повинно бути сиро. Також для металу згубна висока температура. Тому, якщо ви залишите улюблене кільце з перлами на підвіконні, в бардачку автомобіля або візьмете з собою в сауну, клей може не витримати, а камінь - відпасти. Також не зберігайте вироби разом. Золото - м'який метал, і прикраси можуть дряпатися одна об одну. Частіше за інших металів темніє срібло. Особливо ця проблема актуальна влітку, коли з організму виходять токсини. 

«Складний виріб - з каменем, покриттям - краще полірувати в майстерні. Так ви повернете йому блиск і первозданний вигляд. Прості прикраси можна чистити зубною пастою або содою», - радить Ігор Грецький.
Прикраси на всі часи

У ювелірній майстерні замовляють різні вироби. Найбільшою популярністю користуються ланцюжки ручного плетіння, обручки.

«Нещодавно виготовили масивне кольє з аметистами, кільце у вигляді птаха, чоловічу печатку з топазом, - розповідає Ігор. - З нестандартних замовлень - підвіска у вигляді доміно, слов'янські обереги, різноманітні сережки для пірсингу».

Ювелір дотримується думки: мода приходить і йде, а класика буде в тренді завжди: «Якщо ви купуєте вироби не на один рік, обирайте красиві прикраси з натуральним камінням. Вони прослужать довше і завжди підкреслять ваш смак». З популярними віяннями - навпаки.

«Була, наприклад, мода на чорне покриття або безліч каменів на чоловічих прикрасах. Все це проходить», - згадує Ігор.

У будь-якому випадку клієнт може замовити прикрасу, яка відображає його індивідуальність. У кожну з них ювелір вкладе частинку душі.


Фото Кирила Жулева: Гарантія якості. За допомогою спеціального тестера ювелір визначає справжність дорогоцінного каміння.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)
0.43