Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022


22січ'25

середа

Коли кожен день Sunday

Еліна Прокопчук
23лип'21 10:39

Ми сидимо в маленькому аеропорту. Реєстрація повинна початися, але поки нікого немає. Через десять хвилин приходять працівники зі склянками фрапе. Повільно пояснюють туристам правила, посміхаються. Тут ніхто не хоче поспішати. Ми – на Кіпрі.

Досліджувати острів краще не поспішаючи. Сіга-сіга, як кажуть кіпріоти. Прозоре море, скелясті пляжі, мальовничі бухти... Гірські села і цілі міста-музеї! Все це – Кіпр. Острів осликів, грецьких богів і смаженого сиру.

Як дістатися?
На Кіпрі багато туристичних місць, а ось громадського транспорту – мало. Маршруток і тролейбусів тут немає в принципі, ходять тільки автобуси між містами. Тому, щоб дізнатися острів, краще орендувати машину. Це буде коштувати близько 20 євро на день

Пілот набирає висоту, і за вікном проносяться лялькові будинки та острівці зелені. У небі ми будемо недовго – дві з половиною години. Рівно стільки триває політ з Києва в Пафос – один з найвідоміших курортів Кіпру.

Квитки у дві сторони коштували 6000 грн. В ціну входить багаж: ручна поклажа до 7 кг і валіза до 10 кг. Подорожі під час пандемії стали складніше, кожна країна накладає свої обмеження для туристів. Україна для Кіпру вважається «червоною» зоною. Тому за 72 години до польоту вам доведеться зробити ПЛР-тест. Його можна встигнути пройти вдома, в Маріуполі він буде коштувати до 800 грн. В аеропорту вас чекає ще один, він обійдеться вже в 32 євро. Протягом доби на телефон вам прийде відповідь. Тільки на його підставі ви можете вільно пересуватися по острову, заходити в місця відпочинку і магазини.

Також перед тим, як летіти, всі мандрівники заповнюють Fly Pass – спеціальний документ, в якому вказується мета візиту, адреса проживання на острові, інформація про туристів. Його теж потрібно носити з собою – в будь-якому кафе у вас можуть попросити документи.


Світлина з особистого архіву автора. Відкривайте Кіпр. Побачити острів варто кожному – і заради гарної природи, і заради багатої історії, і заради незабутнього відпочинку.


Екскурс в історію

Літак знижується, і ми бачимо обриси Кіпру – невеликий острів з довгим хвостиком праворуч. Нудні розповіді ніхто не любить, але і туристів, які нічого не знають, – теж. Тому почнемо з головного – Кіпр не грецький острів, як Крит або Родос. Це окрема острівна держава у складі Євросоюзу. За площею вона менше Донецької області!

Біля самого синього моря споконвіку жили люди. У XII-XI століттях до нашої ери сюди припливли греки-колоністи. Тому відтоді тут грецька культура, мистецтво, мова і традиції. На острові молилися богам Олімпу, а пізніше будували перші православні церкви.

Правити островом в Середземному морі хотіли багато: спочатку Римська імперія, потім Османська, колись могутні венеціанці. З 1925 і до 1960 року Кіпр став колонією англійської корони. Британський вплив відчувається тут досі. Зайдете в будинок, побачите трикутні розетки, в кафе – англійські сніданки, на дорозі – такий незвичний для нас лівосторонній рух. А підніметеся в гори – знайдете англійські військові бази. І британських солдатів, які їздять на конях і грають в гольф. Деякі українці навіть приїжджають на Кіпр, щоб підтягнути англійську – його тут знає більшість: на острові відмінні мовні школи, тут живе і відпочиває багато британців.

Найсумніша подія в історії Кіпру – окупація північної частини острова. Ця історія схожа на анексію Криму. У 70-х роках на острів вдерлася Туреччина: греки-кіпріоти були змушені кинути свої будинки та виїхати на південь. Турки, яких на острові було близько 13%, поїхали на північ. Турецьку республіку Північного Кіпру досі ніхто не визнав, крім, звичайно, самої Туреччини. Досі столиця Кіпру Нікосія розділена на дві частини: з одного боку православні церкви, з іншого – видніються мечеті.

Острів олеандрів

Ранок. Сонце починає припікати. Ми виходимо на головну вулицю передмістя Пафосу – Героскіпу. Це село, в якому за легендою жила Афродіта. А зараз трохи поживемо ми – чому б і ні?

Справжня кіпрська сім'я велика: у батьків може бути по троє дітей. І це попри те, що декрет тут триває всього чотири місяці. Щоб купити будинок, потрібно мати чималу суму грошей – нерухомість на острові дуже дорога. Але багатьом місцевим пощастило. Залишився невеликий клаптик землі, де стояв будиночок дідуся? Продай і побудуй особняк з басейном.

Будинки зроблені з білого пісковику з плоскими дахами та на два-три поверхи. На даху кожного – бочки, в яких гріється вода. У кожному дворі – по кілька машин, на кожного члена сім'ї. Пішки на Кіпрі ходять дуже мало, а машини коштують недорого. На них остров'яни проміняли традиційний транспорт – кіпрських осликів. Раніше у справах їздили тільки на них – тварини привчені до вузьких вуличках і схилах. Тепер їх утримують на фермах і показують туристам.

Біля будинків ростуть лимони, лайми, інжири, фінікові пальми. Фрукти, які ми купуємо в супермаркетах, лежать під ногами, як у наших дворах вишні та абрикоси. Між містами – бананові гаї, мандаринові сади, виноградники. Таку різноманітність квітучих рослин в Україні можна побачити, напевно, тільки навесні! На всіх кіпрських фотографіях олеандри – яскраві кущі з довгастим листям. Вони тут всюди – у дворів, на вулицях і навіть міжміських трасах. Щоб їх поливати, на дорогах спеціально протягнуті шланги. Відразу видно, що це не природа так постаралася, це – наполеглива праця кіпріотів вирощувати рослини без опадів!

Взагалі кіпрська флора – це багато в чому наш збільшений сад на підвіконні. Ось величезне дерево – фікус, поруч – великі кактуси в людський зріст. Кипариси, жасмини, а в деяких частинах острова навіть евкаліпти – природа Кіпру дуже красива і різноманітна.


Світлина з особистого архіву автора. Блакитна лагуна. Затока, обрамлена скелями, – одне з кращих місць для купань на острові.


Секрети щастя від кіпріотів

Дощів на Кіпрі практично не буває. Йдемо і бачимо табличку на магазині: Work in Sunday. Так тут же кожен день – sun day! 320 сонячних днів на рік.

У кожному середземноморському місті особлива атмосфера. Вранці тріщать цикади, мирно сплять кішки, сусіди готують сочевицю. Кіпріоти – дуже відкритий і доброзичливий народ, тому познайомитися з їх культурою легко. У багатьох будинках ввечері відкривають двері. Видно, як кіпрські дідусі курять сигарети, дивляться футбол. На кухні хтось збиває фрапе. Без нього тут не обходиться жоден день – кавовий напій з молоком добре освіжає.

На обід смажать халумі – овечий сир, який виробляють тільки на Кіпрі. У грецьких тавернах подають гірос і сувлакі – одна порція за 3-4 євро займе половину столу. Можна замовити рибне мезе: тоді вам подадуть креветки, мідії, восьминогів і кальмарів в різних соусах. Це не просто смачно, це божественно смачно!

Життя на Кіпрі тече за правилами «сіга-сіга», що означає «розмірено, повільно». Кіпріоти не люблять і не хочуть поспішати. Навіщо кудись поспішати, якщо ви вже тут, біля Середземного моря з апельсинами на деревах і влітку до жовтня?

Фарби Середземного моря

Є будиночки, прямо навпроти яких – море. Місцеві звикли до таких чудес. Вранці вони спокійно йдуть обробляти виноградники, а ввечері можуть залишитися вдома.

Але ми, звичайно ж, поспішаємо до берега. Прозоре море, скелясті пляжі. Воно переливається сотнями фарб – то ніжне і блакитне, як в рекламі про райську насолоду, то яскраво-синє.

Увечері, коли сонце сідає, небо стає рожевим. Заходи на Кіпрі – окрема пам'ятка. Є навіть спеціальні місця, звідки їх краще спостерігати. Одне з них – біля покинутого корабля біля Пафосу. У 2011-му судно зазнало аварії після зламання двигуна. Відтоді стоїть на мілині – самотньо і романтично визирає з прибережних скель. І кіпріоти, і туристи приїжджають сюди, щоб зробити фотографії в обіймах рожевого заходу.

Ще одне морське місце, яке обов'язково потрібно відвідати на Кіпрі, – пляж Петра-ту-Роміу. Як ви здогадалися, петра – це камінь. А на березі стоять величезні камені Афродіти. За легендою саме біля них богиня любові та краси з'явилася на світ і вийшла з води. Відмінне місце, щоб народитися або хоча б просто скупатися в блакитній воді.

Хочете нових пейзажів? Тоді їдемо з Пафосу. Наш шлях – в курортне містечко Лачі. Море тут усіяне білими яхтами. Гіди кличуть відправитися в плавання, ціна прогулянки – 15 євро. Сідаємо на самий верх яхти та опускаємо ноги. Попереду – обрамлена скелями заповідна затока.

З нами пливуть туристи з усіх куточків світу. Ми навіть зустріли сім'ю зі Львова – дівчина вирішила відзначити свій день народження. Її дочка, маленька українка, швидко знаходить спільну мову з кіпріоткою. Для дітей мовний бар'єр не страшний – завжди можна зрозуміти один одного.

І коли ми зупиняємося (у відкритому морі!), і кіпріоти, і українці, і англійці, які встигли засмагнути, стрибають з палуби. Ми приїхали в Блакитну лагуну – бухту, яка вражає кольором води. Яскраво-блакитна та абсолютно прозора: якщо дивитися вглиб, можна побачити рельєф далеко вдалину по дну моря. Можна плавати, пірнати, пити вино або сік на яхті. Плавають навіть ті, хто не дуже впевнено почуває себе на воді. Секрет в тому, що солоне Середземне море «тримає», хвиль в бухті немає – плисти легко і приємно.

Кіпр, який не побачиш з готелю

Багато років фермер ростить картоплю на одному і тому ж місці. Але одного разу копає глибше і знаходить... найдавніші мозаїки. Такі історії на Кіпрі – не рідкість. Тут розвивалися античні цивілізації – острів освоювали греки, римляни. Досі можна присісти на щаблі амфітеатру, доторкнутися до руїн будинків і гробниць. Стародавній Кіпр не побачити з тераси готелю. Тут, як то кажуть, потрібно копнути глибше.

На Кіпрі збереглися цілі міста-музеї. Якщо ви зупинилися в Пафосі, обов'язково зайдіть в археологічний парк. На великій території сусідять стародавні храми, амфітеатр, залишки житлових будинків. Тут є руїни ІІ століття до нашої ери, будівлі середніх віків, артефакти стародавніх імперій Риму, Греції, Візантії.

Стародавні вілли прикрашали мозаїчними підлогами. Важко повірити, але вони збереглися до наших часів. Одна з мозаїк розповідає про те, як боги подарували людям вино. Інша – про боротьбу Тесея з мінотавром. На всьому острові безліч таких парків. Поблизу Лімасолу – місто-музей Куріон з величезним амфітеатром і руїнами будівель, поруч храми Аполлона й Афродіти, де молилися олімпійським богам.

Коли дивишся на їх величні колони, важко ставитися до них просто як до красивого фону. Хтось тут жив, любив, молився, вірив у свій світ і свій Кіпр. В античних містах були театри та майданчики для спортивних змагань, каналізації та лазні. Мозаїки того часу досі розповідають свої історії й через тисячі років захоплюють нас – ось що дивно.

Села гірського острова

Більшу частину Кіпру займають гори Троодос, які, до речі, належать православній церкві. Такий звичай – такі правила. Вершини тут не дуже високі, і навіть на найвищу точку – гору Олімп можна доїхати на машині.

Як тільки підіймаєшся вище, відчуваєш, як змінюється клімат. У горах немає південної спеки та немає південних рослин. Замість пальм тут звичні для нас черешні (яких на Кіпрі дуже мало), яблука, груші. Гори вкривають сосни й кипариси. Літо – не сезон для цих місць. Кіпріоти їдуть сюди взимку, коли схили гір зеленіють, висушені рослини оживають, а на вершинах можна побачити сніг. Багато сімей знімають номери в готелях на Різдво, щоб просто відчути, як це – торкнутися снігу, замерзнути, відчути новорічну атмосферу.

У горах безліч маленьких сіл і невеликих міст. Тут вузькі вулички, квітучі рослини, гарний краєвид на гори. Ми зупинилися в передгірській Лефкарі. Село відоме унікальною технікою плетіння мережива. Досі кіпрські бабусі продають вишиті серветки, парасольки, сумочки. Кажуть, що у 1481 році Кіпр відвідав Леонардо да Вінчі. Він був так зачарований красою лефкарійської вишивки, що придбав тут скатертину для прикраси Домського собору в Мілані та навіть створив свій ескіз орнаменту! Кіпріоти запропонують купити сувенір, і вам обов'язково знайдеться балакучий перехожий, який запросить в майстерню родичів і підкаже дорогу.

Всю красу острова точно не передати в одному нарисі. Це і найдавніші православні церкви з важливими святинями, і красиві міста з довгими променадними набережними, і купальні олімпійських богів. Приїжджайте на Кіпр, і він сам вам розповість свої дивовижні історії.


Світлина з особистого архіву автора. Таємниці історії. На Кіпрі можна побачити руїни античних будинків і храмів, місця, де проходили спортивні змагання і театральні постановки.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)
0.09