Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Коли оживають казки

Еліна Прокопчук
02кві'21 14:15

Як прищепити дітям любов до літератури і чому бібліотеки - ідеальне місце для розвитку дитини?

Сучасна дитина може швидше за вас пройти комп'ютерну гру, в три роки підняти трубку на смартфоні і включити відео на YouTube. Але до паперової книги приходить в кращому разі в школі, пробігаючи класиків в короткому змісті. Важко заперечувати те, що сьогодні діти стали набагато менше читати. Зазирніть в дитячу спальню: під ковдрою швидше виявиться телефон, ніж ліхтарик з зачитаною книгою. Завдання батьків - познайомити дітей з Алісою і Пітером Пеном, Незнайкою і Мері Поппінс. Нехай вони теж очікують листа з Хогвартса, побувають на планеті Маленького принца і дочекаються корабель з червоними вітрилами. Тоді дитинство буде набагато яскравішим.

2 квітня в світі відзначають День дитячої книги. Що сьогодні читають школярі? Про це розповідають співробітники Донецької обласної бібліотеки для дітей.

Літературні традиції

Колись в бібліотеку ходила кожна дитина: потрібно було взяти книги за шкільною програмою, пройтися по списку на літо. Сьогодні будь-який твір можна просто завантажити. Але все ж відповідальні батьки намагаються приводити дітей в місце, де живуть книги. «Було б нерозумно говорити, що діти читають так само, як і раніше. Сучасний світ змінився - поруч з традиційними носіями інформації з`явилося багато електронних джерел. Цікавість до паперової книги вже не та», - вважає директорка комунального закладу культури «Донецька обласна бібліотека для дітей» Юлія Василенко.

Але формування гармонійної особистості навряд чи можливо без книг. Вони виховують дітей, вчать любити і співпереживати. 

«Читання розвиває словниковий запас, образне мислення. Коли людина занурюється в книгу, вона малює свої мультфільми в голові, діти починають фантазувати. Також у дитини розвивається критичне мислення, вона вчиться аналізувати інформацію», - розповідає Юлія Василенко.

Багато батьків задаються питанням: як прищепити дітям любов до читання? Насамперед тут важливий особистий приклад. Дати дитині книгу і наказати «Читай!», а самим гортати стрічку в телефоні, не вийде. Якщо в будинку велика бібліотека, батьки регулярно читають у вільний час, дитина теж, швидше за все, потягнеться до книжки. А поки вона ще маленька, знайомтеся з новими героями разом. 

«Спочатку читайте дітям самі - робіть це з виразом, міняйте голос, щоб це перетворювалося в міні театральну виставу. Дітям буде цікаво слухати. Саме в такі моменти будується зв'язок дитини і батьків», - пояснює директорка бібліотеки.

Заведіть звичку обговорювати прочитане, просіть дитину розповісти, що нового вона дізналася. Так ви переконаєтеся, що дитина читала вдумливо, а не «пробігла» те, що попросила мама. «Спробуйте створювати сімейні традиції. Наприклад, коли зростав мій син, ми багато читали і бабуся перед сном складала йому казки. Дітям це дуже подобається», - каже Юлія.

Паперова або електронна?

На це вічне питання кожен відповідає для себе. Обидва формати мають плюси: гаджет зручно брати з собою в подорож, паперову книгу цікаво гортати, розглядаючи ілюстрації. Але вони досить дорогі - зібрати навіть невелику бібліотеку для дитини стане недешево.

Тут на допомогу приходить бібліотека. Тут величезна кількість книг - і класичних, і сучасних. Фонди Донецької бібліотеки для дітей налічують 50 тисяч примірників. 

«У наших відвідувачів є можливість читати всі нові популярні книги. Щороку ми планово закуповуємо книжки, отримуємо видання за державними програмами. За останні два роки з обласного бюджету на поповнення фондів бібліотеки було виділено 3,9 мільйона гривень», - розповідає Юлія Василенко.

Торік закупили 11 тисяч книг, 2019-го - 20 тисяч. Як наповнюються полиці? Насамперед бібліотекарі вибирають те, що люблять діти - проводять опитування серед читачів, радяться з юними книгоманами. Також купують книги за шкільною програмою, новинки української та зарубіжної літератури. Незмінно до переліку входить класика - без неї в дитячому читанні не обійтися.

Сучасні автори для дітей

Що сьогодні читають діти? Разом з Андерсеном і Керроллом на книжкові полиці все частіше потрапляють сучасні українські письменники. «Для дітей пише Андрій Кокотюха - в його книгах і пригоди, і детективні історії з історичним підгрунтям. Є дитячі твори у Ірен Роздобудько, Наталії Чуб, цікаве фентезі у Наталії Щерби», - перераховує Юлія Василенко.

Дитина, яка читає, в майбутньому стане людиною, яка вміє аналізувати, має хорошу фантазію і багатий словниковий запас

Для найменших можна вибрати вірші Олександра Дерманського, а для дітей старшого віку - його ж прозу. Галина Малик, яка отримала премію Лесі Українки, чудово пише про пригоди - стежачи за її героями, важко відірватися. А хто не знає історію про 36 і 6 котів Галини Вдовиченко?

Дитячий смак зазвичай формують батьки. Але буває, що й діти знайомлять дорослих з новими авторами. 

«Часто ми руйнуємо стереотипи. Батьки приходять і хочуть, щоб діти читали книги їхнього дитинства, але часи змінюються, і дітям улюблені автори їхніх батьків не завжди цікаві й зрозумілі. Ми намагаємося рекомендувати сучасні твори, але не забувати і про класику», - говорить директорка бібліотеки.

Показовим є те, що для маленьких читачів абсолютно не має значення, якою мовою книга. Діти із задоволенням читають українською - мовних проблем вже точно не виникає.

Казку придумай сам

Донецька бібліотека для дітей працює в Маріуполі всього два роки. Зараз в ній ще триває ремонт, для читачів обладнають красиві яскраві зали, зручні зони відпочинку, майстерні. У планах - створити тут живий куточок і етнозал, де діти зможуть працювати на гончарному верстаті, малювати, брати участь у заходах з історії та етнографії.

Зал для найменших читачів - школярів 1-4-х класів - вже повністю відремонтовано. Гортати книги тут цікаво навіть дорослим! Величезні ілюстровані видання, книги з доповненою реальністю - ще не все, що може знайти дитина. У бібліотеці є книги-«розвивалки», де можна помацати і познайомитися з предметом, про який пишуть. Наприклад, у виданні про живу природу можна помацати, який на дотик очерет, в книзі про стародавній Єгипет - побачити шматочок бинта, яким обмотували мумій. Для дітей з особливими потребами є книги, надруковані шрифтом Брайля. Для розвитку малюків - видання з самими картинками, казку дитина має придумати сама. У залі підліткового читання зібрано класичну і сучасну літературу. Тут і Стівен Кінг, і Іван Франко. Окремо є галузева література: історія, психологія, менеджмент, медицина - ці книги мають попит у студентів.

Ще один зал поки допрацьовують: там будуть комп'ютери, столи для читання і роботи з літературою.

Книга дружить з приставкою

Як привабити дітей до бібліотеки? Створити для них багато цікавих клубів з розвитку! Тут працює 16 творчих студій - в бібліотеці діти співають, малюють, опановують гру на гітарі і синтезаторі, організовують вистави, проводять хімічні досліди, працюють з мікроскопом, висаджують квіти. Заняття проходять майже щодня - з вівторка по суботу. 

«До нас приїжджають діти з усіх районів міста, Старого Криму. В роботі усіх студій так чи інакше використовуються книги - дітей знайомлять з тематичною літературою», - говорить Юлія Василенко.

Також в бібліотеці працює психолог, він проводить заняття з казкотерапії - діти вживаються в ролі, розігрують ситуації. Це допомагає коригувати поведінку малюків.

Цікаво, що в бібліотеці є електронні книги, телевізор, сенсорна панель з розвиваючими програмами і навіть ігрові приставки! А на деяких полицях стоять комікси Marvel. В одному місці діти можуть і пограти, і почитати. Хтось прийде заради приставки, а зрештою познайомиться з книгою.

Тим більше що дітей тут мотивують - влітку бібліотекарі обирають кращого читача, який отримує подарунок.

Паперові формуляри відходять у минуле

Бібліотекарі теж не стоять на місці - в партнерстві з Маріупольським союзом молоді за підтримки Британської ради в Україні вони реалізують відразу кілька проєктів. Проводять заняття онлайн в еколабораторії, де вчать дітей створювати вироби з вторсировини, дбайливо ставитися до природи. Читають лекції про світові шедеври та діячів мистецтва. У майстерні шиють маски, збирають іграшки та книги від небайдужих маріупольців і передають їх нужденним.

«Зараз розробляємо проєкт, під час якого будемо шити м'які тактильні книги, що розвивають малюків і дітей з особливими потребами», - розповідає Юлія Василенко.

Цікаво, що невдовзі бібліотекарі можуть відмовитися від паперових формулярів. Тепер на кожну книгу наносять штрих-код, а в залах є сканери, які можуть їх зчитувати. Скоро саме вони будуть рахувати, скільки людей відвідали бібліотеку і які книги вони взяли.


Світлина Аліни Комарової: Книга чи гра? При правильному розподілі часу дитина може встигати все.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)