Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Кроки до чистого виробництва: на маріупольському меткомбінаті імені Ілліча Групи Метінвест модернізують доменний і конвертерний цехи - будують сучасні газоочисні системи

Людмила Єрмішина
08жов'21 11:08

Активна робота з екомодернізації основного виробництва ведеться на маріупольському меткомбінаті імені Ілліча Групи Метінвест.

У доменному цеху меткомбінату в 2020 році побудовані аспіраційні установки ливарного двору та підбункерних приміщень доменної печі №3. У нинішньому році такий самий проєкт вже реалізували на доменній печі №5 і почали будівництво ще одного комплексу газоочистки - для доменної печі №4. З введенням його в експлуатацію обсяги викидів пилу значно скоротяться.

Сумарний ефект, включаючи фільтри, які використовуються сьогодні, забезпечить істотне зниження техногенного навантаження. На якому етапі знаходиться будівництво та які ще рішення впроваджуються на меткомбінаті, щоб зробити виробництво чистіше, журналісти побачили, побувавши в доменному й конвертерному цехах.

Без бурого диму

В обладнання системи газоочистки доменної печі №5 меткомбінату імені Ілліча було інвестовано понад 20 млн грн, на черзі - така ж установка для печі №4

Доменне виробництво чавуну на підприємстві планомірно модернізується вже кілька років. Як зазначає начальник відділу охорони навколишнього середовища меткомбінату імені Ілліча Групи Метінвест Володимир Колодочка, з чотирьох доменних печей дві вже обладнані новими системами газоочистки.

На ливарному дворі доменної печі №2 пилопригнічення під час випусків чавуну поки проводиться за допомогою азоту. Така система була введена в роботу в 2012 році, а до приходу Групи Метінвест на меткомбінаті доменні печі взагалі працювали без будь-якої системи пилопригнічення.

Ливарний двір і підбункерне приміщення на доменній печі №3 обладнали аспіраційними укриттями в минулому році. Змінний майстер цієї доменної печі Андрій Горб зазначив, що нова система газоочистки працює на порядок краще, ніж придушення азотом, за рахунок аспірації: газ цілеспрямовано всмоктується в рукавні фільтри. За параметрами майстер стежить через монітори, а управління процесами відбувається дистанційно і в координації з горновим.

«Коли йде випуск чавуну або подача шихти, система включається, бурого диму більше не спостерігається», - сказав Андрій Горб.

Загальна вартість проєкту за кожною піччю становить понад 20 млн доларів. Сучасні високоефективні рукавні фільтри забезпечують залишкову запиленість у 2,5 рази нижче прийнятих в Україні нормативів.


Світлина Миколи Коляди: Ще один фільтр. На цьому майданчику незабаром почнуть будувати приміщення системи газоочистки для ливарного двору та підбункерних приміщень доменної печі №4, викиди якої також будуть проходити очистку від пилу.

«Пилосос» для великого прибирання

Комплекс газоочисних установок для ливарного двору й підбункерних приміщень доменної печі №4 найближчим часом почне зводитися. Зараз на будмайданчику можна бачити основу майбутніх приміщень, необхідних для роботи цього величезного «пилососа». Фільтр, як в народі називають систему газоочистки, поставити не так-то просто - з огляду на те, які обсяги йому доведеться пропускати через себе.

За словами керівника проєктів товариства з обмеженою відповідальністю «Метінвест Інжиніринг» Романа Юрченко, підготовчі роботи практично завершені. Вони були розпочаті в липні і включали демонтаж і перенесення низки об'єктів інфраструктури, виїмку ґрунту, влаштування основи та фундаменту. Цей проєкт повністю повторює рішення, раніше реалізовані на попередніх двох доменних печах. Тобто буде збудовано приміщення для самих рукавних фільтрів, обладнання для вивантаження пилу, а також ряд об'єктів інфраструктури для їхнього обслуговування: модульна компресорна станція, ділянка приміщенні житлового будинку, електростанція. Частинки пилу, які затримуються на фільтрі, збиваються з нього тиском стисненого повітря та збираються в спеціальному бункері. Потім пил відправляється на утилізацію на аглофабрику.

«Введення установки намічено на перший квартал 2022 року. Очікуємо значне зниження обсягу шкідливих викидів», - прокоментував Роман Юрченко.

Кожному конвертеру - doghouse

Ще один цех, який знаходиться в центрі уваги програми з екомодернізації виробництва, - конвертерний. Побудований у 1964 році, він спочатку не передбачав будь-якої системи для уловлювання викидів. Зараз у конвертерному цеху діють газоочисні установки в міксерному відділенні. Вони були реконструйовані в 2019 році і дозволяють значно знизити вміст пилу в газах і поліпшити умови праці працівників конвертерного цеху. Реконструкція тривала більше року, був зведений фундамент для нового обладнання, зібраний каркас самої будівлі, побудовані допоміжні споруди, виконано складання двох установок рукавних фільтрів. Вони працюють ефективно, але забирають лише частину викидів.

Побувавши в конвертерному цеху під час завалювання металобрухту та заливки чавуну, журналісти не помітили видимих ​​викидів з димарів конвертерів.

«Процес зневуглецювання пов'язаний з утворенням конвертерного газу, який відводиться в газоочистку, - прокоментував Володимир Колодочка. - З труб викидається очищений пар, вміст у ньому пилу мінімальний».

На цьому меткомбінат імені Ілліча не планує зупинятися. Починаючи з 2023 року тут розпочнуть реалізацію проєкту з оснащення кожного конвертера газоочисними установками, які виключать неорганізовані викиди через аераційні ліхтарі.

Як бачимо, у Групи Метінвест не тільки розроблений детальний план, як зробити виробництво чистіше, але вже є і реальні результати від цілого ряду модернізацій.


Світлина Миколи Коляди: Поетапна екомодернізація. На меткомбінаті імені Ілліча кожен конвертер оснастять сучасними газоочисними установками.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)