Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Хто вкрав коваля?

Еліна Прокопчук
02кві'21 12:20

Фігурку, яка прикрашала будівлю «Приазовського робочого», вкрали зловмисники - зараз її шукає поліція.

Ранок минулої середи почалося в редакції з сумної події - мініскульптура коваля, яку встановили на фасаді будівлі, зникла. Точніше, вирвана руками вандалів. Фігурка з'явилася у нас минулого літа разом з цілою серією інших, встановлених у різних місцях міста: мамонтеням, осетром, пеліканом, корабликом і Домахою.

Шість унікальних скульптур виготовили на замовлення комунального підприємства m.EHUB - кожна з них уособлює міські легенди.

Редакція газети «Приазовський робочий» і підприємство m.EHUB відразу ж звернулися в поліцію, заявивши про зникнення.

Символи нашого міста

Нагадаємо нашим читачам: усі фігурки розповідають історії та міфи Маріуполя. Наприклад, Домаха відносить нас до козацького минулого - за легендою в Кальміуській слободі жила козачка Домаха, яка зуміла змінити течію річки Кальміус. Ще одна фігурка - пелікан нагадує про перший герб і прапор Маріупольської земської управи.

Мамонтеня вибрали тому, що під час розкопок у Приазов'ї археологи знаходили південних слонів - нащадків древніх мамонтів. А осетра, щоб відобразити різноманітність фауни Азовського моря. Не пов'язаний з легендами тільки кораблик - він символізує морську сутність міста. Усі статуетки розмістили в різних районах, жителі із задоволенням шукали їх і фотографувалися на їхньому тлі.

Але найулюбленіша для нас, звичайно, фігурка коваля. Її не дарма встановили саме біля нашої редакції - на історичній будівлі відмінно зберігся балкон, прикрашений художнім куванням.

«На карті Маріуполя 1910 року відзначена вулиця Ковальська, вона півкільцем охоплювала Базарну площу зі східного боку. Можливо, що колись тут місцеві майстри підковували коней селян, які з'їжджалися на базар», - розповідають у m.EHUB.

Фігурку коваля встановили як нагадування про ремісників минулого.

Головний редактор газети «Приазовський робочий» Олена Калайтан розповідає: «Будівля нашої редакції завжди була магнітом для маріупольців, її історія та краса приваблюють туристів. Коваль разом із підсвічуванням і новою вивіскою став ще однією окрасою фасаду. Тому пропажу статуетки помітили відразу - дуже засмучує, що в нашому місті живуть люди, які так байдуже ставляться до рідного Маріуполя й не цінують те, що робиться для жителів, готові вирвати з основою скульптуру, щоб поживитися».
Підлі руки вандалів

Усі скульптури виготовили на замовлення майстра харківської фірми, вони відлиті з латуні. На момент створення ціна однієї скульптури становила близько 25 тис. грн. Дорогі фігурки привернули не тільки увагу туристів, а й вандалів. Незважаючи на надійне кріплення й високе розташування, невідомі викрали вже кілька скульптур. Восени зникла Домаха з парку «Веселка» і кораблик з Приморського парку. За всіма випадками m.EHUB звертався в поліцію, але статуетки не вдалося знайти.

Тетяна Верцанова вважає, аби вирвати фігурку, потрібно було дуже добре постаратися: «Вони були надійно закріплені - анкерами вмонтовані в бетон, а кріплення в кілька разів перевищувало розміри самої скульптури. Крім того, статуетки намагалися розташувати на висоті, щоб з ними було зручно сфотографуватися, а дістати їх було складніше».

Постраждали й мініскульптури архітектора Нільсена. Одного разу від фігурки біля драматичного театру відламали голуба. Відсутній елемент знайшли в кущах неподалік. Фігурку відновили і залишили в «Вежі», щоб виключити вандалізм. Ще одну статуетку Нільсена, який стояв біля арки Міського саду, підняли над землею - її встановили на огорожі будинку архітектора.

Сподіваємося, що незабаром коваль і всі інші фігурки повернуться на свої місця.


Світлина Аліни Комарової: Магніт для туристів. Віримо, що коваль займе своє місце і знову зустрічатиме журналістів і гостей редакції.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)