Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Хто вони - лідери маріупольських освітян? У чому секрет шкіл, які з року в рік виходять у ТОП різних рейтингів?

Людмила Єрмішина
01жов'21 12:25

У неділю, 3 жовтня, в Україні відзначається День працівників освіти. Традиційно це привід не тільки для привітань педагогів, а й для підведення підсумків.

Ось і сьогодні на урочистому заході в Палаці культури на Лівобережжі будуть вшановувати кращих педагогів Маріуполя, чиї учні досягли відмінних результатів на предметних олімпіадах, в конкурсах наукових робіт Малої академії наук і так далі.

Хто вони - лідери маріупольських освітян? У чому секрет шкіл, які з року в рік виходять в ТОП різних рейтингів? Які кадрові проблеми місто намагається вирішити, щоб таких шкіл стало ще більше?

Наскільки важлива спеціалізація

Інформаційний ресурс «Освіта.ua» на основі результатів зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) щорічно складає рейтинги загальноосвітніх шкіл по регіонах і країні. Пальма першості, як і місця в перших десятках, як правило, у Києва. Цей рік - не виняток. Причому в більшості випадків це спеціалізовані ліцеї, а не просто «загальноосвітні школи I-III ступенів». Саме ліцеї з Маріуполя увійшли в трійку кращих по області. А технічний ліцей зайняв 88-у позицію щодо України - єдиний представник нашого міста, який увійшов до першої сотні кращих закладів освіти країни.

Директорка Маріупольського технічного ліцею Аліна Беззапонова прокоментувала «Приазовському робочому», що і в минулі роки їхній ліцей вже опинявся в першій сотні країни за результатами зовнішнього незалежного оцінювання: «У нас дійсно багато учнів здають ЗНО на 190 і більше балів. Вони націлені на результат, а поглиблене вивчення профільних предметів цьому сприяє. Бажаючі вступити до ліцею складають іспит з математики та української мови - проходять конкурсний відбір. Стабільно високий попит на фізико-математичний, хіміко-біологічний профілі, інформаційні технології: у нас навчаються майбутні лікарі, фармацевти, програмісти, технологи».

Є приклади, коли випускники технічного ліцею отримували або отримують вищу освіту за кордоном - в Чехії, Канаді, США, Гонконгу, Норвегії.

Відмінні результати в навчанні ліцеїстів і ініціативність педагогів - їхня наукова робота, участь у всіляких проєктах - заохочуються.

«Так, почесного звання «Заслужений вчитель України» удостоєна вчителька математики Наталя Морілова - ми щиро раді за колегу, яка на професійне свято поїде до Києва по нагороду. Їй є чим пишатися: її учень посів третє місце на міжнародній олімпіаді з математики. Ще одне заохочення - сучасне обладнання для кабінетів хімії та біології, очікується поставка STEAM-лабораторії - все це за рахунок обласних коштів. З таким оснащенням навчальний процес, звичайно, стає набагато продуктивніше», - зазначила директорка.

Але секрет успіху, переконана Аліна Беззапонова, полягає не тільки в професіоналізмі вчителів, а й в учнях: необхідно визначитися зі спеціалізацією та робити наголос саме на ті предмети, які стануть основою для вступу до вузу, а потім і для майбутньої професії.

Заслужений вчитель України, вчитель біології та екології технічного ліцею В'ячеслав Пономарчук каже: «Головна риса учнів нашого ліцею - самомотивація. Мені не доводиться розповідати, для чого їм потрібно вчитися, діти по-іншому сприймають і свої завдання, і мене як вчителя. Самі пропонують взяти участь у конкурсі або олімпіаді, ніякої зобов'язалівки немає. Зараз, наприклад, вперше в Україні стартувала програма хіміко-біологічних досліджень на орбіті за програмою NASA, і у нас за тиждень набралося 66 команд. Всім цікаво спробувати свої сили в «космічному» дослідженні».


Світлина Аліни Комарової: Свідомість учнів - натхнення вчителя. В'ячеславу Пономарчуку, викладачу біології в технічному ліцеї, не потрібно витрачати час, аби переконувати дітей, що знання - ключ до професії їхньої мрії. Його учні дуже цілеспрямовані.

Кращі вчителі прифронтової зони

Крім державних нагород у День учителя оголошують і переможців «педагогічного Оскара», як іноді називають щорічну всеукраїнську премію вчителів Global Teacher Prize Ukraine. У цьому році до конкурсц додали нову номінацію «Учитель прифронтової зони».

Десять шкіл прифронтової зони претендують на 300 тисяч гривень для технологізації від спонсорів конкурсу. У десятку фіналістів увійшли і троє викладачів з Маріуполя - про кожного з них «Приазовський робочий» вже розповідав.

Це вчителька англійської мови школи №51 Анастасія Ярова, яка створила інтерактивний клас з сучасними гаджетами: з окулярами доповненої реальності, інтерактивною дошкою з проєктором і навіть роботом, який вміє відповідати на питання, розповідати історії та співати англійською. У 2019 році Анастасія Ярова увійшла в ТОП-50 кращих вчителів України згідно з Global Teacher Prize Ukraine.

Також до числа фіналістів потрапила вчителька зарубіжної та української літератур школи №15 Тетяна Глібова. У Маріуполі вона відома як переможниця третього регіонального конкурсу «Найкращі вчителі Приазов'я», який проходить у Маріуполі за підтримки Групи Метінвест. Тетяна Глібова також є заступницею директора з навчально-виховної роботи. За її безпосередньої участі ЗОШ №15 стала однією з переможниць всеукраїнського грантового конкурсу проєктів від USAID - виграні кошти допомогли створити ляльковий мінітеатр.

А викладач фізичної культури школи №56 Геннадій Іванченко не тільки намагається навчити дітей любити спорт у всіх його проявах, а й пропагує патріотичне виховання. Він створив в школі групу пластунів і мріє подорожувати зі своїми учнями по країнах Європи.

Хто з фіналістів стане переможцем номінації, буде відомо вже в неділю.

Світлина Аліни Комарової

Виклики часу

Робота вчителя дуже непроста, і, на жаль, не має суттєвої фінансової мотивації. Та й не всі школи поки можуть похвалитися технологічністю, яка допомагає педагогам проводити уроки з використанням сучасних технологій. Звідси гостра нестача вчителів точних наук. Педагоги точних дисциплін часто поєднують роботу в декількох навчальних закладах - з таким навантаженням викладати складніше.

За інформацією головної спеціалістки департаменту освіти Маріупольської міськради Вікторії Остапенко, якщо говорити про найбільш дефіцитні спеціалізації - хімію, фізику, математику, інформатику, біологію, то серед вчителів, які зараз їх викладають, 35% вже пенсійного віку, причому 10% вже давно переступили цей поріг. Це означає, що в найближчі п'ять років Маріуполь може зіткнутися з серйозною проблемою.

«Аби цього не сталося, вже зараз розробляється програма, аналогічна тій, яка допомагає залучати на роботу в наше місто лікарів, - щодо забезпечення житлом. Сподіваємося, що вона допоможе нам вирішити проблему з кадрами для сфери освіти», - зазначила Вікторія Остапенко.

Реформування системи середньої освіти - ще один важливий напрямок. Поділ навчальних закладів на профілі - шлях, який підтримують самі педагоги. Але на ньому треба буде розв'язати ще чимало завдань, щоб перебудувати усталену систему, підготувати до змін батьків і дітей. Але маріупольські вчителя довели, що готові вчитися і змінювати звичне на більш прогресивне. Так, у цьому році кілька десятків викладачів точних наук проходили піврічну «Лідерську програму для вчителів STEAM-CAMP», організовану за підтримки Групи Метінвест. Даний проєкт допомагає поліпшити якість викладання STEAM-дисциплін (математики, фізики, хімії та інформатики) у школах через сучасні підходи в навчанні.

Ще одним викликом була вимога нових карантинних обмежень: досягти 80% вакцинації серед співробітників установ освіти. І Маріуполь впорався з цим завданням. З 27 вересня всі школи та дитсадки виконали цю вимогу. Проте на підйомі чергової хвилі коронавірусної інфекції окремі класи зараз переходять на дистанційне навчання. Але це відбувається вже спокійніше, ніж на початку пандемії, коли відразу закрилися всі школи країни, не маючи ніякого досвіду навчання «по інтернету». Тепер уже всі визнають: дистанційне навчання без учителя, дзвінка на урок і класної парти не замінить традиційну навіть для самих старанних учнів. Так що професія педагога не дарма вважається однією з найпотрібніших і соціально значущих.


Інфографіка Юлії Безімової


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)