Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Маленькі кроки до великих цілей

Еліна Прокопчук
24вер'21 15:43

Фізична культура - один з предметів, в яких найважливіше - зуміти зацікавити дитину.

Майже будь-якому школяреві сподобаються рухливі ігри, конкурси та естафети. Але якщо уроки обмежуються здачею нормативів і «муштрою», діти втрачають інтерес. Як зробити урок у спортзалі веселим і цікавим? Відповідь на це питання точно знає педагогиня ЗОШ №56 Оксана Онишкевич. Вона увійшла в топ-50 вчителів фізкультури України за версією премії Global Teacher Prize Ukraine, JuniorZ і IOSJ Ukraine.

Стрибок у спорт

Оксана займається спортом з семи років. Записати дитину в секцію вирішили батьки - занадто багато енергії було у дівчинки! Перепробували все, що можна, - настільний теніс не підійшов, на фігурне катання було незручно добиратися, а для гімнастики Оксана була занадто високою. Може бути, стрибки у воду? Останнє рішення було оптимальним - у дитинстві сім'я Оксани жила в Одесі, дівчинка любила море і воду.

«Плавати навчив тато, - згадує вчителька. - Щоліта ми їздили до бабусі в Житомирську область, багато часу проводили на річці. Я навіть стрибала зі скелі! Тому з видом спорту ми не помилилися».

Потім почалися змагання, поїздки в інші міста. Оксана ставала призером всеукраїнських чемпіонатів, а після отримала статус кандидата в майстри спорту.

«Переді мною був приклад старших друзів - вони ставали тренерами, вчителями фізкультури. Я теж вирішила піти по такому шляху, і батьки мене підтримали».

В університет дівчина поступила в Запоріжжі - там студенти вивчали футбол, баскетбол, гімнастику, єдиноборства, плавання, йогу, настільний теніс.

«Я зрозуміла: це щастя - дарувати дітям свої знання, вчити їх перемагати», - згадує педагогиня.

Після закінчення вишу Оксана Онишкевич довгий час працювала в селищі Розівка, а в 2018 році переїхала до Маріуполя. Місто відразу сподобався спортсменці.

«Маріуполь розквітає, з'являється багато місць для відпочинку, - зазначає Оксана. - А головне - тут активно розвивається масовий спорт, працюють і з дітьми, і з дорослими населенням. В інших містах я такого не бачила».

Знайти підхід до кожного

У конкурсі Global Teacher Prize Оксана мріяла взяти участь давно. У цьому році зважилася, тим паче підтримав колектив. В анкеті потрібно було описати всі досягнення за роки вчительської кар'єри, поділитися напрацюваннями та своїми цілями.

Про те, чого вдалося досягти, педагогиня розповіла і нам. Одна з головних її перемог - створення на базі школи ЛФК-кабінету.

«Три роки тому я брала участь у конкурсі «Лідери освітніх інновацій» і виграла грант на 30 тисяч гривень. На ці гроші закупили обладнання: мати, масажні півсфери, масажні килимки, фітнес-резинки, фітболи. Тепер я веду для дітей заняття з оздоровчої гімнастики», - розповідає вчителька.

Конкурс проводили Маріупольська міськрада, Фонд розвитку Маріуполя за підтримки Групи Метінвест.

Там діти роблять вправи для профілактики плоскостопості, розвивають почуття ритму та координацію. На уроки приходять також діти з особливими потребами - з аутизмом, дитячим церебральним паралічем.

«До них важливо знайти підхід, - пояснює Оксана. - Діти повинні прийняти мене й піти на контакт. А я намагаюся постійно придумувати для них нові вправи, аби їм було цікаво».

Також вчителька фізкультури брала участь у конкурсі «Найкращі вчителі Приазов'я», який проходив за підтримки Групи Метінвест. У минулому році вона увійшла в топ-10 кращих вчителів регіону.

Саморобні тренажери та гольф у шкільному спортзалі

Свої родзинки у викладанні Оксана Онишкевич демонструвала під час участі у всеукраїнському конкурсі «Інноваційний урок фізичної культури та урок фізичної культури з елементами футболу». У цьому році вона перемогла в обласному турі й буде представляти Донеччину в Києві.

«Кожен з нас запропонував свої методики - важливо, щоб вони відповідали програмі і в той же час включали нові підходи, - розповідає вчителька. - Я, наприклад, додала модуль з гольфу, оцінювання за допомогою ігрової консолі».

Пограти в гольф у звичайному спортзалі важко, але, щоб урізноманітнити уроки, вчителька купила спеціальні дитячі ключки, а коробки з мішенями зробила самостійно. Школярі відпрацьовували точність удару - гра сподобалася всім.

Секрет успіху Оксани Онишкевич - любов до своєї справи та постійні тренування

Але ще цікавіше було дітям, коли Оксана принесла в школу приставку. І дозволила в неї грати прямо на уроці! Учитель пояснює, для ігрової консолі є спеціальна програма: діти танцюють і змагаються між собою, а датчик фіксує їхні руху та виставляє оцінки. Навіть за дзвінком діти не хотіли розходитися по класах.

Одна з улюблених ігор учнів Оксани - футбол. Щоб навчити дітей грати в неї правильно, вона самостійно пошила для них спеціальні тренажери. Учителька пояснює механізм:

«Щоб навчити дітей швидше переміщатися та робити короткий крок, потрібні вправи на дриблінг. Я пошила для кожної дитини тренажери - вони складаються з поясу й лямки на ногах, які з'єднує стропа. Якщо лямка розривається, значить, діти зробили дуже великий крок. Вони поправляють і починають заново».

Крім звичних нам ігор вчителька поступово вводить нові різновиди: регбі, флорбол, чирлідінг, петанк. Оксана їздить на тренінги та майстер-класи, навчається сама, а потім передає знання дітям. На уроках вчителька дає дітям вибір: вони можуть вибрати рухливу гру, пострибати на скакалці.

«Головне, щоб дитина не сиділа на лавці, а рухалася й отримувала від цього задоволення, - вважає педагогиня. - Мотивувати дітей може приклад батьків - якщо вони правильно харчуються, займаються спортом, діти теж будуть переймати корисні звички».

Як встигнути все?

У вільний від викладання час Оксана працює тренером у M.SPORT. Три рази на тиждень вона проводить заняття з фітнесу. До групи приходять і жінки середнього віку, і їхні доньки. У понеділок - функціональні тренування, в середу - табата, у п'ятницю - оздоровчі вправи для кульшового суглоба.

Любов до спорту Оксана прищепила і своїм донькам - Анастасії та Карині. З дитинства дівчата брали участь у спортивних змаганнях, а коли подорослішали - ходили з мамою на фітнес. Як встигнути все?

«Я ставлю для себе маленькі цілі, а потім вони виростають у глобальні, - каже Оксана Онишкевич. - Зараз наша головна мрія - провести ремонт у шкільному спортзалі, щоб дітям було комфортніше займатися».


Світлина Аліни Комарової: У числі кращих. У минулому році Оксана Онишкевич увійшла в топ-10 конкурсу «Найкращі вчителі Приазов'я».

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)