Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Маріуполь - колоритний, багатонаціональний, морський - відсвяткував день народження

Еліна Прокопчук, Альбіна Баркова
29вер'21 11:34

День міста - особливе свято для кожного його жителя. Ми згадуємо історію великої маріупольської родини. У ній і перші грецькі поселення біля моря, і таємниці Кальміуської паланки, і становлення потужного індустріального центру на сході України. Ми дбайливо зберігаємо кожну сторінку минулого і разом мріємо про майбутнє.

243-ту річницю маріупольці зустріли особливо масштабно. Для жителів пройшли відразу кілька фестивалів і концертів. Подарунком до свята стало відкриття оновленого парку імені Гурова.

Зелений оазис у центрі міста

З самого ранку маріупольці поспішали в новий парк. Там збиралися сім'ї з дітьми, закохані пари, компанії друзів. Кожному було цікаво подивитися, як змінилося улюблене місце відпочинку.

Жителів чекало багато сюрпризів: на головній алеї - нові рослини, зручні лавки, клумби. Зі сходинок вниз тягнеться каскадний фонтан, внизу б'ють струмені пішохідного фонтану. Вони переливаються різними кольорами, розпорошують туман. Увечері гра світла та музики заворожує - маріупольці стають свідками яскравого лазерного шоу.

Для тих, хто цінує єднання з природою, створили зону «живого лісу». Приходьте ввечері в парк - ви побачите підсвічування на деревах, почуєте звуки птахів і цвіркунів. Справжній зелений оазис у центрі міста!

Малюки відразу знали, куди бігти, адже для них побудували величезний «замок» - дитячий майданчик з башточками, драбинками та лабіринтами. Велика черга з дітей вишикувалася біля нових гірок - кожному хотілося з'їхати.

Тут і там відпочиваючі знаходили нові родзинки.

«Мама, сфотографуйте мене з левом. Він схожий на Сімбу!» - просила дівчинка, вказуючи на зелену скульптуру.

Інших дітей притягували конячки - нові магніти зони відпочинку.

Справжня краса міста - в його людях

З новою сцени жителів привітав міський голова Вадим Бойченко. Він зазначив, що головна цінність і гордість Маріуполя - у його людях.

«Часто мери інших міст ставлять мені запитання: як ви втілюєте в життя такі амбітні проєкти? Рецепт простий - у кожен з них ми вкладаємо частинку серця і душі, - говорить Вадим Бойченко. - Важливо розуміти, що ці зміни неможливі без підтримки регіональної влади, містоутворюючих підприємств Групи Метінвест, без вас, шановні жителі. Ви даєте нам натхнення розвивати Маріуполь. Сьогодні наш пірс складно уявити без молодої пари, яка робить там селфі, Театральний сквер - без дітей, що сидять на зеленій галявині. Парк «Веселка» або площу Свободи - без молоді, яка бігає між струменів фонтану. Головна та справжня краса міста - в його жителях».

Маріупольців також привітав народний депутат України Вадим Новинський.

Він зазначив: «Важливо, щоб люди відчували турботу міської, центральної влади, підприємств, де вони працюють. Сьогодні після капітального ремонту було відкрито центр ради ветеранів на меткомбінаті «Азовсталь» - ми поважаємо старше покоління, кожного ветерана, їхніми руками створювалася історія Маріуполя. Парк Гурова - відмінний подарунок маріупольцям, люди можуть відпочивати тут, цікаво проводити свій час. З кожним днем ​​Маріуполь розвивається і стає комфортніше».

Вадим Новинський і Вадим Бойченко вручили ключі від квартир новим маріупольцям. В урочистій обстановці важливі подарунки отримали 32 переселенця. Серед них - вчителі, військові та члени багатодітних сімей, які кілька років тому вибрали Маріуполь новим будинком і сьогодні працюють на благо міста. Ще п'ять квартир отримали медичні працівники міських лікарень. Вадим Бойченко зазначив: місто дякує медикам, які роблять колосальну роботу і захищають людей від COVID-19.

Реалізація таких масштабних інфраструктурних проєктів, як парк Гурова, неможлива без вкладу металургів. Директор департаменту регіонального розвитку Групи Метінвест Олександр Вишняков розповідає: «Група Метінвест завжди підтримує ініціативи, які роблять Маріуполь комфортніше. У рамках меморандуму про співпрацю з міською владою меткомбінати реалізували вже не один проєкт: площа Свободи, парк «Веселка», а тепер і парк Гурова. Внесок Групи Метінвест в його оновлення склав понад 58 мільйонів гривень».


Світлина Аліни Комарової: Новий будинок для нових маріупольців. У День міста Вадим Бойченко та Вадим Новинський вручили 32 переселенцям ключі від квартир, ще п'ять подарували медичним працівникам.

Колорит Греції в рідному Маріуполі

У Маріуполі живе багато греків, і вони бережуть свої традиції: майстрині пам'ятають секрети вишивки та розпису, за старовинними рецептами готують шмуш і чебуреки, халву і кураб’є, художники і поети оспівують красу далекої Еллади, дітей вчать танцям і пісням.

У цьому році вперше за тридцять років у Маріуполі пройшов фестиваль грецької культури «Мега Йорти». Жителі та гості міста змогли познайомитися з богами Олімпу, побачити танці грецьких муз, поспостерігати за ходою хоробрих воїнів. У цьому році фестиваль був присвячений 200-річчю Грецької революції. Тому маріупольцям нагадали про славну історію тих подій, до яких прямий стосунок має Україна.

«Ми побачили мегаемоцію, красивих людей, яскраві костюми й талановиту молодь. У нашої історії глибоке минуле, наша молодь формує сьогодення, за яким велике майбутнє. Я впевнений, що на традиціях, символах, історичних героях ми повинні будувати нашу країну Україну», - зазначив Вадим Бойченко.

Зі святом городян привітав голова Маріупольської районної ради Степан Махсма.

Він звернувся до жителів: «Калімера, елліни! Сьогодні ми традиційно збираємося разом великою дружною сім'єю. Бажаю нам, щоб греки завжди були єдині, а наш спільний дім - Україна об'єднувала всі національності».

Фестиваль відкривала масштабна театральна хода. У наше місто приїхали представники близько 90 грецьких громад з різних куточків України! Греки з Приазов'я, Одеси, Харкова, Києва, Запоріжжя та інших міст разом розділили свято.

Стрункими рядами йшли воїни Спарти, грецькі гвардійці Евзони. Кожен елемент їхніх костюмів має символічне значення. Довга шовкова кисть, прикріплена до шапочки, символізує сльози, пролиті під час війни, а червоний колір форми - кров. Ніби зі сторінок книги до гостей вийшли артисти, що зобразили видатних греків Маріуполя, - відомий художник Архип Куїнджі, засновник перших гімназій і просвітитель Феоктист Хартахай.

Після закінчення параду всі приєдналися до гучного, веселого, справжньому грецькому свята. Кожна громада представляла свою етноусадьбу - господині показували оздоблення грецьких кімнат, традиційні страви. З собою багато хто привез вироби ручної роботи, картини, книги.

Єлизавета Якименко приїхала з села Старомлинівка Донецької області. Вже 33 роки вона очолює СТАРОМЛИНІВСЬКЕ суспільство греків. Разом з односельцями вони їздять на кожен «Мега Йорти» - спілкуються з греками з інших селищ, демонструють свою творчість.

«Подивіться, я одягнена в наш урумський костюм, - говорить Єлизавета Якименко. - У селі ми шануємо традиції: готуємо національні страви, вчимо танці й пісні. На фестиваль приїжджаємо за натхненням. Відчуваєш таке єднання, коли бачиш рідні обличчя, чуєш рідну музику. Адже ми елліни!»

Єлизавета Якименко провела нас у свою «садибу». На багатому столі - листковий пиріг з гарбузом (шмуш), солодкий чак-чак, піте, грецький аналог вареників. Здається, що опинився в затишному грецькому будинку, в якому чекають гостей.

У параді брала участь і молодь. Шістнадцятирічна гречанка Тетяна Семченко приїхала з Харкова, вона представляє грецьке товариство «Геліос».

Дівчина вважає: «Передавати традиції дуже важливо. У громаді ми розучуємо танці, знайомимося з історією Греції, вчимо мову. Фестиваль мені дуже сподобався - я вперше в Маріуполі, і він здивував своєю красою».

О 14:00 на новій сцені розпочався святковий концерт. Його відкрила солістка Одеської обласної філармонії Аглая Поліхроміді запальною піснею «Опа-опа». Для гостей фестивалю виступали артисти з усіх куточків України. Дівчата з гурту «Вікторія» приїхали з Вугледара.

Десятирічна Мілана Аксененко розповідає: «Ми будемо завершувати концерт грецьким танцем, для цього шили костюми».

Віктор Просяновський приїхав зі Львова. У складі колективу «Полонина» він представляв два танці - грецький і закарпатський.

Він розповідає: «Раніше в Маріуполі був тільки проїздом, а тепер з'явилася можливість оглянути ваше місто. Мені тут дуже подобається».


Світлина Аліни Комарової: Евзони на вулицях Маріуполя. На «Мега Йорти» жителі побачили, як виглядає елітний підрозділ грецької армії.


Світлина Аліни Комарової: Музика об'єднує. На фестивалі «Мега Йорти» звучали як народні пісні, так і сучасні грецькі хіти.

Goby Fest - яскраво, смачно, музично

На березі Азовського моря на оновленому центральному пірсі паралельно проходив «Фестиваль бичка». Тисячі відпочивальників змогли насолодитися не тільки стравами регіональної кухні й виступами артистів, а й взяти участь у майстер-класах та зробити фото на пам'ять біля нових незвичайних фотозон.

Захід стартував з дитячої програми. Найменші відвідувачі могли покерувати повітряним змієм і радіокерованими ракетами.

У рамках фестивалю на пірсі відкрили унікальний звуковий арт-об'єкт від проєкту «Звуки міста», присвяченого 30-річчю Незалежності України, - фіолетову хвилю. За словами авторки проєкту Олени Тимошенко, його основна мета - дати можливість людям не тільки бачити своє місто, але й чути його. Звуки Маріуполя авторам допомагали записувати на аудіо місцеві жителі. Відсканувавши з арт-об'єкту QR-код можна почути роботу торгового порту, металургійних комбінатів, шум моря та залізниці, а також дитячий сміх.

«Дуже символічно, що ми встановили скульптуру зі звуками Маріуполя в день народження міста. Це особливий день і для городян, і для нашої творчої команди», - поділилася Олена Тимошенко.

Засновниця арт-платформи Spilne й ініціаторка проєкту Наталія Ткаченко наголосила, що колір об'єкта обраний не випадково: «Разом з городянами ми визначили, що колір Маріуполя - це захід літнього сонця в морі, коли небо переливається і помаранчевим, і рожевим, і фіолетовим відтінками. Поєднавши всі ці кольори, ми створили таку фіолетову хвилю, як її назвали маріупольці».

Фіолетова хвиля - результат роботи декількох програм звукового дизайну й 3D-візуалізації.

«Сьогодні місто перероджується з моноіндустріального у туристичне. Складно не помітити, що Маріуполь звучить по-новому - диханням моря, дитячим сміхом, культурою, хорошим настроєм і спортивними досягненнями, - зазначив міський голова Вадим Бойченко. - У процесі запису звуків і створення фігури ми не очікували, що вийде саме хвиля. Але такий збіг дуже символічний для міста на березі моря».

У наметах з їжею можна було придбати різноманітні страви української, грецької, німецької, польської, єврейської кухні і, звичайно, страви з риби, що живе в Азовському морі. Зокрема, смажені бички, юшку, борщ з кільки, суп з кальмарами та рибну локшину, які приготовлені професіоналами. Гості запропонували, щоб у наступний раз на фестивалі бичка було більше саме рибних делікатесів.

Жителі змогли не тільки скуштувати страви, а й побачити, як вони готуються. Яскравим видовищем став майстер-клас від учасника шоу «Майстер-шеф» Вадима Рачка, який приготував авторську страву - картину з бичків, морепродуктів і рису під назвою «Азовське море».

«Я вперше в Маріуполі, і мене надихнула атмосфера міста, а саме моря і Театрального скверу. Все таке нове, сучасне, свіже. Вважаю, що в Маріуполь повинні приїжджати туристи з усієї України, адже тут точно є що подивитися», - розповів Вадим Рачок.

Після майстер-класу гостей чекала насичена концертна програма. На великій сцені виступили кавер-група Endorphins, рок-група «Шмальгаузенъ», виконавці Laud і Jerry Heil.

Соліст групи «Шмальгаузенъ» Влад Михальчук зазначив, що в Маріуполі вони не вперше - цього літа колектив уже підкорив сцену на MRPL City fest.

«Енергетика суперська, слухачі - активні. Нам дуже подобається виступати для маріупольців. Вітаю жителів з Днем міста і бажаю процвітання», - зазначив Влад Михальчук.

Під час Goby Fest виступила й сурдоперекладачка Уляна Шумило. Це стало відкриттям не тільки для Маріуполя, а й для всієї України. Дівчина передавала слова трьох композицій Монатика за допомогою жестів. Треки в запису звучали в фоновому режимі, а сама Уляна Шумило демонструвала, як передати емоції та силу музики без слів.


Світлина Аліни Комарової: Приходьте робити селфі. У рамках всеукраїнського проєкту «Звуки міста» на пірсі з'явилася нова скульптура - фіолетова хвиля.


Світлина Альбіни Баркової: Готуй, як шеф-кухар. Під час Goby Fest пройшов майстер-клас від Вадима Рачка - він створив блюдо-картину з бичків, креветок та інших морепродуктів.

«Вахтери», вікторини та феєрверк

Увечері городяни зібралися на площі Свободи. Там встановили велику сцену. Першими на неї вийшли музиканти групи Endorphins. За ними - співак і ведучий Володимир Дантес. Він виконав свої хіти «Если бы», «Теперь тебе тридцать», «Одноклассница». Несподівано для всіх на сцені з'явилася Jerry Heil - автор пісні «Более или менее». Зірки виконали її разом під оплески маріупольців.

Справжнім сюрпризом стало те, що Дантес викликав на сцену три пари з фан-зони: поки співак виконував романтичну пісню «Девочка», присвячену своїй дружині Наді Дорофєєвій, закохані танцювали й цілувалися.

Співак поділився своїми враженнями від міста: «Я був на Лівому березі, це дуже красиве місце».

За Володимиром Дантесом на сцену вийшов львівський гурт «Один в каное». Музиканти виконали пісні «Небо», «Пообіцяй мені», «Човен». Публіка занурилася в розслаблену та чарівну атмосферу лірики.

Андрій Хливнюк, який вийшов на сцену наступним, викликав у присутніх вибух емоцій. Всі скандували: «Вахтерам!» - і просили виконати його найвідоміший хіт.

Музикант поділився: «Уже 18 років люди просять виконати мене цю пісню. Не минає жодного дня, аби на неї не вийшов кавер».
«Ви круті!» - сказав Андрій Хливнюк, звертаючись до маріупольців.

А в кінці свого виступу кинув на пам'ять глядачам свою сорочку і кепку, а барабанщик - палички.

Завершив святковий концерт приголомшливий барвистий салют, який багато глядачів знімали на телефон.


Світлина Аліни Комарової: «Маріуполь, ви круті!» Так сказав лідер групи «Бумбокс» Андрій Хливнюк.


Світлина Аліни Комарової: Незабутні емоції. Маріупольці веселилися, співали і танцювали під час виступів зірок.


Світлина Аліни Комарової: З днем ​​народження, улюблене місто! Маріупольці надовго запам'ятають свято - воно залишиться в спогадах яскравим салютом, масштабним концертом і колоритними фестивалями.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)