Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Маріупольські ейнштейни і архімеди підкорили Казахстан

Олег Рисьєв
20січ'21 16:36

У житті школяра-олімпіадного активіста завжди багато цілей: тільки закінчилася шкільна олімпіада, а вже потрібно готуватися до міського, обласного та Всеукраїнського етапів, щоб, врешті-решт, потрапити в п'ятірку кращих і представити свою країну на міжнародній олімпіаді. А є ще "позасезонні" олімпіади, в яких теж хочеться взяти участь.

Так, четверо маріупольських ліцеїстів нещодавно взяли участь у ХVII Міжнародній Жаутиківській Олімпіаді, що проходила в Казахстані, і перемогли: взяли два «золота» і одну «бронзу». Хлопці та їхні педагоги розповіли "Приазовському робочому", як проходили щоденна підготовка, Олімпіада під камерами і чому ця перемога – лише розминка перед багатьма іншими.

IZhO - 2021-складніше, ніж ми думали

ХVII Міжнародна Жаутиківська Олімпіада (IZhO-2021) пройшла 8-13 січня в Алмати. Вперше вона відбулася в онлайн-форматі, що не завадило залучити 1006 учасників з 21 країни – України, Австралії, Грузії, Ірану, Індії та інших. Названа на честь видатного радянсько-казахстанського математика Оримбека Жаутикова, традиційно вона включає в себе три предмети – математику, фізику та інформатику і проводиться для профільних шкіл фізико-математичного напрямку.

Маріуполь на Жаутиківській олімпіаді представили відразу четверо одинадцятикласників – Микита Харін з Маріупольського технічного ліцею (математика, педагог Наталія Морілова), Данило Забільський, Ангеліна Моргай та Єгор Кокул з Маріупольського міського ліцею (Фізика, педагог Микола Бабенко).

Микита Харін зазначає: очікував, що олімпіадні завдання з математики будуть набагато легше. «Ми писали два дні по 4,5 години, і кожен день у нас було по три завдання, – розповідає Ліцеїст. - В основному це були завдання з алгебри, теорії чисел і комбінаторики, але вони виходили далеко за рамки навчальної програми». Втім, складність завдань не завадила йому отримати перше місце і золоту медаль.

Завдання з фізики теж були не такі прості, як очікував інший Золотий призер Жаутиківської олімпіади Данило Забільський: «У перший день у нас був Теоретичний тур, на який виносилися три завдання, а на другий було завдання експериментальне, в ході якого ми повинні були скласти теоретичну модель експерименту. Це тільки так здається: всього-то три завдання, що там вирішувати? Насправді в кожній з них було по 10-15 пунктів-завдань, а одна тільки умова становила три аркуші формату А4. Рішення у мене зайняло 51 сторінку – 31 лист я розписав в перший день, Інші 20 – у другій».

Його однокласниця з міського ліцею Ангеліна Моргай посіла третє місце в олімпіаді з фізики.

Канікули - це не для олімпіадників

"Іноді можна почути:" навіщо так мучити дітей цими олімпіадами?"- розповідає вчитель фізики Маріупольського міського ліцею Микола Бабенко. - Але якби діти не хотіли так старанно займатися фізикою, ми б їх і не змушували. Діти люблять свою справу, вони налаштовані на успіх і перемоги».

Але улюбленій справі часто доводиться приносити в жертву вільний час і відпочинок. "Канікули? Ми в житті не відпочивали, – каже вчитель математики Маріупольського технічного ліцею Наталія Морілова. - Тільки щоденні заняття з дітьми в школі і після уроків, так і відбувається наростання досвіду».

Олімпіадні завдання не схожі на ті, що в шкільних підручниках з алгебри. Найчастіше це авторські завдання, складені викладачами вузів з рядом нюансів. Наприклад, часто на Олімпіаду виносяться завдання, що мають прикладне значення. Такі завдання вимагають не тільки теорії, а й креативу, знання підходу.

"Нам десяти життів не вистачить, щоб перерішувати і десяту частку всіх придуманих завдань, але ви повинні знайти підхід, зрозуміти, як це робити», – говорить своїм учням Наталія Морілова.

Жаутиківська Олімпіада, незважаючи на свій міжнародний статус і складність завдань, стала для хлопців розминкою і способом ненадовго відволіктися від головного – підготовки до іншої міжнародної олімпіади. До того ж на Жаутиківській Олімпіаді хлопці представляли свої навчальні заклади, а не країну.

Зараз призери разом з педагогами готуються до міжнародних етапів олімпіад з фізики та математики, які пройдуть влітку 2021-го в Литві та Румунії відповідно. І чекають свої медалі За перемогу в Жаутиківській Олімпіаді – їхні ліцеїсти отримають поштою.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)