Кілька років тому нововведення реформи охорони здоров'я викликали у населення подив, настороженість, сумніви. Ще недавно багато хто стверджував, що декларація з лікарем їм не потрібна, а сьогодні вже практично всі розуміють, що це - ключ до безкоштовної медичної допомоги.
Все ще незвично, що замість записів на папері пацієнт отримує SMS з кодами, за якими можна отримувати безкоштовні ліки або записуватися на прийом до вузького спеціаліста. Сьогодні поговоримо про те, які висновки напрошуються зі статистики Національної служби здоров'я України (НСЗУ), і одночасно нагадаємо, як працює електронне направлення. У теорії та на практиці.
Із впровадженням електронних направлень потрапити на прийом до вузького спеціаліста «просто так» теоретично можна тільки маючи в своєму телефоні SMS від E-health зі спеціальним кодом. Отримати його можна через свого сімейного лікаря або педіатра. Правда, є деякі винятки.
До деяких фахівців можна потрапити безкоштовно без направлення - до гінеколога, психіатра, стоматолога, нарколога, фтизіатра. Також без направлення може звертатися пацієнт, який перебуває під медичним наглядом із хронічним захворюванням.
Якщо лікар-фахівець призначає обстеження, він же повинен і створити електронне направлення на діагностику - він має таке право і можливість. Будь-яке обстеження за електронним направленням безкоштовне, незалежно від того, лікується пацієнт амбулаторно або в стаціонарі. Який аналіз або дослідження вибрати - вирішує тільки лікар. За власним бажанням аналіз можна зробити без направлення тільки платно, заплативши офіційно - через касу установи.
Питання, яке хвилює багатьох: деякі, хто лікувався в стаціонарах, стикаються з тим, що окремі препарати їм все-таки доводиться купувати самим.
Директор департаменту охорони здоров'я міськради Андрій Ремпель зазначає: «Фінансується тільки певний перелік лікарських препаратів. Наприклад, якщо хворий потрапив до відділення з коронавірусом, але при цьому має супутню патологію і йому необхідні додаткові препарати, то вони не входять у «ковідний пакет» і купуються за рахунок пацієнтів».
Принциповий момент: до якого саме кардіолога або офтальмолога записуватися за електронним направленням - пацієнт має право вибирати сам. Прописка значення не має.
Багато маріупольців обирають лікаря на підставі рекомендацій рідних і друзів або навіть відгуків у соціальних мережах. Правда, іноді буває, що про одного й того ж лікаря можуть написати як позитивні, так і негативні відгуки - оцінка часто досить суб'єктивна. Зате соцмережі допомагають в обміні інформацією, де і коли «зловити» дефіцитного фахівця, про якого більшість відгукується добре. Доброзичливість по відношенню до пацієнтів - якість, яка багато в чому визначає, запишеться пацієнт до такого лікаря чи ні.
«Саме в соцмережі я прочитала відгуки про дитячого хірурга Михайла Козленка. Вирішила, що на консультацію хочу потрапити тільки до нього. Хоча це і складно - він нарозхват, до нього завжди черги. Все-таки є лікарі, для котрих робота щось більше, ніж спосіб заробляти на життя», - поділилася думкою маріупольчанка Олена Мінченко.
За даними НСЗУ, в 2020 році найчастіше українців направляли на прийоми до неврологів, отоларингологів та офтальмологів. Усього 4,5 тисячі неврологів відпрацювали понад 823 тисяч напрямків.
Як вже говорилося, аналізи за направленням безкоштовні. З 1 квітня до кінця 2020 року в Україні було створено понад 23 мільйони направлень. У п'ятірці найбільш затребуваних в Україні послуг - рентгенографія грудної клітки, клінічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, УЗД черевної порожнини і електрокардіограма.
Якщо пацієнта направляють на «візуалізацію», то маються на увазі рентгенографію, ультразвукові дослідження, магнітно-резонансну та комп'ютерну томографію, ангіографію, енцефалографію. Лабораторні дослідження - це біохімічні, бактеріологічні, імунологічні, генетичні, цитологічні, вірусологічні та інші дослідження біоматеріалу.
За задумом реформи принцип «Гроші йдуть за пацієнтом» повинен стати стимулом до того, щоб у кожній окремо взятій лікарні почали дбати і про сучасне оснащення, і про позитивний імідж лікарів, і про комфорт пацієнтів. З іншого боку, можливість відстежувати маршрути пацієнтів дає інформацію для оцінки ефективності тієї чи іншої установи.
«Завдяки відкритій статистиці ведення електронних медичних записів керівники установ можуть бачити реальну картину попиту на відповідних фахівців, - підкреслюють у Нацслужби здоров'я України. - Аналізуючи цю інформацію, місцева влада може прогнозувати, яких фахівців необхідно залучати на роботу в місцеві лікарні, а яких, можливо, перекваліфікувати. Достовірні дані - міцне підґрунтя для побудови конкурентоспроможної ефективної установи охорони здоров'я».
Чи використовують цей інструмент у Маріуполі? Так.
Заступник директора департаменту охорони здоров'я міської ради Юлія Єременко прокоментувала: «Наші заклади охорони здоров'я працюють у медичній інформаційній системі «Доктор Елекс». Тому ніяких складнощів у зборі необхідних статистичних даних немає - все відбувається набагато швидше, ніж коли у нас паперовий документообіг. Ми періодично запитуємо ті чи інші дані, необхідні для аналізу. Більш того, наше місто було одним із перших, хто реалізував проєкт «Медицина Маріуполя в цифрах» - це інтерактивний дашборд про роботу системи охорони здоров'я з 2019 року. У його основі - відкриті дані міської ради та Нацслужби здоров'я».
Перейшовши за посиланням texty.org.ua/d/2020/med-mariupol, можна отримати інформацію про фінансування комунальних закладів охорони здоров'я, побачити найпоширеніші захворювання маріупольців, про те, яку благодійну допомогу отримала та чи інша лікарня.
В одному з розділів - своєрідний рейтинг сімейних лікарів, терапевтів, педіатрів. Зараз у ньому лідирує з великим відривом педіатр Ольга Васильєва - у неї 149 прийомів, тоді як у деяких - менше 20. У середньому за тиждень лікар первинної ланки проводить від 60 до 100 прийомів.
В іншому розділі можна дізнатися, з якими хворобами найчастіше стикаються маріупольці тієї чи іншої вікової категорії. У молодому віці - ГРВІ, після 65 - ішемічна хвороба серця, гіпертонія.
Дані можна бачити в динаміці. Так, у 2020 році в Маріуполі з січня відзначалося зростання пневмоній, яке після березня пішло на спад. А якщо вибрати, наприклад, діагноз «Атеросклероз», то графік підтверджує всесезонність даної патології. Дані дашборда оновлюються щоквартально.
А ось що змушує задуматися, так це узагальнена статистика НСЗУ про те, хто є основним споживачем «Доступних ліків». Нагадаємо, вони призначаються при серцево-судинних захворюваннях, діабеті та астмі. Загальновідомо, що саме перша група патологій є провідною причиною смертності у світі.
«Не все ще працює в електронних сервісах так, як було задумано реформою. Не введений поки електронний лікарняний лист, немає можливості записуватися до фахівців другого рівня через «особистий кабінет» пацієнта. Зараз запис відбувається через реєстратуру, в тому числі за телефоном. У майбутньому ми хочемо, щоб до вузьких спеціалістів було так само зручно записуватися, як і до сімейного лікаря, - онлайн», - зазначила Юлія Єременко.
У Донецькій області в четвертому кварталі 2020 року майже 64% одержувачів «Доступних ліків» були людьми, старшими 65 років. На вікову групу до 40 років припадає менше 1%. А від 40 до 64 років - уже 35%. Те, що українська медицина має справу найчастіше із запущеними випадками, про це говорять багато лікарів. Хронічні недуги не виникають раптово, а для того, аби виявити несправності в роботі організму, і потрібні регулярні обстеження.
Крім того, профілактика завжди дешевше, ніж лікування наслідків. Судіть самі: в четвертому кварталі 2020 року в Донецькій області за програмою державних медичних гарантій на первинну медицину направлено 213,7 млн грн, а на спеціалізовану - 841,5 млн грн. Але це тільки цифри. Немає способу оцінити, наскільки складніше і лікарям, і пацієнтам боротися із запущеною хворобою.
Світлина Кирила Жульова: Будь-які зі списку «Доступних ліків». Не всі приватні аптеки уклали договори з НСЗУ на відміну від комунальної аптеки, де можна отримати безкоштовно або з доплатою ліки за держпрограмою
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)